מגזין סוף השבוע
שירן סנדל (צילום: שרבן לופו)
שירן סנדל. "זה סוד שריחף מעל המשפחה שלנו והעיק על כולם"
|
צילום: שרבן לופו

אצל הפסיכולוג הבנתי שעברתי פגיעה כשהייתי ילדה קטנה

בקיץ האחרון, אחרי 5 שנות עבודה מאומצת, שירן סנדל התמוטטה והבינה שהיא חייבת לתת מנוחה גם לנפש. בטיפול היא התחילה להתמודד עם טראומה שהדחיקה שנים, ועכשיו היא כבר לא מוכנה לשתוק

הדס בשן | מגזין mako | פורסם 16:21 02.03.17 

שנה גודל אות

ערב לפני התמוטטות העצבים שעברה שירן סנדל, היא מצאה את עצמה באחת הנקודות הכי נחשקות בארץ, לכאורה: הגולדן רינג בהופעה של סיה. בזמן שקולגות התראיינו, הסתלפפו, העלו לאינסטוש והשתעשעו עם פאות - כוכבת הילדים המותשת פשוט רצתה למות. "בכלל לא רציתי לראות את ההופעה הזו", היא משחזרת את אותו לילה באוגוסט האחרון, "הכרטיסים היו בשביל אחותי, אבל הם התעקשו שאקח אותם בעצמי ואעבור דרך כלי התקשורת להתראיין, שאעשה מינגלינג, ולא רציתי. הייתי מותשת, חולה. התחננתי שיחסכו את זה ממני, זה כל מה שביקשתי".

התייחסו אלייך כאילו את קישוט?

"כן, בדיוק. הרגשתי שלוקחים אותנו בתור הסלבס, לא בתור בן אדם. בפעם הבאה אני אקנה כרטיס בכספי ולא אבקש טובות מאף אחד, זה היה יחס כל כך מזלזל. בדרך כלל מספיק להעלות תמונה באינסטגרם, אבל הפעם הרגשתי כאילו עומדים לי עם אקדח על הרקה".

את ההופעה שירן לא ראתה בסוף, אלא לקחה מונית הביתה. היא לא התעניינה אם סיה עמדה עם הגב או בפרונט אל הקהל, ולמחרת התאשפזה בבית החולים. "עשו לי אינפוזיות, בדיקות, צילומים, ובסוף מצאו לי דלקת בכליות. הייתי חולה מאוד, ירדתי 5 קילו, שאצלי זה המון, וקיבלתי מלא אנטיביוטיקה".

ואז הבנת שאת צריכה לעצור?

"כן, הייתי חייבת לעשות את זה עוד קודם אבל לא עצרתי, הייתי מופיעה ומקיאה על הבמה. בבית החולים הסוכנת שלי אמרה - זהו, סטופ, אני מבטלת את ההופעה מחר, את חייבת לנוח. הבנו שהכסף והעשייה זה הכל טוב ויפה, אבל צריך לדעת גם להקשיב לגוף. ואז הגיע שיקום נפשי, הלכתי לפסיכולוג".

שירן סנדל (צילום: שרבן לופו)
"נשים לא מתלוננות מהפחד שלא יאמינו להן. ומה שהולך במשטרה? אמאל'ה"
|
צילום: שרבן לופו

למה, בעצם?

"כי זו היתה התמוטטות עצבים. הגוף והנפש אצלי מאוד מחוברים, זה לא היה רק פיזי. לא הייתי בטיפול נפשי מאז שהייתי קטנה, כשהלכתי למטפל שסיפר הכל לאמא שלי, ושבר לי את האמון לגבי פסיכולוגים. אבל הפעם זה היה אחרת. מצאנו מישהו טוב, הייתי הולכת אליו פעמיים בשבוע, הוא עזר לי עם הרבה דברים".

בתוך העבודה הזו, צפה טראומה שהודחקה שנים רבות. "עברתי פגיעה בילדות המוקדמת", היא אומרת, קפואה. "אני לא רוצה לפרט איזו פגיעה, לאו דווקא מינית, אבל זה משהו שמאוד השפיע עליי. זה סוד שריחף מעל המשפחה שלנו והעיק על כולם. ההורים שלי לא התמודדו עם הסיטואציה, לאבא שלי היו בעיות לב אז אמא שלי הסתירה את זה ממנו, אבל היום אנחנו במקום אחר. היו שנים קשות שהרגשתי שלא שומעים אותי, חוסמים אותי. האשמתי את ההורים שלי בהרבה דברים, ובצדק".

קשה לי לשמוע את זה.

"די, הכל בסדר", היא מחייכת, "אני סופר חזקה. אין לך מה לרחם עליי. כל מה שעברתי הפך אותי למי שאני היום. אין אישה שלא נפגעה, זה קורה לכולן".

היא לוקחת נשימה ארוכה, וממשיכה "אני עוקבת בפייסבוק אחרי העמוד 'אחת מתוך אחת', חשוב לי להיות מודעת לדברים האלה. אני רוצה לעשות קמפיין על הטרדה מינית. אנשים אומרים שיש תלונות שווא, אבל רק שני אחוזים מהתלונות מתבררות ככאלה, ודווקא עליהן מדברים, אז נשים לא מתלוננות, מהפחד שלא יאמינו להן. ומה שהולך במשטרה? אמאל'ה".

איזה סוג של קמפיין את רוצה לעשות?

"משהו שיראה את האמת, אחת ולתמיד. נמאס לי מכל מיני מיתוסים שאישה בוחרת מה יקרה לה כי היא התלבשה בצורה מסוימת, או עלתה למישהו הביתה. לא, זה לא שם. זה אצל מי שפוגע, הוא האשם. קחי אנשים כמו בוכריס וקסטיאל, הם הראו שזה יכול לקרות לכל אחת. זה בכלל לא משנה אם את זקנה או ילדה עם פיגור שכלי, זה יכול לקרות לכולנו אבל אנחנו צריכות להפסיק לפחד. להגיד -'אני חזקה, ואני שמה לזה סטופ'. אונס הוא הרי לא עניין של תשוקה, אלא של חוסר יכולת לשלוט בעצמך, ובארץ אין מקום אחד שמטפל בעברייני מין כמו שצריך".

ראית את הראיון עם נעמה בוכריס, בו היא מגנה על בעלה בפרשת הבעילה האסורה?

"ראיתי, גועל נפש. היא אישה קטנה, פחדנית, בלי טיפת חוזק, שככה ייראו החיים שלה, לצד אנס. ראיתי את זה וחשבתי על המתלוננת המסכנה. איכס, איכס. בוכריס הוא איש דוחה בעיניי. בגלל שהוא סמל של הציונות הדתית מותר לו להתנהג ככה? תקראי את הסכם הטיעון, תראי שמה שהוא הודה בו לא שונה ממה שאמרה המתלוננת".

"כולם בגאליס נחשבים לחנונים, אני הבעייתית"

בימים אלה שירן כותבת סדרה שתגולל את סיפור הפגיעה שלה, ותתמקד בדרמה המשפחתית סביב הסוד. "מי שנתן לי השראה לכתוב היה זוהר שטראוס, שלימד אותי אצל יורם לוינשטיין. הוא ראה אצלי הכל, ידע מה להוציא ובצורה הכי נכונה. ירון ארזי הבמאי והיוצר המדהים עוזר לי עם זה, הוא מחפש עכשיו כותבת שתעזור לי להמשיך. חשוב לי שזו תהיה אישה".

שירן סנדל (צילום: שרבן לופו)
"זה היה סופ"ש עבודה, גם טל מוסרי היה שם, אז אולי יגידו שאני הורסת משפחות עם מוסרי?"
|
צילום: שרבן לופו

המעבר הזה, מכוכבת סנאפצ'ט עם אזני כלבלב, ליוצרת מורכבת שנוגעת בחומרים הכואבים ביותר - הוא משהו שמתבשל אצל סנדל כבר לא מעט זמן. עבור מעריציה, בוגרי שבע עונות של אימפריית "גאליס", היא עדיין הדוגמנית הביצ'ית יולי סער, אבל בשנה שעברה מאז יום הצילום האחרון קרה לא מעט בעולמה. היא אמנם עדיין נמצאת בביצת הילדים - על במות של עיריות, בקניונים, בתפקידים קטנים ב"או בוי" ובקרוב בצילומים לסרט של "מועדון החנונים" -  אבל לא לגמרי ברור כמה זמן כל זה יוכל להחזיק. סנדל תמיד הייתה יוצאת דופן בקבוצת השחקנים הסטרייטית של שיר מורנו, דניאל מורשת, אליאנה תדהר ותובל שפיר. "תמיד היו צוחקים על כולם בגאליס שאנחנו ילדים חנונים, ואני באמת הכי פחות", היא מהרהרת, "אני נחשבת לבעייתית".

באפריל הקרוב ימלאו לה 30. כמו הרבה נשים צעירות שעזבו חיי פרברים לטובת הגשמה בעיר הגדולה, שירן מסתכלת על חברות הילדות שלה מטבעון ורואה טיימליין אלטרנטיבי לחיים שהיו יכולים להיות לה. בית, ילדים, שקט. אבל אם השקט הזה יבוא עכשיו, נדמה שהיא תנער אותו מעליה ברגע. משהו באנרגיות של סנדל מבעבע לחלוטין. היא מדברת בשצף, להוטה להוכיח את עצמה, לרגעים חושבת מהר יותר משהמילים מגיעות לפיה, וברגעים אחרים מפגינה שליטה על כל המתרחש.

סנדל תמיד הייתה זו שלא מפחדת לומר את דעתה ולפתוח נושאים קשים. טבעון ידוע כישוב מבוסס, אבל שירן חשפה את הצד הפחות מוכר שלו כשסיפרה כיצד הוריה, ג'ילברט ומוטי, פשטו את הרגל לאחר שאיבדו את העסק שלהם למוצרי חשמל, והמשפחה התנהלה בצמצום. "היום לאבא שלי יש עסק לבניית מטבחים ואמא שלי עובדת במכללה. כבר אין את הלחץ המתמיד של המינוס שחונק את הנשמה". מגיל 14 היא מסתובבת באודישנים לסדרות, פרסומות, במות. הפריצה הגדולה שלה אירעה עם הליהוק לגאליס ב-2012, אחרי שנה של לימודים אצל יורם לוינשטיין, שנאלצה לקטוע בשל אילוצי לו"ז.

סטטיק (צילום: אביב חופי)
סטטיק. "קסום ומדהים, אבל לא הייתה נשיקה"
|
צילום: אביב חופי

אחרי הפריצה הטלוויזיונית הגיעו הבמות הרווחיות של החגים, ועמן גם האישיו ההולך וגובר עם התהילה או במקרה הספציפי הזה - עם הורים של מעריצים שלא יודעים גבולות. כבר פעמיים פורסמו התעמתויות של סנדל עם הורים שרצו ממנה יחס לילדיהם מאחורי הקלעים של מופעי הבידור בהם השתתפה - פעם זה נגמר בפוסט זועם שלה בפייסבוק, ובפעם השנייה צולמה כשהיא נוזפת באב שסיכן את ילדיו, לדבריה, כשנתן להם להגיע לאזור לא בטיחותי בשביל תמונה. "קשה לי עם אנשים שחושבים שאני של כולם", היא אומרת, "אני לא של כולם, אני שלי ושל אמא ואבא ושל חברים טובים. היו מלא סיטואציות שאנשים הרגישו שהם יכולים לגשת אלינו והרביצו לנו, משכו לנו בשיער, אותי אפילו הפילו פעם על הגב. זה אף פעם לא הילדים, אלה תמיד ההורים שלהם, והילדים מתבאסים עליהם".

אולי הדימוי הלוחמני הזה הוא מה שיעזור לך לעבור לעולם המבוגרים, מעבר שלא כולם מצליחים לבצע.

"אני מאוד בשאיפה להגיע לשם. בגלל שהדמויות ששיחקתי אצל הילדים הם בדרך כלל של הרעה, אז דווקא לא רואים אותי בתור איזו בייבי, ילדה טובה שלנצח תהיה מתוקה. אבל מעצבן אותי כשבתוך התעשייה יש קבעון. יצא לי לשמוע ממורים למשחק דברים כמו 'אתם כוכבי ילדים, אתם פחות מתעסקים בנפש, אנחנו ננקה ממך דברים כאלה'. זה לא פייר, למה לזלזל בנו? בחרנו בעולם של הילדים כי יש בו את האהבה הכי גדולה והכסף הכי גדול, אבל אנחנו הכי מקצועיים שיש".

"לדעתי חברה של האקסית של סטטיק צילמה אותנו"

המיתוג כביצ'ית ליווה אותה גם בסיפור האחרון סביב הפרידה של סטטיק (לירז רוסו) מנופר, החברה שלו מזה שנה. בשבוע שעבר מדורי הרכילות געשו כשתמונות הראו את שירן ואת סטטיק, שהפך רגע אחרי כן לפרוד טרי, צמודים במועדון באילת. העובדה שהתמונות תיעדו אותם יחד רגע לפני שנודע דבר הפרידה, הפכה את שירן בטוקבקים לצלע שלישית זדונית במשולש האהבה הזה, במה שנראה כלקוח היישר מדרמה יומית. כעת קבלו אותה: ההכחשה הגורפת. "לא הייתה נשיקה", היא אומרת ונאנחת, "סטטיק ואני חברים טובים מאוד, עשינו ביחד פסטיגל, אנחנו מכירים מלא זמן. נראה לכם שאם היה קורה משהו היינו עושים את זה שם? והיינו מעלים כל הערב סטוריז?".

שירן סנדל (צילום: instagram)
לא עצרתי, הייתי מופיעה ומקיאה על הבמה. עד האשפוז
|
צילום: instagram

לא יודעת, עוד לא פגשתי בקסמו של סטטיק. אומרים שהוא משמעותי.

"הוא קסום ומדהים, אבל לא פייר לקחת בחור שהרגע נפרד מחברה שלו שהוא עדיין אוהב ומכבד, ולהנפיץ לו רומן עם חברה טובה. עוד הפכו אותי לסיבה של הפרידה שלהם, ולדעתי זו חברה שלה שצילמה אותנו יחד".

אז יש כאן דרמה.

"אין שום דבר. אני מכירה את נופר, האקסית שלו, אני אוהבת ומכבדת אותה, היא יודעת במיליון אחוז שלא היה שום דבר. אני לא אתבזה ליד אנשים, לא אשתה את הכוס היותר מדי, אני שומרת על עצמי בקטע הזה. אבל בואו תעשו עוד כותרת. זה מבאס. עכשיו כל העולם שולח לי הודעות אם אנחנו ביחד. זה היה סופ"ש של עבודה, גם טל מוסרי היה שם, אז אולי יגידו שאני הורסת משפחות עם טל מוסרי?".

את מאמינה בחברות אפלטונית בין גבר ואישה?

"אני חצי מאמינה בזה. בעבודה, כן. מה שסטטיק ואני עברנו יחד בפסטיגל, זו אינטנסיביות פסיכית, אתה רואה אדם במצבים הכי שמחים ועצובים והרגעים הכי קשים ודכאוניים שלו, אבל אחר כך אתה לא יכול לראות אותו יותר. תראי לי זוג אחד שנהיה אחרי הפסטיגל".

יהודה ונינט. סוג של פסטיגל.

"זה לא היה פסטיגל", היא צוחקת, "תבדקי, כל הפרסומים שהיו אי פעם על זוגות בפסטיגל היו שקריים. אי אפשר לקיים זוגיות אחרי דבר כזה, גם הכל כל כך מסריח ומגעיל".

אז סטטיק מסריח? זו הכותרת שלנו?

"לא. סטטיק מוכשר ברמות פסיכיות והוא חבר טוב. אני שמרתי על עצמי להתנתק מהתעשייה מהבחינה הזוגית, אני לא רואה את עצמי עם מישהו מהתעשייה. והנה ההוכחה למה. אני לא רוצה שיחפרו לי ככה בחיים. פעם יצאתי עם מישהו שהרגשתי שיש לו קטע עם סלביות, יותר מדי קטעים דומים בעברו, אז ישר חתכתי את זה".

שירן סנדל (צילום: שרבן לופו)
"קשה לי עם אנשים שחושבים שאני של כולם"
|
צילום: שרבן לופו

היום את רווקה ופנויה להצעות?

"כן, כבר שנה מאז החבר האחרון".

ואיך הכרת אותו?

"בפסטיגל", היא צוחקת, ומיד מסבירה - מרקו הסלובני, בן זוגה למשך תשעה חודשים, היה אקרובט שליווה את הנאמבר שלה על הבמה, לא מישהו שנוכחותו דביקה מדי בתוך הברנז'ה. אבל דווקא הריחוק הזה הוא מה שהוביל לפרידה. "במשך תשעה חודשים טסנו אחד לשנייה, דיברנו אנגלית וזה היה נורא קשה. אם נמצאים אצל חברים צריך להסביר לו בדיחות. אבל עדיין יש לי רגשות כלפיו, ואני מרגישה פספוס מסויים. אולי עוד לא התגברתי".

מה חשוב לך בגבר?

"אני צריכה מישהו שלא ינסה לברגן אותי או לשנות אותי, להפוך אותי לאישה טובה שנשארת כל היום בבית. אני היפראקטיבית ברמות, זה לא מתאים לי. אני צריכה גבר שבטוח בעצמו. לפני מרקו הייתי בקשר טראומתי. הייתי עם מישהו מאוד קנאי, ברמה פסיכית, הוא היה רואה אותי מדברת עם מישהו וישר - 'מי זה, מה היה ביניכם?'. יש לי מצפון מפה עד לונדון, אני בחיים לא אוכל לבגוד, אבל זה לא עניין אותו, הוא כל הזמן גרם לי להרגיש שאני לא בסדר. זה היה ממש קשר של התעללות. מרקו החזיר לי את האמון בגברים כי הוא טהור, הכבוד שיש לו לאישה ולמה שאני עושה, ולמי שאני בכללי זה היה מדהים. רק בזה אני מתאהבת. הוא לא בא עם הרבה כסף אבל הייתי מתחתנת איתו אם הוא היה גר כאן".

כסף לא חשוב לך?

"אני לא יכולה להיות עם אדם שהוא לא אמביציוזי. קשה לי עם זה. שיהיה עם מינוס בבנק, אבל כל עוד יש לו אמביציה ורצון לטרוף את העולם, אני אהיה איתו. היום אני עובדת ומרוויחה טוב, אבל אשמח לבנות חיים עם מישהו, גם בבית קטן".

שירן פסטיגל (צילום: פיני סילוק)
"מה שסטטיק ואני עברנו יחד בפסטיגל זו אינטנסיביות פסיכית"
|
צילום: פיני סילוק

עד שהרגע הזה יגיע, סנדל לומדת להנות מהזמן שלה לבד. "אמא שלי כבר דואגת שאני מתרגלת מדי לגור לבד, זה רק אני והכלבים שלי, ללי וג'ובאני, בדירה שלנו בתל אביב, אבל טוב לי ככה", היא אומרת, "בחודש שעבר טסתי לחופשה לבד, בפעם הראשונה. רציתי לנוח אחרי הפסטיגל, לקרוא טקסטים לסרט של 'מועדון החנונים', לשבת עם הגיטרה וללמוד לנגן".

לאן טסת?

"תאילנד. ישבתי לבד על החוף, בלי מגבלה של זמן ומקום, היה מושלם".

בזמן שהיא נחה על החול הרך, בארה"ב נשים התאספו ברחובות במחאה על השבעת טראמפ. אם היא הייתה בלוס אנג'לס או וושינגטון באותו יום, היא אומרת, גם היא הייתה מצטרפת. "צעדת הנשים היתה מהממת", היא אומרת בעיניים נוצצות, "אני הכי בעד העצמה וכוח נשי. אם תשימי גבר ערום בתוך קבוצה של נשים הוא ירגיש הכי בטוח בעולם, אז למה שנשים לא ירגישו ככה?".

וכשטראמפ אומר שצריך לתפוס אותנו בפוסי, זה מטריף אותך?

"לגמרי. וזה שהוא רוצה לקחת מנשים את זכות הבחירה, שלא יוכלו לעשות הפלה, זה מאוד מעצבן אותי. גם בארץ זה קיים, כל העמותות והארגונים שאומרים שהפלה זה רצח. מי אתם שתגידו? נשים שעברו חוויה כזו, אתם יודעים מה זה? אני לא עברתי את זה, אבל ליוויתי פעם חברה וזה כאב לב, בחירה כל כך קשה. אבל מה לעשות, לא כל אחת יכולה לגדל ילד לבד. לא כולנו נטלי דדון. שאגב, אני מעריצה את מה שהיא עשתה, כל הכבוד לה. יש נשים שנכנסות להריון מאונס או מלילה שיכור, תחשבו גם עליהן".

מי אלה? ביקשו תמונה מה נסרב? @static_official @sagiakshuti

A post shared by shiransendel (@shiransendel) on


עכשיו רוצים להכניס רב וקאדי לוועדת ההפלות.

"באמת? את רצינית? לא ידעתי על זה. אני הולכת ומתעצבנת תוך כדי השיחה שלנו. טוב, למה אפשר לצפות כשנפתלי בנט מחזיר לספר לימוד בכימיה דוגמאות על איך זוגיות של נשים זה לא בסדר. הוא איש מאוד מסוכן, שתדעי. במקום להכניס לחינוך דברים של הדת, תכניסו על בני אדם, ללמד איך לעזור לחלש ולא לפגוע בו. תלמדו חינוך מיני אמיתי, על איך לכבד נשים, אבל לא, במקום זה מתעסקים בתנ"ך ובסיפורים שלא בכלל בטוח שהם קרו".

למי הצבעת בבחירות האחרונות?

"ליאיר לפיד. ביבי חייב לרדת מהשלטון כבר. זה מרגיש כמו ממלכת ביבי והבא בתור זה הבן שלו שיירש את זה ממנו. אני מרגישה שאנחנו חיים בדיקטטורה, עד לפני רגע הוא החזיק חמישה תיקים בממשלה, די, זה מוגזם. מכל מה שהיה לנו עד עכשיו, יאיר זה הכי טוב. בעצם, גם סתיו שפיר. היא היחידה שבאמת אכפת לה מנשים".

לא מרב מיכאלי?

"מיכאלי יותר מדי מתעסקת בפמיניסטיות שלה, בזמן שסתיו שפיר הלכה והפכה את הכנסת. היא צריכה להיות ראש ממשלה".

שירן סנדל (צילום: שרבן לופו)
צילום: שרבן לופו

צילום: שרבן לופו | סטיילינג: קרן נפתלי | איפור: קרן שחם | שיער: עדן ירושלמי | בגדים: חצאית: טומי הילפיגר, גולף אפור: טופשופ, תכשיטים: טואוז, מכנסיים קצרים: טופשופ, גולף צהוב: טוונטיפורסבן, מכנסיים ירוקים: מנגו, עגילי חרוזים: H&M, עליונית: דיזיגואל, בגד גוף: ג'ק קובה, מכופתרת אוברסייז: קסטרו. איפור במוצרי אסתי לאודר.

התמונות צולמו בפנטהאוז-לופט במגדל "מאייר ברוטשילד" של חברת ברגרואין רזידנטיאל.