כסף
מתוך הסדרה שובר שורות (צילום: ap)
בעולם חסר ודאות, כדאי לצבור. מתוך הסדרה "שובר שורות"
|
צילום: ap

כמה מזומן יש לאנשים העשירים בעולם

על הנייר הם שווים עשרות מיליארדים. בפועל, יש להם הרבה פחות בכיס. למי מהמיליארדרים יש מספיק בשביל לממן את מערכת הביטחון הישראלית, ואיך קרה שלסטף ורטהיימר הישראלי יש יותר כסף ממארק צוקרברג

ליה אור | mako | פורסם 07:02 17.03.17 

שנה גודל אות

"כסף לא מהווה חלק גדול מהחיים שלי, אבל ברגע זה אני יכול לקנות את כל רחוב מאונט אובורן, לקחת את מועדון הפניקס ולהפוך אותו לחדר הפינג פונג שלי", אומר מארק צוקרברג הזועם במהלך עימות משפטי בסרט "הרשת החברתית" שבו הוזכר מועדון היוקרה שסרב לקבל אותו לשורותיו.

האם צוקרברג באמת יכול היה לקנות את הרחוב כולו? מייסד פייסבוק, אחד מחמשת האנשים העשירים בעולם, שווה עשרות מיליארדים. אבל השווי הזה מוערך בעיקר על פי השווי של הנכסים אותם הוא מחזיק. אלא שעם נכסים, יוקרתיים ככל שיהיו, לא קונים אפילו ארטיק במכולת. כסף מזומן, לעומת זאת, קונה לא מעט דברים.

כאן חשוב להעיר שכשאנחנו מדברים על מזומן, לא תמיד הכוונה לכסף שמוצנע בכספות או מופקד בחשבון הבנק. הכוונה היא לכלל הנכסים הנזילים. מדובר כמובן בכסף מזומן (שטרות ומטבעות) וכל מה שאפשר להמיר בקלות למזומן. בהגדרה הזו כלולים גם חשבונות חיסכון, חשבונות עובר ושב, תעודות חיסכון או פיקדונות, איגרות חוב, מניות סחירות, קרנות בשוק הכספים ושווי מזומן של ביטוח חיים.

המיליארדרים של העולם מבינים את הכוח של הנזילות, והם צוברים יותר ויותר כסף מזומן. נכון ל-2016, הם מחזיקים סכום דמיוני של 1.7 טריליון דולר במזומן – הסכום הגבוה ביותר מאז החלו מחקרים לבדוק את הנושא ב-2010.

למה? הסכנות שהולכות וגוברות בכלכלה העולמית גורמות ל-2,473 המיליארדרים לשמור בצד כסף של ממש על פי דוח המיליארדרים של חברת Wealth X. לפחות 22.2 אחוז מהערך הכולל שלהם. הסכום הזה שווה לתמ"ג של ברזיל כולה. לא סכום פעוט.

בעזרת אינדקס המיליארדרים המחודש של בלומברג בדקנו למי מהאנשים הכי עשירים על פני כדור הארץ יש באמת מזומן בכיסו, ומי מעדיף להחזיק נכסים שונים.


 

ביל גייטס (צילום: נתי הרניק ap)
ביל גייטס
|
צילום: נתי הרניק ap

ביל גייטס – 41.8 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 85.6 מיליארד דולר

האיש העשיר בעולם הוא גם האיש הנזיל בעולם, עם קופת מזומנים שיכולה לפרנס במשך שנה את מערכת הביטחון ומערכת החינוך הישראלית גם יחד. גייטס מכר מאז 1986 מניות של ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט בשווי 40 מיליארד דולר וקיבל מהחברה דיווידנדים בשווי 10 מיליארד דולר, ביניהם דיווידנד עצום של 3.3 מיליארד דולר ב-2004, שנתרם כולו לצדקה. גייטס, כמו מיליארדרים רבים אחרים, התחייב לתרום את מרבית הונו לצדקה.

וורן באפט (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
וורן באפט. מעדיף לשמור על המניות
|
צילום: אימג'בנק/GettyImages

וורן באפט – 825 מיליון דולר במזומן

שווי כולל: 78.6 מיליארד דולר

לעומת חבריו בפסגת העושר העולמית, האיש השני הכי עשיר בעולם לא מייחס חשיבות רבה לכסף מזומן. גורו ההשקעות מאומהה. בזמן ששווי הנכסים המלא שלו יכול לרכוש 5.1 אחוזים מהבתים בארה"ב, הוא עוסק פחות במזומן. באופן יחסי, כמובן. חברת האחזקות שלו, בארקשייר הת'וואי, לא משלמת דיווידנדים. את הכסף קיבל באפט דווקא מהשקעות בחברות אחרות.

ג'ף בזוס והשעון (צילום: Jim Merithew/Wired.com)
ג'ף בזוס. מסכם שנה טובה
|
צילום: Jim Merithew/Wired.com

ג'ף בזוס –  4.03 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 73.6 מיליארד דולר

בתחילת 2016 בזוס היה שווה "רק" 49.7 מיליארד דולר. 24 מיליארד דולר מאוחר יותר, הוא יכול לסכם שנה טובה לו ולאמזון ומקום שלישי ברשימת המיליארדרים העולמית. מאז 1997 הוא מכר מניות 4.5 מיליארד דולר. אלא שמאז הוא השקיע מאות מיליונים בחברה שמתיימרת להגיע לחלל, ועוד 250 מיליון דולר תמורת העיתון "וושינגטון פוסט".

אמנסיו אורטגה (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
אמנסיו אורטגה. חובב פרטיות
|
צילום: אימג'בנק/GettyImages

אמנסיו אורטגה

שווי כולל: 69.2 מיליארד דולר

בעליה של רשת האופנה זארה והאדם העשיר באירופה, שלשל לכיסו 4 מיליארד אירו בדיווידנדים, אבל השתמש ברובם כדי לרכוש נכסים בארצות הברית ובאירופה. לא ברור כמה מהכסף הזה נשאר בכיסו, אבל נראה שאורטגה חובב הפרטיות מעדיף רכוש על פני שטרות בבנק.

מארק צוקרברג (צילום: מתוך הפייסבוק של Mark Zuckerberg)
מארק צוקרברג. רוצה לחלק את ההון
|
צילום: מתוך הפייסבוק של Mark Zuckerberg

מארק צוקרברג -  2.08 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 59.3 מיליארד דולר

רוב הונו של צוקרברג מורכב מ-14 אחוז מפייסבוק הנמצאים בבעלותו. אף שהוא מתכנן לתרום 99 אחוז מהמניות האלה לצדקה עוד במהלך חייו, צוקרברג לא שוכח להצטייד בכסף כיס, ודאג למכור מספיק מניות שיאפשרו לו לקנות מספר בתים בקליפורניה ושטח גדול בהוואי.

קרלוס סלים (צילום: Joe Raedle, GettyImages IL)
קרלוס סלים. ירד מהפסגה, אבל עדיין עשיר
|
צילום: Joe Raedle, GettyImages IL

קרלוס סלים - 3 מיליארד דולר

שווי כולל: 53.2 מיליארד דולר

סלים היה האדם העשיר בעולם בין 2010 ל-2013, אבל כעת הוא מסתפק רק בבכורה במקסיקו ובמקום השישי בדירוג העולמי של בלומברג. סלים הוא יושב הראש של טלמקס, מפעילת הסלולר הגדולה במדינה, ויש לו חלק ב-40 אחוז מהחברות הרשומות בבורסה של מקסיקו. בעשור האחרון הוא משך דיווידנדים בשווי של 7 מיליארד דולר. רק חלקם נשארו בכיסו.

דיוויד קוך (צילום: Neilson Barnard, GettyImages IL)
דיוויד קוק. שולט בפוליטיקה מרחוק
|
צילום: Neilson Barnard, GettyImages IL

צ'ארלס קוק - 1.08 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 47.6 מיליארד דולר

מזומן: 1.08 מיליארד דולר

דיוויד קוק -  1.08 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 47.6 מיליארד דולר

צמד האחים שמובילים כבר עשרות שנים את "תעשיות קוק" (Koch Industries), החברה הפרטית השנייה בגודלה בארצות הברית, הוציאו עשרות מיליוני דולרים כדי להילחם במדיניות של ברק אובמה. אלא גם טראמפ אינו חביב עליהם במיוחד. בינתיים ממשיכים השניים לשמור על מידת נזילות סבירה, שתאפשר להם להמשיך ולשלוט באימפריה המסחרית שלהם, ולקדם את הצבא הפוליטי שנוהה אחריהם ואחרי הכסף שלהם. יחדיו הם ניצבים במקום השביעי והשמיני ברשימת עשירי תבל.

לארי אליסון (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
לארי אליסון. מבזבז בלי הכרה
|
צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

לארי אליסון - 10.2 מיליארד דולר

שווי כולל: 45.3 מיליארד דולר

מבין כל חבריו לרשימת המיליארדרים, נדמה שלארי אליסון הוא זה שנהנה יותר מכולם להוציא את הכסף שלו, ולא רק לצבור אותו. לכן אין זה פלא שמייסד ענקית התוכנה אורקל שומר חלק נכבד מהונו במזומן. סגנון החיים הנהנתי שלו, שכולל יאכטות, מטוסים, נכסי נדל"ן יוקרתיים, קבוצת שיט וטורניר טיס, גרם לרואה החשבון שלו להזהיר בעבר שההרגלים שלו יוצאים משליטה. הוא לקח לא מעט הלוואות, וניצל אשראי מגופים פיננסיים, אבל אין לו שום כוונה לעצור.

מייסדי גוגל סרגי ברין (מימין) לארי פייג'  (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
לארי פייג' (משמאל) עם סרגיי ברין. ייסדו את גוגל
|
צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

לארי פייג' – 9.02 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 43 מיליארד דולר

מנכ"ל אלפאבית ומייסד גוגל נמצא במקום העשירי ברשימת עשירי העולם. מאז 2004, הוא מכר מניות של גוגל ואלפאבית בשווי 9 מיליארד דולר. כאשר ההכנסות של החברה שלך מגיעות ל-90 מיליארד דולר בשנה, אפשר להעריך שהמספר הזה עוד יגדל.

שרי אריסון (צילום: אריאל שליט ל-AP)
שרי אריסון. לא נופלת מעשירים ממנה
|
צילום: אריאל שליט ל-AP

שרי אריסון - 2.63 מיליארד דולר במזומן

שווי כולל: 6.42 מיליארד דולר

האישה העשירה בישראל ממוקמת במרכז טבלת 500 המיליארדרים, במקום ה-223. ובכל זאת, כאשר בוחנים את מצב המזומנים שלה, היא לא רחוקה בכלל מעשירים ממנה. הונה האישי של אריסון נובע רובו ככולו מאחזקותיה בחברת שיט התענוגות קרניבל קרוז.

סטף ורטהיימר ווורן באפט בביקור בישקר, 2006 (צילום: ap)
סטף ורטהיימר ווורן באפט בביקור בישקר, 2006
|
צילום: ap

סטף ורטהיימר - שווי כולל במזומן: 5.43 מיליארד דולר

מי שהתחיל את דרכו במחרטה בנהריה הגיע אחרי שנים של יזמות ועבודה למקום ה-283 ברשימת עשירי העולם של בלומברג. המיקום מייצג את העושר המיוחס למשפחת ורטהיימר כולה. בניגוד לרבים ברשימה, ההון של ורטהיימר הוא כולו במזומן. זאת לאחר שמכר 80 אחוז מחברת ישקר לבארקשייר הת'וואי של וורן באפט תמורת 4 מיליארד דולר ב-2006, ואת 20 האחוזים הנותרים תמרות 2 מיליארד דולר נוספים שבע שנים לאחר מכן. ב-2014 מכרה משפחת ורטהיימר 51 אחוזים ממפעל "טכנולוגיית להבים" תמורת סכום לא ידוע, שלא נכנס לחישוב הכסף המוזמן הנמצא בידיה.