כסף
המרכולים יישארו פתוחים בינתיים (צילום: גוגל סטריט ויו)
חנות ampm בתל אביב
|
צילום: גוגל סטריט ויו

חוק המרכולים יגרום דווקא לפתיחת חנויות בשבת

אי אפשר להתעלם מהזעקות על הפגיעה בזכויות החילונים במדינה בגלל החוק החדש. אלא אם מסתכלים על החוק עצמו, ומגלים שטכנית, הוא לא משנה דבר. אל תמהרו להיפרד מהביקור בשבת בפיצוציה השכונתית

סתיו שחם | עינב אדיב ברר | mako | פורסם 08:12 11.01.18 

שנה גודל אות

החוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח-2018  - עבר בקריאה שלישית בכנסת. בשבועות האחרונים האופוזיציה והתקשורת בישראל כינו את החוק הזה בשם: "חוק המרכולים" או "החוק לסגירת המרכולים בשבת".

אך למרבה הפלא, כינוי זה לא ממש משקף את החוק שאושר. למעשה, בקונסטלציה עתידית, יתכן והחוק הזה גם בעצם יהפוך ל – "חוק לפתיחת המרכולים בשבת".

לאחר כל הרעש התקשורתי והזעקה שקמה על פגיעה ביחסי דת ומדינה, פגיעה במרקם החילוני במדינה, על כך שמדינת ישראל הופכת להיות איראן רחמא ליצלן, התברר, שבאופן אבסורדי, החוק הזה בעצם לא משנה דבר ביחס למצב הקיים כיום.

מהו המצב שהיה עד היום בישראל? בישראל מיושם חוק שעות העבודה והמנוחה. חוק זה קובע את מספר ימי ושעות העבודה בהם ניתן להעסיק עובדים בישראל, ומגדיר את יום השבת כיום מנוחה על פי חוק. כך שעל פי החוק, אסור לפתוח ולהפעיל עסקים בימי שבת, למעט החרגות שנעשו בחוק לעסקים ומפעלים מתחומי הביטחון, מוסדות לביטחון המדינה, מוסדות לשמירה על בריאות הציבור, בתי מלון ושירותים חיוניים.

שוב, על פי חוק שעות העבודה והמנוחה אסור לפתוח עסקים בימי שבת. נקודה. החוק חוקק בשנת 1951. עברו מאז 67 שנים ומעולם לא קמה צעקה על כך עד היום. האם חוק זה אכן נאכף במלואו על ידי המדינה ומוסדותיה? אפשר לומר בפה מלא – שלא.

סתיו שחם (צילום: רונן אקרמן, mako)
סתיו שחם
|
צילום: רונן אקרמן, mako

מדוע לא? עד היום, רשויות מקומיות יכלו לקבוע "תקנה עירונית" שתאפשר לעסקים מסוימים לעבוד ולפעול בשבת בשטח המוניציפאלי של הרשות המקומית. אבל, תקנה זאת יכולה להכנס לתוקף רק לאחר 60 יום במהלכם רשאי שר הפנים שלא לאשר את התקנה ולפסול אותה.

מה חוק המרכולים החדש שאושר קובע היום? שאם רשות מקומית רוצה לקבוע "תקנה עירונית" שתאפשר פתיחת מרכולים בשיטחה היא צריכה לקבל אישור מראש משר הפנים, ולא לחכות לאישורו 60 יום.

מצחיק, אבל זה כל הסיפור. אישור מראש של שר הפנים במקום 60 יום לפסילה על ידו. על זה נאמר: " אותה הגברת – בשינוי אדרת". המהות השתנתה? לא. לשר הפנים נותר בדיוק אותו הכוח למנוע פתיחת מרכולים בשבת – כפי שהיה בידיו עד היום.

עינב אדיב ברר (צילום: רונן אקרמן, יחסי ציבור)
עינב אדיב ברר
|
צילום: רונן אקרמן, יחסי ציבור

יתרה מזאת, החוק מעביר את הכוח למנוע פתיחת מרכולים בשבת לידי שר הפנים. כאמור, כוח שקיים בידיו גם היום רק בשינוי גירסה. נכון, שר הפנים היום הוא אריה דרעי, איש ש"ס, אדם דתי, שקדושת השבת לנגד עיניו.

אך מה יקרה בעתיד כאשר ימונה שר פנים חילוני? הוא יוכל להשתמש בחוק על אותו המשקל ולאפשר פתיחה גורפת של כל המרכולים. מדובר בשוויון הדדי בסופו של דבר.

האם לא נראה כעת מרכולים פתוחים בשבת ברחבי הערים? לדעתנו דבר לא ישתנה. רמת האכיפה של הרשויות המקומיות לסגירת עסקים בשבת אינה גבוהה. כוח האדם הנדרש לכך הינו עצום, כך שנמשיך לראות מרכולים ופיצוציות פתוחות בשבתות עוד שנים רבות.

אבל מה – חוק המרכולים עבר בקריאה שלישית בכנסת. נו באמת.

רו״ח סתיו שחם הוא מנכ״ל חברת סגמנט טכנולוגיות מידע, חברה בינלאומית לפתרונות טכנולוגיים לקמעונאות ולניהול מערכות שרשרת אספקה.

עינב אדיב בריר היא המייסדת של מותג החיתולים "בייביסיטר". כיום היא הבעלים של TLV מדיקל סנטר, מרכז רפואי לניתוחים פרטיים.

בקרוב ישתתפו בעונה החדשה של "הכרישים", שתעלה בערוץ קשת 12