כסף

הטכנאים קובעים: אלו מכונות הכביסה המומלצות בישראל

יצרן אחד שמתבלט, אבל נקרא בשלושה שמות שונים. למה לא תמיד צריך להעדיף מכונת כביסה מתוצרת גרמנית. ואיך תגרמו למכונה שלכם לחיות חיים טובים וארוכים? בדקנו עם אתר מידרג מהן מכונות הכביסה הטובות ביותר. בונוס: הטכנאים ממליצים איך לשמור על המכונה

מירית קירשנברג | mako | פורסם 11:19 22.05.17 

שנה גודל אות

אישה מכניסה בגדים למכונית כביסה (צילום: Shutterstock)
זול לקנות, אבל גם זול לתקן
|
צילום: Shutterstock
במצב השוק כיום אנחנו מוצאים את עצמנו מחליפים מכונות כביסה בערך אחת לחמש שנים. הורינו עוד יודעים לספר על מכונות כביסה שהחזיקו מעמד מהחתונה ועד לנכדים. למה? מכונות הכביסה היום מיוצרות אחרת ולא בנויות לטווח הרחוק – הייצור הפך לזול והחברות מעוניינות שנרכוש מכונה חדשה. מכונות כביסה מומלצות הן דבר שקשה למצוא. אז איך בכל זאת נדע לא ליפול ולרכוש מכונה אמינה? ואיך אנחנו יכולים למנוע ממנה להתקלקל?

שאלנו את 30 טכנאי מכונות הכביסה המדורגים ביותר באתר מידרג "מהי מכונת הכביסה האמינה ביותר בעיניך?". הגדרנו מכונה אמינה ככזו שנוטה להתקלקל כמה שפחות, וגם במקרה של תקלה – תיקון המכונה זמין ומחירו סביר. כדי למנוע הטיות בתוצאות, פנינו רק לטכנאים עצמאיים ולא לכאלו העובדים עבור חברה מסוימת. במידה ובמהלך התשאול ניכר כי טכנאי מסוים עוסק במכונות מדגם אחד בלבד – תשובתו לא נכנסה לשקלול הסופי.

מקום ראשון מובהק, אבל למה כל כך הרבה שמות?

במקום הראשון, על פי 67 אחוז מהטכנאים שנשאלו, מכונת הכביסה האמינה ביותר היא של חברות Bosch / Siemens / Constructa. במקום השני נמצאת חברת AEG שכ-16 אחוזים מהטכנאים ציינו אותה כמכונת הכביסה האמינה ביותר בעיניהם, ובמקום השלישי נמצאת חברת LG עם 13 אחוזים מקולות הטכנאים.

 

גם בבדיקה דומה שנערכה באתר מידרג בשנת 2009 זכו מכונות הכביסה של חברות Bosch / Siemens / Constructa ברוב ניכר בקרב טכנאי מכונות הכביסה, והן שומרות על מקומן בפסגה גם לאחר 8 שנים.

כיצד הפכו שלוש הזוכות לזוכה אחת? חברות אלו נמנות יחד כיוון שאלו הם בעצם מותגים שונים של חברתBSH . החברה (כמו רבות אחרות) משווקת את אותה מכונת הכביסה מבחינת המבנה הפנימי שלה, עם שינויים קלים בתוכניות הכביסה, במתגים ובמראה החיצוני, על מנת לפנות לקהלי יעד שונים.

"בסופו של דבר, הרבה יותר משתלם לתקן מכונות כביסה של בוש, סימנס וקונסטרוקטה ממכונות אחרות. במצב בו כל מכונות הכביסה מתקלקלות פחות או יותר תוך חמש שנים, הדבר שצריך לבחור על פיו הוא כמה פשוט וזול יהיה לתקן כשגם המכונה שלנו תתקלקל.' מסבירה מיכל עולמי-אביטל, מנהלת תוכן באתר מידרג.

במקרה של תקלה, חלקי החילוף של מכונות חברת BSH זמינים יותר וזולים יחסית. "יש מכונות שכשיש בהן תקלה בחלק אחד צריך להחליף כמה חלקים בגלל המבנה של המכונה, מה שמייקר את התיקון. המכונות של בוש בנויות בצורה פשוטה והחלקים שלהן אמינים יותר משל ממכונות אחרות", מסביר מאיר, טכנאי עם 113 חוות דעת באתר.

ובכל זאת, בוש

בין שלושת המותגים השונים ישנם הבדלי מחירים, כשקונסטרוקטה נחשבת למותג הזול מביניהם, על אף שהמבנה הפנימי כמעט זהה. האם יש ביניהם הבדל מלבד המותג המנצנץ? כנראה שכן, אך הוא זניח. ואיך בכל זאת בוחרים בין מכונות הכביסה המומלצות? אם מתעקשים, הטכנאים עמם שוחחנו ציינו את בוש כמותג המצטיין מבין השלושה: "על סימנס וקונסטרוקטה אני פחות ממליץ, לדעתי זה פחות שווה למי שקונה, כי תוכניות הכביסה שלהן פחות איכותיות מה שישפיע על התוצאות שיתקבלו. לדעתי, שווה לבחור בבוש, מה גם שהרבה פעמים ההבדל במחיר לא יהיה מאוד גדול". אומר עודד, טכנאי מוצרי חשמל עם ציון של 9.8 במידרג.

מכונת כביסה של בוש בתערוכה בברלין (צילום: Shutterstock)
בוש. תכניות כביסה איכותיות יותר
|
צילום: Shutterstock

בנוגע לארץ היצור של המכונה לא נרשמה תמימות דעים בקרב הטכנאים. בעוד אחדים המליצו לקנות את המכונות המיוצרות בגרמניה, כיוון שאלו איכותיות יותר מן המכונות המיוצרות בטורקיה. אחרים העדיפו לעשות חישוב של עלות-תועלת. המכונות הגרמניות יקרות יותר גם בעת הקניה וגם כשצריך חלקי חילוף, ועל-כן קנייתן לא משתלמת. מי שמתכוון לקנות מכונת כביסה צריך לדעת שארץ הייצור תשפיע על המחיר גם בזמן הקנייה וגם בזמן התקלה, ולקחת את הפרמטרים האלו בחשבון.

אם זה זול, לא כואב להחליף

במקומות השני והשלישי נמצאות AEG ו-LG  בהתאמה. הטכנאים תיארו גם את מכונת הכביסה של AEG וגם את מכונת הכביסה של LG כמכונות שקטות יחסית, תכונה ששווה להשקיע בה אם המכונה שלכם נמצאת בקרבת חדרי השינה או סלון. יתרון נוסף שיש למכונת הכביסה של LG הוא המנוע שלה, שגם יושב על התוף ומניע אותו ישירות ללא עזרת גומייה, מה שאומר פחות רכיב שיכול להיקרע ולהתקלקל, וגם אחריות של עשר שנים.

המותגים האחרים, שזכו ל-4 אחוזים מקולות הטכנאים, הם בעיקר המותגים הזולים. "המותגים הזולים יותר, למשל beko, פשוט עושים את העבודה", מסביר אחד הטכנאים הוותיקים, שמציע נקודת מבט מעניינת, "היום רוב המכונות בנויות ככה שלא כלכלי לתקן תקלות מורכבות, אז אני לא ממליץ להשקיע הרבה כסף מלכתחילה. ככה לא כואב הלב כשמחליפים".

טיפים לקנייה נכונה של מכונה אמינה

כבר הבנו שמותגי המכונות השונים יחסית דומים, כך שהקשינו על הטכנאים וניסינו לקבל את הטיפים האמיתיים – מה במכונת הכביסה שלנו יגרום לה לא לשבוק חיים כבר אחרי שנתיים. אלה הם הטיפים שחשוב לדעת

קיבולת. רבים מהטכנאים איתם דיברנו ציינו את המכונות בעלות הגודל הממוצע, 7 ק"ג, כמכונות האמינות ביותר. "אם חייבים קיבולת גבוהה אז חייבים. אבל מומלץ לקנות מכונות בעלות קיבולת ממוצעת של 6-7 ק"ג. המכונות הגדולות נשחקות מהר יותר, הן יקרות יותר וגם התיקונים שלהן יקרים יותר", טוען אורי, טכנאי עם 414 מדרגים באתר. צחי, עם לא פחות מ-2,613 חוות דעת במידרג הסביר: "מכונות של 10 ק"ג הן פחות חזקות. זה יותר משקל על אותה מכונה. מה שקורה לרוב הוא שבעוד שהתוף של המכונה גדול יותר, שאר חלקי המכונה לא שונים בהרבה מכאלה של מכונות בעלות קיבולת נמוכה יותר. כך שיש יותר עומס על אותם חלקים".

סל"ד. הסל"ד (סיבובים לדקה) במכונת הכביסה משפיע על מהירות הסחיטה. ככל שהוא גבוה יותר – כך מכונת הכביסה תסחט במהירות ובאיכות גבוהה יותר. נדרשת אופציה של 1,000 סל"ד לפחות במכונת הכביסה – גם כדי שלכם תהיה האופציה לבחור אבל בעיקר מכיוון שזה אומר שמכונת הכביסה מגיעה עם תוף עבה יותר, מה שמונע תקלות עתידיות.

לגבי השימוש עצמו, ממליצים הטכנאים להשתמש בסל"ד גבוה רק במידה ואתם מעבירים את הבגדים למייבש. "למי שמשתמש במייבש עדיף להשתמש בלא פחות מ-1,000 סל"ד. אחרת, המייבש עובדת שעות נוספות, וזה דבר שעולה כסף", מסביר אחד הטכנאים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שמהירות הסחיטה משפיעה גם על המנוע וגם על הבגדים. "אני אישית מעדיף שהמכונה תעבוד יותר זמן מאשר שהמנוע והבגדים יישחקו", אומר לנו איתן, עם יותר מ-2,700 חוות דעת.

בשורה התחתונה – קנו מכונה עם אופציה של 1,000 סל"ד ומעלה, אבל השתמשו בה בחוכמה - אם אין לכם מייבש כביסה אתם יכולים להסתפק בתוכנית של 600-800 סל"ד.

טכנאי מתקן מכונת כביסה (צילום: Shutterstock)
אל תשכחו לפתוח מדי פעם את הפילטר
|
צילום: Shutterstock

תכניות כביסה. תכניות כביסה הן דבר מפתה ביותר. זאת תעשה לכם כביסה בחצי שעה, זאת רק תחמם וכמובן שצריך אחת לכביסה עדינה, אבל אל תמהרו להתפתות אחר המכונות עם התוכניות המשוכללות.

"הכלל הוא שככול שהמכונה שלכם תהיה יותר מסובכת, כך היא תזמין יותר תקלות. מה גם שבסופו של דבר רובנו נצמדים ל2-3 תוכניות בסיסיות ובקושי משתמשים בשאר האפשרויות שהמכונה מציעה", מסבירה עולמי-אביטל. אז אם גימיקים מסוימים קורצים לכם בהבטחות לשנות את הרגלי הכביסה שלכם, תזכרו שבסופו של דבר הם רק גימיקים, ותתרכזו במוכר ובידוע.

דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שברוב התכניות במכונת הכביסה אי אפשר להכניס מכונה מלאה. במכונה של 7 ק"ג למשל, מעבר לתוכניות הבסיסיות של כביסת כותנה וכביסה לבנה, את רוב התוכניות תוכלו להפעיל על 4 ק"ג בלבד.

כך תשמרו על מכונת הכביסה לאורך זמן

לא להעמיס. כולנו רוצים להספיק יותר, אבל בהעמסת יתר איכות ניקיון הכביסה ירודה והמכונה נשחקת במהירות. כשהמכונה עמוסה, החלקים שמחזיקים את התוף נמתחים ונשחקים יותר ויותר עד כדי קריעה.

איך תדעו כמה לשים? תמיד העמיסו כמות בגדים כזאת שמשאירה לכם רווח בו אתם יכולים לשלוח את ידכם ולגעת בקצה התוף.

קצת מנוחה. תנו למכונת הכביסה מנוחה בין מכונות של כ20 דקות לפחות. הזמן הזה ייתן למנוע להתקרר וישמור על אורך חייו.

פתחו את הפילטר. חלק מהטכנאים ממליצים לעשות את זה פעם בחודש, אחרים פעם בחצי שנה. העיקר שתעשו את זה פעם בכמה זמן, כדי לתת למים לצאת ולבדוק שלא נתקע שם שום דבר. הוציאו את המכסה, סובבו את הפילטר ותנו למים לצאת. כמות המים שתצא תפתיע אתכם, אז הכינו סמרטוטים מראש.

ניקוי אבנית. פעם בכמה חודשים יש להפעיל את המכונה ריקה עם נוזל ניקוי אבנית במקום סבון כביסה. אם אתם רוצים לחסוך על נוזל ניקוי, אפשר להכניס למכונה גם בקבוק חומץ. ככה תנקו את המכונה מאבנית, שעלולה לגרום לתקלות רבות במכונת הכביסה.

חם ונעים. השתדלו פעם בכמה שבועות לפחות להפעיל את המכונה על תוכנית של 90 מעלות. הדבר ימנע ריחות לא נעימים שנוצרים לעיתים קרובות במכונה.

אתר מידרג פעיל משנת 2003 ומדרג בעלי מקצוע על-פי חוות דעת של לקוחות מאומתים. לאחרונה יצאה גם אפליקציית מידרג בה ניתן למצוא כמעט 400,000 חוות דעת על אלפי בעלי מקצוע, ב-50 ענפים שונים.