נשים
שאיבת שומן (צילום: Karramba Production, Shutterstock)
צילום: Karramba Production, Shutterstock

5 דברים שלא ידעתן על שומן

למה אנחנו משמינות דווקא בחורף? ולמה בהכרח בירכיים? ואיזה שימוש פלאי אפשר לעשות בשומן? ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכירורגיה פלסטית וחבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית - עם כמה תשובות לשאלות

מערכת mako נשים | mako | פורסם 07:50 04.01.18 

שנה גודל אות

1. האם יש דבר כזה השמנת חורף?

מדובר במונח שמזוהה עם בוא העונה הקרירה ומלווה בלא מעט אשמה עצמית, כשפועל מדובר בתופעה רפואית אמיתית לגמרי. אחד האשמים העיקריים בהשמנת החורף, הוא הסרוטונין - חומר שמופרש על ידי קצות העצבים ומשפיע על עצבים אחרים, שרירים ומערכות שונות בגוף. הפרשתו גורמת לעלייה במצב הרוח, ירידה בתחושת הרעב ולהיפך. הפרשת הסרוטונין מושפעת מאור השמש, מה שדי חסר לנו בחורף כי הימים קצרים והשמש חמקמקה. כך שבחורף, רמות הסרוטונין נמוכות יותר, מה שגורם לנו להיות לעתים לסבול ממצב רוח פחות מרומם ומרעב לפחמימות. במקביל, רמת הפעילות הגופנית שלנו במהלך חודשי החורף נוטה להיות מתונה יותר והשילוב של השניים בהחלט מוביל לבסוף להשמנה. 

 

2. מה קורה לתאי השומן בזמן תהליך השמנה או הרזייה של הגוף?

באופן כללי, אדם נולד עם מספר מסוים של תאי שומן בלי תפקידים רבים וחשובים. אחד מהם, הוא אגירת אנרגיה באמצעות חומצות שומן וטריגליצרידים בתוך תאי השומן. כך שבזמן פעילות גופנית, שדואשת אנרגיה, הגוף ישתמש קודם כל במאגר הפחמימות הזמין בגוף, שיחסית קטן ורק לאחר מכן הוא עובר להשתמש באנרגיה שאגורה בתאי השומן. במידה ואנחנו אוכלים ולא משתמשים בכל האנרגיה הזו, היא נאגרת בתאי השומן, הנפח שלהם גדל וכתוצאה מכך - גם ההיקפים והגוף משמינים. במקביל, כאשר אנו צורכים פחות אך מוציאים יותר אנרגיה, נפח התאים יקטן, הגוף ירדה וההיקפים יהיו צרים יותר. בכל אחד מהמקרים האלו מספר תאי השומן לא ישתנה אך הנפח שלהם כן. עובדת בונוס: תאי שומן יכולים לגדול עד פי 10 מגודלם המקורי. 

3. מדוע משמינים יותר באזור מסוים בגוף?

התשובה די פשוטה: גנטיקה. אצל רוב האנשים מצבורי השומן נאגרים בבטח התחתונה, בישבן, בירכיים או במותניים. את המיקום המדוייק תקבלו מתנה מההורים שלכם. עם זאת, יש הבדל כמובן בין גברים ונשים. 

4. ושאבתם בששון: איך שואבים שומן?

חשוב להבהיר קודם כל, שתהליך של שאיבת שומן לא בא על חשבון תהליך הרזייה מאוזן ובריא והוא ממש לא מהווה קיצור דרך. כיוון שדיאטת הרזייה מטפלת ומצמצמת את תאי השומן בכל הגוף בעוד ששאיבת שומן היא נקודתית. 

שאיבת שומן מתבצעת בכמה דרכים: ניתוח קלאסי, שאיבה באמצעות אולטרה סאונד על ידי מכשיר שמפרק את תאי השומן, המסת שומן בחום על ידי גלי רדיו והקפאת שומן בקור שמתבססת על העובדה שהתאים התת עוריים מתפרקים בחשיפה לקור. 

5. DIY – מה קורה לכל השומן שנשאב החוצה?

מה שנקרא, מה שמיותר עבור אדם אחד - הוא אוצר עבור אחר. לרוב, השומן שנשאב הפך לחומר פופולרי למילוי פנים ותיקון שקעים בפנים ובגוף. כיוון שהוא שייך לנו וכבר התגורר בתוך הגוף שלנו - הוא אידיאלי לשימוש בכל חלקי הגוף והפנים.