בריאות
כאב שד (צילום: Shutterstock)
צילום: Shutterstock

למה כואבים לכן הציצים לפני המחזור?

כאבי שדיים עלולים לתקוף חלק גדול מהנשים לפני הופעת המחזור. הכאב יכול להיות כמעט בלתי מורגש או ממש בלתי נסבל. אז למה זה קורה ומה אפשר לעשות בעניין?

מיכל הלפרין | mako בריאות | פורסם 07:00 19.03.17 

שנה גודל אות

נשים רבות סובלות מכאבי שדיים לפני הופעת המחזור החודשי. עבור חלקן התקופה הזו היא סיוט של ממש. "כאבי שדיים הם חלק ממכלול התופעות השונות המכונות ׳קדם ווסתיות׳ שעלולות להופיע אצל נשים רבות בטרם הופעת הווסת, שכוללות בין היתר גם תחושת נפיחות, כאבי שרירים, תנודות במצב הרוח, שינוי בתאבון, כאבי ראש, כאבי גב תחתון ותחושה כללית של העדר אנרגיה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

יש נשים שיחוו תופעות כגון אלה בשנות העשרה או בשנות העשרים, ויש שיחוו אותן רק בגילים מאוחרים יותר.  הסימפטומים, אגב, נוטים להחמיר עם העלייה בגיל", מסביר ד"ר יוסי חסון, גניקולוג בכיר בבית החולים “איכילוב”; "למרות שהתופעה קשורה לחלקו השני של המחזור החודשי מהביוץ ועד קבלת הוסת, הסיבות לתסמונת הקדם ווסתית אינן ברורות עד תומן. ככל הנראה יש קשר מסויים לשינויים הורמונליים המתרחשים במהלך המחזור החודשי: בחלקו הראשון של המחזור עד הביוץ, משתחרר בגוף הורמון האסטרוגן, שמגרה בין היתר גדילה שלרקמת השד. לקראת אמצע תקופת המחזור והביוץ, משתחרר הורמון נוסף – הפרוגסטרון, שאחראי בין היתר גם לייצור החלב כאשר האישה בהריון. שני ההורמונים הללו והשינויים ברמתם בדם, עלולים לגרום לרגישות בשד וגם לכאבים. העדר התסמונת בגיל המעבר ובעת הריון תומך בקשר סיבתי זה בין השינויים החודשיים ברמת ההורמונים לבין התופעות הקדם וסתיות, והוא אינו קשור לעצם קיומם של אותם הורמונים בגוף".
בדיקת שד (צילום: jupiter images)
הסימפטומים נוטים להחמיר עם הגיל
|
צילום: jupiter images

למה לא כולן סובלות מהתופעה?

"כמעט כולן סובלות מהתופעה במידה כזו או אחרת לפני הופעת המחזור. לעיתים זה כמעט בלתי מורגש ולעיתים אי אפשר לטעות בכך. יש להניח שבדומה לתופעות שונות שמתרחשות בגוף, גם התופעה הזאת מושפעת מגורמים שונים כמו גיל האישה, משקלה, התזונה היומית שלה, ההיסטוריה המשפחתית שלה, מצבה הנפשי והפיזי. אפילו לנטילת גלולות עלולה להיות השפעה מסוימת בנושא".

עוד ב-mako בריאות
>> מתכון למשקה ביתי ששורף שומן ומעלים אקנה
>> גם אתם עייפים עד שאתם נכנסים למיטה? זו הסיבה 
>> האם אימון על קיבה ריקה באמת שורף יותר שומן?

פחות מלח, פחות קפאין ויותר פעילות גופנית: כך תקלו על התופעה

"הפחתה בצריכת המלח, אלכוהול וקפאין, פעילות גופנית והפחתת סטרס, יכולים להביא להקלה בסימפטומים״ אומר ד״ר חסון; ״גם תוספת סידן וויטמין D נמצאה יעילה בקרב נשים מסוימות. לעומת זאת, נטילת תוספת ויטמינים כגון ויטמין E, ויטמין B6 ותכשירים צמחיים למיניהם, לא הוכחה במחקרים שונים כבעלת אפקט מקל באופן מובהק".

ואיך מקלים על הכאבים?

"אפשר להקל על התסמינים בעזרת שימוש במשככי כאבים. פתרון נוסף הוא פשוט לישון עם חזייה תומכת ומרופדת שתקל מעט על אפקט המגע שנוצר עם השד. כאשר הסימפטומים חמורים יותר -  טיפול בגלולות למניעת הריון נמצא כיעיל".

ד"ר חסון מציין כי בכל מקרה שאישה חשה בשינויים בשד במקביל לכאב, כמו שינוי בצבע הפטמות או הפרשות שונות, יש לגשת מידית להתייעצות עם רופא.

קבלו: 7 ריחות גוף שאסור להתעלם מהם

* התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.