כבר כמה שנים שאנה זק ממריאה, ובתקופה האחרונה היא מתייצבת בשיא הגובה. בשנה החולפת הוציאה את הלהיט "מי זאת", שהתפוצץ בענק, שיר משותף עם עדן בן זקן ונונו, אחר כך עם אביב גפן ולפני כחודש גם עם מרגי – ובשבוע הבא תעלה גם סדרה חדשה בכיכובה, "לעוף על אנה", המבוססת על הסיפור האישי שלה. עבור זק זו הפעם הראשונה שהיא בתפקיד הראשי. "זה ממש מרגש", היא אומרת, "היה כיף בצילומים, הפכנו למשפחה. אני גאה שבסדרה יש רגעים מהחיים האישיים שלי – למשל העובדה שהדמות מפרסמת סרטון בטיקטוק, ומשם מתפוצצת. זה לא מובן מאליו בכלל שהסיפור שלי הוא השראה לסדרה".

למרות השם המעצים של הסדרה, נדמה שאפילו זק צריכה לפעמים סיוע בתעופה עצמית. ב"מי זאת", שהפך למעין המנון לקבלה עצמית, היא שרה בין היתר, "לא צריכה לשאול את המראה במעלית, אני יודעת מי הכי יפה בעיר" – אבל מתברר שבהתחלה דווקא היה לה קושי לומר את המילים האלה לעצמה מול המראה. "הרבה יותר קל לי להגיד את זה לעצמי בשיר מאשר במציאות", אומרת זק. "אבל הבנתי שאם לי זה קשה, כנראה השיר הזה הוא בדיוק מה שצריך. הרבה פעמים קשה לנו להרים לעצמנו, אבל אנחנו צריכים".

לך קשה להרים לעצמך?
"כן, כן, כן. לכל אחד מאיתנו. אנחנו אוהבים להסתכל על מה שלא טוב בנו, וזה תמיד נשמע אוי-אוי-אוי, אבל כל אחד יודע מה מפריע לו. לי יש עבר של אקנה, אז תמיד יהיה לי חוסר ביטחון סביב העור שלי, ואם יוצא לי חצ'קון אני ישר בלחץ שיחזור לי האקנה. לכולנו יש רגעים שאנחנו מורידים לעצמנו, ובדיוק אז אנחנו צריכים לשים את 'מי זאת' ולעוף על עצמנו".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
טופ: Da Attico לפקטורי 54 | מכנסיים: זארה | נעליים: אוסף אישי | תכשיטים: סה קלייר|צילום: שי תמיר

אני שומעת את אגם ואני נמסה

כמו כל עם ישראל, גם זק (22) תצפה במתח במוצאי השבת בשידור האירוויזיון מליברפול. ובניגוד למה שאנשים אולי חושבים, גם היא תייחל לניצחונה של הנציגה הישראלית, נועה קירל. בתקשורת אומנם דווח לא פעם על יריבות ביניהן, אבל זק מחזיקה לקולגה אצבעות. "אני חושבת עליה, איך היא בטח בלחץ, אבל אני סומכת עליה", אומרת זק. "אנשים לא יודעים כמה הדבר הזה מפחיד וכמה מטורף לעשות את זה, ועוד בגיל שלה".

מה את חושבת על השיר?
"אני עפה עליו ועפה עליה באופן כללי. אני מעריצה אותה ואני בטוחה שהיא תצליח. היא פשוט כוכבת".

בחנוכה הבא יופיעו שתי הכוכבות לראשונה יחד על בימת הפסטיגל. "אני מרגישה שכל מה שאומרים הוא כבר כל כך גדול מאיתנו, אנחנו אפילו לא מספיק מכירות כדי שיהיה בינינו את הדבר הזה שמתארים", מנסה זק להבהיר. "אני שמחה שעכשיו תהיה לנו הזדמנות לבלות ביחד ולהכיר יותר, אני בטוחה שיהיה מדהים. אני מחכה לזה מאוד".

בריאיון איתה נועה אמרה שהיריבות ביניכן היא אכן המצאה של התקשורת, אבל היא הוסיפה שאת והקולגות האחרות לא מפרגנות לה. יכול להיות שהיא מאיימת עליכן?
"מה שאומרים עלינו מבחוץ מאוד משפיע, כי בסופו של דבר את לא יודעת באמת מה האדם השני אמר או חושב, וזה יצר מצב לא נעים שבכלל לא קיים. היא בטח חושבת שאני לא מפרגנת לה, ואני רק מדברת על כמה היא מטורפת בעיניי".  

היית רוצה להתחרות באירוויזיון?
"נראה לי שכן. זה דבר מטורף. הלוואי".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
גופייה: Q האוס אוף בייסיק | מכנסיים: וורסצ'ה | כפפה: סיגל דקל | תכשיטים: אוסף פרטי|צילום: שי תמיר

זק נולדה ברוסיה בתור אנה קוזנקוב, ועלתה לארץ כשהייתה בת 10 עם הוריה ואחותה הגדולה. "ברוסיה הייתי בלהקת בנות והייתי נורא תיאטרלית, זה תמיד היה בי", היא מספרת. "כשעזבנו את רוסיה אמרתי להורים שלי שהם הורסים לי את הקריירה, ומעניין אותי ממש מה היה קורה אם לא היינו עולים. רוסיה זו מדינה ענקית ומאוד קשה להצליח שם, זה שורט לחשוב על זה".

אחרי ההתמודדות עם המעבר לארץ ולשפה חדשה השתתפה זק בתוכנית "הבנים והבנות". בהמשך השתקעה ברשת החברתית שהייתה אז בחיתוליה, מיוזקלי, שלימים הפכה לטיקטוק, וצברה בה קהל עוקבים גדול. היא השתתפה בדוקו-ריאליטי "להיות זמרת", שבו נשים שאינן זמרות מנסות את מזלן בעולם המוזיקה, ודווקא בעקבותיו פצחה בקריירה המוזיקלית. "הקלטתי שיר, ראיתי שאני יכולה והתשוקה לשיר חזרה. אני זוכרת שדיברתי עם עומרי, המנהל שלי, שבכלל לא ידע שאני שרה. הוא שאל אותי, 'את באמת רוצה להמשיך עם זה?', ואמרתי, 'אני לא יודעת, אבל נראה לי'. זה היה מאוד תמים, אבל התמסרתי לזה".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
גופייה: Q האוס אוף בייסיק | מכנסיים: וורסצ'ה | כפפה: סיגל דקל | תכשיטים: אוסף פרטי|צילום: שי תמיר

לאנשים היה קשה לפרגן ליכולות הווקאליות שלך.
"כן, זה היה קשה, אבל באותה התקופה לקחתי את הדברים יותר בקלות. התרכזתי באנשים שפרגנו, אמרתי, 'טוב, יש הרבה אנשים שאוהבים, אז אני עושה את זה בשבילם'".

לפעמים גם בתוך ים של מחמאות, מילה אחת קשה יכולה להרוס.
"אני קוראת את כל התגובות ולומדת מהן. זה הקשר שלי עם הקהל".

אז פשוט חיכית בסבלנות?
"המון שנים רציתי שיעריכו את המוזיקה שלי ושיבינו שאני באמת-באמת זמרת. הוצאתי די הרבה שירים וזה לא הצליח, לא היה את הניצוץ. את נורא מאמינה בכל דבר שאת עושה, וזה מבאס שאחרים לא. היה לי שיר אחד שהוצאתי ואמרתי, 'די, הוא חייב להיכנס לרדיו, זה ממש מתאים, בבקשה-בבקשה תכניסו אותי לפלייליסט', וזה לא קרה. אמרתי, 'טוב, כנראה לא יכניסו אותי לעולם'".

חשבת שלא מכניסים אותך לפלייליסט בגלל שזו את?
"אף פעם לא. אני מאמינה שאלה אנשים מאוד מקצועיים שיודעים מה הם עושים, ואף פעם לא כעסתי. זו הייתה מלחמה עם עצמי, על איך אני משתפרת. ההתעסקות עם הקול שלי הורידה לי את הביטחון, אבל אני יודעת למה אני מסוגלת ואני יודעת שאני לא תמיד משתמשת בכל מה שאני מסוגלת, כי זה לא מה שהשיר דורש. ניסיתי לעשות את הכי טוב שלי, ואז פתאום זה קרה".

אנה זק (צילום: טין ניק לצופי yes, אוריאט אלה לוי)
אנה זק עם הקאסט של "לעוף על אנה"|צילום: טין ניק לצופי yes, אוריאט אלה לוי

נפתח לי התיאבון

וכשזה קרה, זה קרה בגדול. "אחרי 'לך לישון' ו'מי זאת' הרגשתי בחלום, לקח לי זמן לעכל את זה. אני עדיין בשוק מזה. אבל אני מבינה שהעבודה הקשה אכן משתלמת, זה לא מובן מאליו להיכנס לרדיו".

לפני כחצי שנה התקדמה עוד צעד עם "מה נשאר לי ממך", סינגל שכתב, הלחין והפיק עבורה אביב גפן. "כשקיבלתי את ההודעה ממנו הסתכלתי כמה פעמים לראות שקראתי נכון", היא אומרת. "זה היה מלחיץ לעבוד עם בן אדם כל כך חשוב ומוכשר, נכנסתי והייתי מאוד ביישנית. אבל אביב פרגן לי בלי סוף והיה מדהים לעבוד איתו. למשל, לי מאוד חשוב שהכל יהיה מדויק, ועם אביב הקלטתי פעם אחת ואז הוא אמר לי, 'או-קיי, מהמם, תודה'. אמרתי לו, 'אביב, מה פתאום? אני צריכה להקליט לפחות עוד 100 פעם כדי שזה יהיה מושלם', והוא אמר לי, 'אבל זהו, זה הרגש שיצא לך וככה נתת לזה לצאת'. הוא אמר שלא צריך עוד פעם, והוא צודק. בשיר כזה הנשמה והלב שלך בחוץ, וזה היופי, לעבוד על זה יותר מדי הורס את זה".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
חליפה: גאני לפקטורי 54 | תכשיטים: סה קלייר|צילום: שי תמיר

את ממש ההוכחה למחשבה יוצרת מציאות. רצית להיות זמרת, והנה את זמרת.
"לא משנה מה אומרים, את יודעת בסוף מה את רוצה. אם תאמיני בזה וגם תקרעי את התחת, סליחה על השפה – בסוף זה יקרה".

בהופעה הראשונה של אגם בוחבוט עלית איתה לדואט. את לא חוששת שישוו בין הקול שלה לשלך?
"אני שומעת את אגם ואני נמסה. יש מצב שאין לי את הקול הכי גדול בעולם, אבל אני יכולה להביא את מה שאני מביאה ויש לי את הסיפור שלי. אני אף פעם לא משווה את עצמי לאחרים".

ועכשיו בסדרה החדשה, איך היה לך לעבוד עם שחקנים מנוסים ממך? חווית חוסר ביטחון?
"את הסוכן שלי בסדרה משחק אור בן מלך. הוא שחקן על, הייתי מרותקת לאיך שהוא מדבר ואיך שהוא עובד. הוא תמיד היה שם בשבילי, למדתי ממנו המון".

זה עורר בך את הרצון להתפתח עוד בעולם המשחק?
"מאוד. משחק זה משהו שמאוד מעניין אותי, אני מנסה כל הזמן להשתפר ואני מרגישה שלאט-לאט אני מוצאת את עצמי בתוך הדבר הזה".

את מרגישה שאת מוערכת ונלקחת ברצינות?
"אני לא יודעת, אני מקווה שלוקחים אותי ברצינות. אני לוקחת את זה מאוד ברצינות, ועובדת מאוד קשה. תמיד אומרים לי, 'את עושה גם וגם וגם, מה את באמת רוצה לעשות?'. זה מה שאני רוצה לעשות, כל התחומים האלה עניינו אותי מילדות, מוזיקה ומשחק והנחיה ודוגמנות. בכל פעם נפתח לי התיאבון ואני מקבלת ביטחון לעשות דברים שתמיד חלמתי עליהם".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
גופייה, מכנסיים ומגפיים: זארה | כפפות: ליאור שוורצמן | עגילים: סטרדיווריוס|צילום: שי תמיר

קשה להיפרד כשטוב

בינואר נפרדה זק מהזמר רועי סנדלר, שהיה בן הזוג שלה בשלוש השנים האחרונות. "הכל היה באמת טוב, אהבנו מאוד והיינו חברים מאוד טובים", היא אומרת. "זה מה שהיה קשה בפרידה הזאת, כי קשה להיפרד כשטוב. רצינו להיות מאושרים, ולפעמים הדבר הנכון הוא לא להיות ביחד ולהיות מאושרים כל אחד בנפרד".

בריאיון למגזין mako הוא אמר שהוא לא היה שמח במשך תקופה ארוכה.
"לא קל להתמודד עם פרסומים בתקשורת, אבל אני הגעתי להחלטה עם עצמי שבסופו של דבר אני יודעת עם מי הייתי בזוגיות ואילו שיחות היו לי איתו, אין לי ממה להיפגע ואני לא מתרגשת ממה שאני קוראת בתקשורת. אין לי שליטה על מה יגידו ומה יחשבו, יש לי שליטה רק על מה שאני יודעת, והאמת שלי והאמת שלו, זה מה שיש לנו". 

איך זה להיות לבד פתאום?
"זו עצמאות כזאת, פתאום אני מבשלת ומכבסת ועושה הכל לבד ואני מרגישה שמאוד התבגרתי. אני ממש אוהבת לבשל ולאפות, זו התרפיה שלי. אני בעיקר אוהבת לאפות עוגות שמרים וחלות, ואת הריח שזה מפיץ בבית. הריח של הכביסה שתלויה בבית, אין אושר כזה. אני מדברת שטויות, אה?".

לא. זה באמת הסוד של האושר, להעריך את הדברים הקטנים. את מוכנה לאהבה חדשה?
"חד-משמעית לא", היא צוחקת במבוכה. "אני חושבת שתקופה לבד היא מאוד חשובה. אני מאוד מתרכזת בעבודה שלי כרגע, אז זוגיות לא מעניינת אותי. כשזה יגיע זה יגיע".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
טופ: Da Attico לפקטורי 54 | מכנסיים: זארה | נעליים: אוסף אישי | תכשיטים: סה קלייר|צילום: שי תמיר
אנה זק (צילום: שי תמיר)
חליפה: גאני לפקטורי 54 | תכשיטים: סה קלייר|צילום: שי תמיר

מתחילים איתך?
"זה מוזר לי רצח, זו הפעם הראשונה שמתחילים איתי. הכי מוזר כשזה פנים אל פנים, אבל אני ממש מעריכה אנשים שניגשים. אני תמיד מפחדת להעליב, אבל אני באמת לא פנויה רגשית אז זה לא אישי מול אף אחד. היה לי מקרה לא מזמן של מישהו שביקש את המספר".

תגידי לו שכבר יש לו את המספר. 052538...
"וואי, תארי לך שאני באמת אענה את זה".

אין מצב שזה קורה לי

בוקר אחד לפני כמעט שלוש שנים התעוררה זק וגילתה שהעין שלה קופצת. בהמשך איבדה תחושה בכל הצד השמאלי של פניה ואובחנה כסובלת משיתוק על שם בל. במשך כשלושה חודשים נעלמה לחלוטין מהרשתות ונעדרה מכל הופעה בתקשורת. "לא יודעים ממה זה נגרם. זה יכול להיות וירוס, יכול להיות מאוויר קר, אבל הדבר העיקרי שגורם לתסמונת הזו הוא לחץ, וכנראה באמת הגעתי למצב של יותר מדי לחץ", היא אומרת. "זו הייתה התקופה הכי קשה שעברתי בחיי, חוסר אונים מטורף. פשוט אומרים לך, 'זה המצב, אי אפשר לדעת אם זה יעבור או מתי'. ואצלי זה קיצוני, זו העבודה שלי, אלה הפנים שלי".

איך התמודדת עם חוסר הוודאות הקשה הזה?
"באיזשהו שלב הבנתי שאין מה לעשות, שהדבר היחידי שאני שולטת בו הוא המחשבות שלי. אז אמרתי לעצמי בכל יום, 'תחשבי טוב, בסוף יהיה טוב'".

שלטת במחשבות, אבל על כל השאר איבדת שליטה.
"על הכל. על דיבור, על חיוך, על העיניים, על שתייה. הייתי צריכה לסגור בכל לילה את העין עם פד, כי היא לא נסגרה ואסור היה שהיא תתייבש. כנראה הייתי צריכה לעבוד על הנושא של השליטה. זה לא טוב להיות כזאת קונטרול פריק".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
גופייה, מכנסיים ומגפיים: זארה | כפפות: ליאור שוורצמן | עגילים: סטרדיווריוס|צילום: שי תמיר
אנה זק (צילום: שי תמיר)
טופ: Da Attico לפקטורי 54 | מכנסיים: זארה | נעליים: אוסף אישי | תכשיטים: סה קלייר|צילום: שי תמיר

ואם לא הספיקה ההתמודדות עם השיתוק, זק גם הקפידה לשמור לעצמה את מצבה הרפואי בקנאות גדולה. "רק מעגל חברים מאוד מצומצם ידע. החזקתי סוד מאוד גדול, ממש פחדתי שיגלו. הרגשתי שאם אני אגיד את זה, זה ייהפך לאמת, ולא רציתי להשלים עם העובדה הזו. כשהחלטתי בסוף כן לספר, מאוד רציתי להעלות את המודעות לתסמונת הזו. זה קורה למלא בני נוער, אבל חוץ ממיכל אנסקי, שידעתי שזה קרה לה, אף אחד לא מדבר על זה. אני מקווה שעזרתי עם השיתוף בהתמודדות שלי, ואם כן אז עשיתי את שלי".

מי שכמובן ידע על המצב ותמך היה סנדלר, שהיה צמוד אליה באותה התקופה. "רועי חווה איתי דברים מאוד קשים", אומרת זק. "הוא ראה אותי במצבים הכי גרועים שלי והיה שם בשבילי. הוא תמך בי והחזיר לי את הביטחון, ואני מאוד מודה לו ומעריכה אותו על זה".

גם את היית איתו בתקופה קשה.
"כן, הוא גם עבר דרמה, היה לו חיידק טורף. קשה לראות מישהו שאת אוהבת מתמודד עם דבר כזה מפחיד. רציתי להיות שם בשבילו כמו שהוא היה בשבילי".

אולי הזוגיות שלכם שילמה מחיר בגלל התקופות הקשות האלה? 
"אני לא חושבת. לעבור קושי ביחד זה מאוד מקרב וזה חיזק את הזוגיות".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
טופ: Da Attico לפקטורי 54 | מכנסיים: זארה | נעליים: אוסף אישי | תכשיטים: סה קלייר|צילום: שי תמיר

מה השיתוק עושה לביטחון העצמי?
"הביטחון העצמי בפח. לא יכולתי להסתכל על עצמי במראה, לא להצטלם. יום אחד ישבתי עם המנהלת שלי ושתיתי משהו עם קש, והיא סתם צילמה אותי. כשראיתי את התמונה זה עשה לי ממש רע, היה מפחיד לראות את עצמי ככה".

מה לקחת מהתקופה הזו?
"הבנתי ששום דבר לא שווה את הבריאות שלנו. הבריאות היום באמת במקום הראשון אצלי, ואני יודעת שאם אני מרגישה שמשהו לא בסדר, אני צריכה להתרכז בזה ולא לדפדף את זה. זה חשוב, כי הלחץ בחיים שלנו גדול מאוד ומה שקרה לי הכניס אותי לפרופורציות. זו הייתה תקופה של שלושה חודשים שאני מרגישה שגדלתי בה כמו בחמש שנים".

מאיזו בחינה?
"מבחינת החשיבה שלי, איך לראות את החיים, התמודדות עם דברים. עם כמה שזה היה טראומטי אני מודה על ההתנסות הזו. זה כאילו שכוח עליון אמר, 'שימי רגע סטופ לחיים שלך'. זה כנראה מה שהייתי צריכה".

אנה זק (צילום: שי תמיר)
גופייה: Q האוס אוף בייסיק | מכנסיים: וורסצ'ה | כפפה: סיגל דקל | תכשיטים: אוסף פרטי|צילום: שי תמיר
אנה זק (צילום: טין ניק לצופי yes, חניתה בראונשטיין)
עם הקאסט של "לעוף על אנה"|צילום: טין ניק לצופי yes, חניתה בראונשטיין

איפה זה עומד היום?
"זה יכול לחזור, אז אני מאוד נזהרת. אסור לי להיות בלחץ, אסור לי להיות בקור או ברוחות. זה מלווה אותי יום-יום. אני מנסה שלא להתרכז בזה, אבל גם האנשים הקרובים אליי יודעים שאסור לי רוח על הפנים. יש ימים שאני קמה קצת לחוצה או שקופצת לי העין, ואז אני נלחצת מאוד".

אני הייתי בודקת כל הזמן בכל מראה בדרך שהכל במקום.
"כן, כשאני רואה מראה אני הרבה פעמים עוצרת, מחייכת לרגע ומרימה גבות. אני בודקת כל הזמן".

איך את שומרת על עצמך רגועה?
"אני ממשיכה עם הדיקור, ובעיקר, פעם הייתי שומרת המון בבטן ולא משתפת, והיום למדתי לספר מתי קשה לי, הבנתי שלשמור בפנים זה לא כזה טוב. זה סיפור פסיכי. לפעמים אני אומרת, 'אין מצב שזה קרה לי'".

"לעוף על אנה" תשודר החל מ-14.5 בערוץ טין ניק לצופי yes, בימים ראשון עד חמישי בשעה 14:00

צילום: שי תמיר | סטיילינג: מזל חסון | שיער: רן קריסי | איפור: אל אדידה | הפקה: טל פוליטי