לג'קי מנחם היה פוטנציאל אדיר להשתלב בתעשיית הבידור, אבל הוא בחר שלא. לפני 13 שנים כבש את לבו של הציבור הישראלי כשזכה במקום הראשון ב"האח הגדול", אבל עשור מאוחר יותר, כשנכנס בפעם השנייה לתוכנית וסומן שוב ככוכב המבטיח של העונה, הפתיע את הצופים כשעזב את הבית בתוך שבוע בלבד. מנחם לא סיפק מעולם הסבר לפרשה ההיא, עד היום. "בזמן שהייתי שם נודע לי שאשתי, ציפי, בהיריון", הוא מספר כעת. "אשתי היא אהבת חיי והשותפה שלי, ורציתי מאוד לשמוח ולהיות איתה ברגע הכי מאושר שלנו. נכנסתי ל'אח' בשביל האופציה של הזכייה, בשביל הכסף, ובאותו הרגע הבנתי שכסף לא ישנה אותי, שהפרסום לא ישנה אותי. ההיריון זה רגעים שלא חוזרים. דיברתי עם ציפי, והיא כמובן אמרה לי שהיא מאושרת ושזו החלטה שלי אם להישאר או לחזור להיות איתה ולהתמקד בהיריון. אמרתי לה מיד שאני בדרך, ועזבתי את התוכנית".

לא הייתה לך דילמה?
"לא".

אם היית מחליט להישאר, היא הייתה מפרגנת לך?
"ברור. זו הייתה החלטה שלי לצאת. היה כעס של האנשים בחוץ, היו מלא פרשנויות לסיבה שעזבתי. שלחו לציפי הודעות ממש לא נעימות, האשימו אותה. אמרתי לציפי, 'הם לא יודעים את האמת. אלה החיים שלנו, בואי נתרכז בדבר המדהים שיש לנו, אנחנו לא צריכים לשמוע מאנשים אחרים אם זה בסדר או לא בסדר'. נתנו לזמן לעבור ולדברים לשקוע, אבל לצערי אחרי זמן מה ההיריון לא שרד. נפל לנו הילד". 

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
חולצה לבנה: קסטרו | מכופתרת: wrangler|צילום: רן יחזקאל

על התקופה הקשה מספר ג'קי בדמעות. "זו ההרגשה הכי קשה שיכולה להיות, כשאתה מאבד את הדבר הכי טהור ומושלם שיכול להיות לך. הבטחתי לציפי שכמה שזה קשה, אנחנו נעבור גם את זה. אנחנו מאוד בריאים בראש, מאוד חזקים נפשית".

מנחם ובת זוגו לא רצו לספר בזמנו על ההיריון הצעיר, וזו הסיבה שמעולם לא נימק מדוע עזב את התוכנית מהר כל כך. "קיבלנו את הבשורה הקשה על ההפלה ממש בתוך גן החיות של ההאשמות. אנשים לא ידעו מה באמת קרה, התקשורת הייתה בטירוף, 'למה הוא יצא', דיברו לא יפה על ציפורה. אבל ציפורה אישה חזקה מאוד, והיא התמודדה עם זה ממש בצורה בוגרת ויפה. התגברנו על זה יחד, וברוך השם יצאנו מזה ויש לנו תינוק".

ניצחתי את החיים 

בימים אלה משתתף מנחם (36) בעונה החדשה של "גולסטאר יוון" (המשודרת בימים ראשון–רביעי בשעה 19:00 ב-HOT REAL, ב-HOT VOD וב-NEXT TV), אבל זו לא הפעם הראשונה שלו; מנחם השתתף גם בעונה השנייה של התוכנית, ב-2013, ומאז לקח הפסקה ארוכה מאוד מחשיפה תקשורתית וחזר אל האנונימיות למשך שנים. 

איפה היית כל השנים?
"התמקדתי במשפחה, התמקדתי בעסק שלי. התחתנתי, נולדה לי ילדה. לא רציתי לעזוב את החיים האלה. עד היום הטלפון מצלצל, אבל אני המון, המון, המון סירבתי. פחות התאים לי באותה התקופה, אפילו שהיה מדובר בסכומים מכובדים. העדפתי להישאר במקום שאני נמצא בו, ואני לא מתחרט לרגע. עכשיו, אחרי שבניתי את עצמי, כשהעסק יכול להסתדר בלעדיי במשך חודש, החלטתי שמתאים לי לחזור. אחד השיקולים היה כלכלי, בחודש עבודה מקבלים סכום נכבד מאוד. האמת שזה לא אחד השיקולים, זה היה השיקול היחיד, שאתה מתפרנס בקצת זמן בסכום מאוד יפה וזו לא עבודה קשה כל כך. האמת היא שזו גם תוכנית כיפית מאוד. יש בה טוב, אין בה רע".

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
ז'קט וחולצה סרוגה: קסטרו | מכנסיים: Lee|צילום: רן יחזקאל

יש בה סיטואציות לא פשוטות, אלירז שדה טוען שרז זהבי הפעיל כלפיו אלימות.
"יש לפעמים קטעים פחות נעימים לעין, אבל אני לא נכנסתי לעימותים. ברור שזה עצוב מה שקרה בין אלירז וזהבי, ואני מקווה שהעניין הזה ייפתר בהקדם".

אתה לעולם לא תספק את הסחורה בסכסוכים?
"לא. אני באתי להעלות חיוך על הפנים, אני רק בא לחבר ולעשות טוב, אני בן אדם שלא הולך למלחמה. יגידו שזה מה שהצופה רוצה לראות, את הרע, אני פחות מתחבר לזה. גם ככה אנחנו חיים בסטרס במדינה הזו, במרדף אחרי עוד ועוד כל הזמן. אני רוצה לתת הפוגה של צחוק ושמחה".

אתה מרוצה מההחלטה לחזור לטלוויזיה?
"כן, הייתה לי חוויה מאוד טובה. במשך השנים התוכנית גולסטאר השתנתה, בעונה השנייה, נגיד, לא היו ניפויים. בעונה השנייה נהניתי יותר, לא היה אז לחץ. יש לי חוק עם עצמי מהיום שהתפרסמתי: כסף לא ישנה אותי. אני לא אוותר על הערכים שלי בשביל כסף, כי אז אאבד את עצמי. אני מזל גדי, אני תמיד חושב כמה צעדים קדימה, איך אני עושה, מה אני עושה ואם זה טוב לי. אני עושה מינוסים ופלוסים בפתקים באייפון, כמו יומן אישי עם עצמי".

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
חולצה: Lee | ג'ינס: wrangler|צילום: רן יחזקאל

מה אתה חושב על השינוי ב"האח הגדול" בין העונה שזכית בה ובין היום?
"אני לא רואה את התוכנית, אבל אני חושב שהצופה רוצה יותר לחץ, יותר אינטריגות, יותר מצבי קיצון. בעונות הראשונות היינו יותר תמימים. היה יותר צחוק, רגש. יותר להתחבר לסיפור האישי".

ניצחת ב"האח הגדול" והיית בלב הקונצנזוס. אין רגעים שאתה מרגיש החמצה שלא המשכת בעולם הבידור?
"אנשים עובדים שנים בשביל התהילה שאני קיבלתי, ואני באתי מאפס למאה. התפרסמתי לפני שבכלל ידעתי מה המקצוע הזה, ולא, העולם הזה לא מושך אותי בכלל. אין רגע אחד שבו אני אומר, 'וואו, איך בא לי להיות על המסך'. חינכו אותי שהכל עובר בחיים, ואתה צריך להיות עם רגליים על הקרקע ולשמור על עצמך. הרבה אנשים אומרים לי, 'אם הייתי מקבל את התהילה שלך, הייתי עושה ככה וככה, הייתי משקיע פה, הייתי הולך לשם', אני מחייך ואומר להם 'בהצלחה'. בסופו של דבר מי שקם בבוקר והולך לישון זה אני, אלה החיים שלי, ואני חושב שניצחתי. טוב לי במקום שבו אני נמצא. להגיד שהייתי רוצה עוד? אם אני אקבל עוד אני אשמח, ואם לא, שרק אישאר ברמת החיים הזו, תודה לאל. הדבר הכי טוב שקרה לי הוא שהצלחתי להקים משפחה, יש לי ילדים ויש לי אישה מופלאה שהיא השותפה והחברה שלי. זה דבר מדהים. כל כך הרבה זמן חלמתי שאני אמצא את האישה והנפש התאומה שלי, ומצאתי את עצמי".

ג'קי מנחם (צילום: באדיבות HOT ו- add)
מנחם מתוך גולסטאר|צילום: באדיבות HOT ו- add

רוצים לפחות שלושה ילדים

האישה המופלאה היא ציפורה בן הרוש (30), צרפתייה מבית דתי שנישאה למנחם לפני כשש שנים. יחד הם הורים לעמנואל אמילי (3) ולשלבי איתן (11 חודשים). "הופתעת מהשם שלבי?", שואל ג'קי ומסביר, "קודם כל יש את בן האדם האמביציוזי והמפורסם שהמציא את המכוניות, שלבי. ובנוסף דיברנו עם רב והוא אמר, 'תנו לי שם עם ש' ו-י', זה שם עם עוצמה'. אז התחבר לנו".

אתם מנהלים אורח חיים דתי?
"אנחנו משתדלים לשמור שבת, זה מאוד חשוב לנו. אנחנו עושים בשרי, חלבי, סכו"ם כזה, סכו"ם כזה. אני מניח תפילין. אנחנו משתדלים לעשות את הטוב ביותר, בואי נגיד ככה".

הילדים בחינוך דתי?
"ניסינו חינוך דתי עם הבכורה, וזה היה אקסטרים. נורא רצינו, אבל הילדה פחות התחברה. היא לא רצתה ללכת לגן. החלטנו להקשיב לה, שמנו אותה בגן רגיל והכל בסדר עכשיו".

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
חולצה לבנה: קסטרו | מכופתרת: wrangler|צילום: רן יחזקאל

איזה מין אבא אתה?
"הכל מהכל. את כל סוגי הקרמים אני עושה. מקלחות, מחליף חיתולים. אם זה ללכת ולדבר עם הגננת. אני פעיל בקבוצה של הגננות חבל על הזמן. לא אשקר, קצת קשה לי עם שניהם בו-זמנית. אני אומר לציפי, 'אין בעיה, תשאירי אותי עם אחד, אבל עם שניהם, וואי-וואי, נהיה לי לחץ, אני משתבש'. עמנואל רוצה לשחק עם זה, שלבי מתחיל לעמוד, 'אל תיגעי לו בראש', פתאום היא לא מקשיבה, היא נכנסת למצב כפית, כאילו אתה מדבר איתה לועזית. קשה לי קצת. אני משתדל שלא. אני מנסה להנדס, אני אומר לאשתי, 'ציפי, אני טיפה מתעכב בעבודה. מחכה ללקוח', ובכלל אין לקוח".

אתם חושבים על עוד ילדים?
"אנחנו רוצים לפחות שלושה. היום זה לא כמו בדור של ההורים שלנו, שהספיק מפרנס אחד. היום אתה צריך שניים בשביל לחיות ברמה שאתה רוצה להעניק להם. החלום שלנו היה לעקוץ את המערכת ולהביא שניים במכה אחת. היה לנו את כל הפוטנציאל, במשפחה שלי יש תאומים, האחים של ציפי תאומים. לא יצא, ומה לא עשינו – לאכול תמרים, והיא צריכה לישון עם הרגליים למעלה, בלילה לישון שעתיים, לקום, לשתות בקבוק של ליטר. אל תשאלי איזה דברים. לדבר עם הרב הזה, ללכת לרב הזה. לפתוח את המזוזה בזווית הזאת. בסוף באה לנו ילדה אחת כמו שניים, שתהיה בריאה, כפרה עליה. ילדים זה דבר מדהים".

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
חולצה: Lee | ג'ינס: wrangler|צילום: רן יחזקאל

איזה בעל אתה?
"אני מאוד דומיננטי בבית. העזרה שלי מאוד חשובה. מאז שאני וציפי הכרנו מעולם לא עזבנו אחד את השני, מעולם לא יצאנו לחופש לבד. אנחנו נורא ביחד כל הזמן, בכל דבר. אנחנו נורא אוהבים את זה. לציפי יש בלוג אופנה, ועכשיו אנחנו פותחים לה בעזרת השם עסק של חותמות לציפורניים. זה מה שנקרא הפרימיום של הלק, של הבנייה. היא לומדת את זה כרגע. כבר קנינו את כל מה שאנחנו צריכים ואוטוטו נפתח לה את העסק הזה".

מדברת אליכם תוכנית ריאליטי משותפת של שניכם?
"לא. לא".

בכל זאת, יש תקופות של לחץ כלכלי, והשתתפות בריאליטי יכולה לקנות לך שקט.
"ממה שעברתי בחיים שלי, שהגעתי מכלום ושום דבר ופתאום שיחק לי קלף, אני צריך לדעת שלא הכל זה כסף בחיים. זה לא נכון לחשוב ככה. צריך להאמין שאפשר לעשות את זה בדרכים אחרות, להישאר נאמן לעצמך".

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
חולצה: קסטרו | מכנסיים: Lee|צילום: רן יחזקאל

השם שלי פותח לי את הדלת, אבל לא מעבר לזה

הנאמנות של מנחם לעצמו באה לידי ביטוי, לדבריו, בעובדה שמעולם לא השתמש בפרסום שלו. "מעולם לא נכנסתי לבית עסק ואמרתי למישהו, 'נעים מאוד, אני ג'קי, תעשה לי הנחה, אני אעשה לך פרסום'. הציעו לי לקבל דברים חינם בשביל צילום, מעולם לא הסכמתי. אני עצמאי, אני יודע כמה חשובה הפרנסה של בן אדם ואני לא רוצה חס וחלילה להרגיש שלקחתי משהו ממישהו ולא החזרתי לו. הפרסום שלי לא היה עוזר לו".

בעשור האחרון מתפרנס מנחם מבית הדפוס שלו, "דפוס ג'קי" ברמת גן. "אין מישהו שלא יודע שיש לג'קי מנחם בית דפוס, אבל את חושבת שבגלל שאני מפורסם אנשים מציפים אותי?".

לא?
"כלום. זה הכל לקוחות מפה לאוזן, לקוחות שעבדו עם אבא שלי במשך 30 שנה. כשאני מתקשר לחברה גדולה ורוצה להיפגש השם שלי פותח לי את הדלת, אבל לא מעבר לזה".

ג'קי מנחם (צילום: רן יחזקאל)
ז'קט וחולצה סרוגה: קסטרו | מכנסיים: Lee|צילום: רן יחזקאל

לתחום הדפוס מנחם לא הגיע, כאמור, במקרה; הוא גדל בבית הדפוס של אביו, למד את העבודה, ושנה אחרי שיצא מהבית המדובר במדינה החליט לפתוח בית דפוס משלו. אביו סגר את העסק המשפחתי והצטרף אליו. "זו ההחלטה הכי נכונה שקיבלתי", משתף מנחם. "אני יכול לפרנס את עצמי בכבוד. אני אוהב את המקצוע. כולם יודעים שהעולם נהיה מהיר מאוד וכדי להיכנס לתחום של התקשורת אתה צריך קצת ידע, קצת משחק, הנחיה וזה. אני לא אוהב ולא מתחבר. כל שני וחמישי יוצא כוכב חדש, זה לא מחזיק, אז שאלתי את עצמי מה אני יכול לעשות – עבודה קבועה, משהו שאני טוב בו, משהו שאני מכיר אותו. אני אוהב את תחום הדפוס. יש אנשים שאוהבים מכוניות, אני אוהב נייר. למשל עכשיו כשאנחנו יושבים, את רואה את הקטלוג הזה, אני מת ללכת ולגעת בו. לראות איזה נייר, איזה יופי. זה תחום שממלא אותי".

במה ג'קי מנחם של היום שונה מזוכה "האח הגדול" שהכרנו אז?
"אני חושב שאז לא היה לי כיוון, אבל היום אני יכול להגיד שעל כל מה שחלמתי סימנתי וי. להתחתן, להיות הורה, להיות עצמאי. לשלוט בחיים שלי. הגשמתי את כל החלומות שלי מאז, אין לי עוד משהו שהייתי רוצה".

צילום: רן יחזקאל | סטיילינג: בר פרידמן | איפור: קרן אדרי | הפקה: טל פוליטי