אני לא יודע מה אתכם, אבל אני מרגיש שכולם מסביבי כל הזמן במרדף אחרי כסף. אנחנו רוצים הרבה ממנו, וגם כמה שיותר מהר, אבל למה? לאנשים יש כל מיני תשובות, אבל בסופו של דבר, הרוב מסתכם ב"כדי להיות יותר מאושרים". אז האם זה באמת נכון? האם כסף באמת יכול לעשות אותנו יותר מאושרים? ואם כן, איך אפשר להשתמש בו נכון, כדי שהוא באמת יקנה לנו יותר אושר?

אז נתחיל מההתחלה, האם כסף באמת גורם לנו לאושר? התשובה היא – לא בדיוק.

ריצ'רד איסטרלנד, חלוץ המחקר בתחום הזה, הראה שאנשים בעלי הכנסה גבוהה יותר הם אומנם קצת יותר מאושרים בממוצע ביחס לחברים שלהם, אבל לא בהרבה. מחקרים אחרים שבדקו כמה אושר גוררת הכנסה גבוהה יותר, הסיקו שעבור אנשים שלא יכלו להרשות לעצמם תנאי מחיה בסיסיים, כמו למשל קורת גג או בריאות טובה, השיפור ברמת האושר היה משמעותי עם הגידול בהכנסה.

אבל עבור אנשים שמראש כן הייתה להם הכנסה שמאפשרת מחיה בסיסית, הכנסה גבוהה יותר גררה תוספת צנועה יחסית לרמת האושר שלהם. וזו תוספת שממש לא עמדה בציפייה החברתית שאם נרוויח יותר – נהיה מאושרים הרבה יותר.

אך אם בכל זאת אתם מכניסים קצת יותר מהכנסה בסיסית ושואלים את עצמכם איך הכי כדאי לנו לבזבז את הכסף שלנו כדי שנהיה יותר מאושרים, מחקרים מראים שרכישה של חוויות, כמו למשל כרטיסים להצגה, ארוחה במסעדה או חופשה בחו"ל, גוררת אושר גדול יותר שגם מחזיק זמן רב יותר. מאשר רכישה של מוצרים חומריים כמו למשל בגדים, תכשיטים או רהיטים. חוויות, בניגוד לחפצים, מייצרות זיכרונות חיוביים וסיפורים שאותם אנחנו יכולים לספר כל החיים שלנו, שמאפשרות לנו לחוות את החוויות האלו מחדש.

אז המסקנות די ברורות, כסף יכול לעזור לכם להשיג קצת יותר אושר, אבל צריך לדעת בדיוק איך לבזבז אותו.

מוזמנים לעקוב אחרי הדוקטור בפייסבוק וגם לשאול שאלות