נשים
אירית דגני (צילום: מיכל רותם)
צילום: מיכל רותם

"לימדו אותי לשחרר את המחשבה שאני בדיאטה"

עירית דגני הגיעה למשקל של 143 ק"ג, אבל רק בגיל 47 הבינה שההשמנה הייתה רק סימפטום של פצע נפשי עמוק יותר. את תהליך ההרזיה שלה היא תיעדה בסדרת טלוויזיה שתעלה היום. "אני משדרת יותר אנרגיות וחיות. זה הרבה יותר קל לרצות אדם תוסס לידך."

מערכת mako נשים | mako | פורסם 11:46 08.03.17 

שנה גודל אות

מי אני:

עירית דגני, בת 47. מתגוררת, ברמת גן ועובדת כמעצבת גרפית וציירת קומיקס.

מי אני במספרים:

גובה: 1.76 מ'.

משקל לפני השינוי: 143 ק"ג.

משקל אחרי השינוי: 73 ק"ג.

כמה ירדתי: 70 ק"ג.

"מאז ומעולם הרגשתי שמנה, הילדים צחקו עליי והרגשתי כמו מושא לגנאי, מספרת אירית שהתמודדה עם ההשמנה מגיל צעיר. "העניין החברתי היה קשה, נורא רציתי להתלבש כמו החברות שלי, רציתי שיפסיקו לצחוק עליי והאוכל היה מרפא את הטראומות שלי, אבל לקח לי זמן להבין שהוא לא ריפא שום דבר". 

אירית דגני (צילום: מיכל רותם)
אירית לפני השינוי
|
צילום: מיכל רותם

לאורך השנים עירית התנסתה בלא מעט דיאטות שנכשלו, אך כשהמשקל שלה איים על מצבה הבריאותי, אירית נכנעה ללחץ של הרופאים והחליטה לעבור את ניתוח השרוול. "היה לי ברור שהמצב הבריאותי שלי הולך למקום לא טוב. היה לי קשה ללכת, לנשום או לעמוד. הכל קשה וכבד".

האפשרות של ביצוע ניתוח הפחידה אותה, אבל אז שיחה עם חברה קרובה האירה את עייניה: "היא דיברה איתי על גברים, אינטימיות, בגדים, פחד ממראות וחוסר היכולת להרגיש טוב עם עצמי. היא נגעה לי בכל כך הרבה מקומות שכבר בבוקר למחרת הלכתי להתחיל את התהליך".

את הניתוח עברה עירית בתל השומר בליווי צמוד של דיאטנית, פסיכולוגית והמנתח שלה. ולשמחתה - די בקלות. לדבריה, ההחלמה המהירה קשורה קשר הדוק לתמיכה הנפשית שסופקה לה לאורך כל התהליך. "הליווי הפסיכולוגי מחייב. צריך קודם כל לרפא את הפצע הרגשי – הוא זה שגורם לנו להשמין ועד שלא נפתור אותו שום תהליך לא יחזיק מעמד". 

אירית דגני
אירית אחרי השינוי

עם זאת, ההליך הרפואי דרש מאירית להיפרד מהרגלים ישנים והסתגלות לדרך החיים החדשה שלה. "יש מאבק כל הזמן עם הרגלים שהושרשו עמוק אצלי. בהתחלה יש תקופה שמקיאים קצת ולומדים לאט איך להתנהל. היום אני אוכלת הכל אבל בכמויות מאוד קטנות", היא מסבירה. "אבל הכי חשוב, לימדו אותי לשחרר את המחשבה הזו שאני בדיאטה וזה הרבה יותר פשוט כשלא מתעסקים בלספור ולחשב את מה אני אוכלת. אחד הדברים המאתגרים שלמדתי היה לעצור את האכילה רגע לפני שאני עומדת להתפוצץ". 

כחלק מתהליך ההרזיה שלה, עירית לקחה חלק בתוכנית "הפוליטיקה של השומן", שמלווה שמונה נשים בהתמודדות מול החברה ודימוי הגוף שלהן ותעלה היום בערוץ הראשון בשעה 21:00. "הסדרה השתלבה לפני הניתוח והרגשתי שהיא תחייב אותי להישאר נאמנה לתהליך. זה היה משהו שדירבן אותי. אני גם היחידה מהמשתתפות שהבינה שההשמנה אצלה היא סימפטום למצוקה אחרת והחליטה שנמאס לה ורזתה. אבל השיקול היחידי שצריך להיות זה האושר שלך. כל עוד את אוהבת את הגזרה שלך - הכל בסדר". 

אירית דגני
אירית אחרי השינוי

הטיפים של אירית למי שמעוניינת לעבור את התהליך:

להבין שהתוצאות ימנפו אותך קדימה.

לעבור את התהליך עעם ליווי מקצועי ובלב שלם.

להשלים עם עצמך ולקחת אותו ברצינות.