העונה החמישית של "חתונה ממבט ראשון" (קשת 12) נחתמה עם סוף מהאגדות – הזמנה לחתונה האמיתית של משתתפי העונה הנוכחית קטיה אברבוך (35) וליאור אורן (33). השניים, שהכירו מתחת לחופה פומבית מאוד בתחילת העונה, יעמדו מתחת לחופה רשמית בעוד פחות משלושה שבועות, בערב ט"ו באב, בשידור חי לעיני הצופים שליוו את הקשר שלהם עוד מתחילתו.

"עד עכשיו היינו צריכים לארגן הכל בשושו", מסבירה קטיה את ההתנהלות מאחורי הקלעים. "הלכתי עם חברה לראות אולם כאילו היא הכלה, לא יכולנו להזמין אף אחד עד שידור הפרק, רק בשבת יכולנו לצאת לאור. היו לנו רק 18 יום נורמליים, זה בערך כמו הזמן שנותנים לזוגות להתכונן לחתונה בתוכנית".

ליאור: "זו תקופה מאוד לחוצה, במהלכה קטיה גם טסה לארה"ב להציג מחקר שלה. חוץ מזה, היא הצ'יף של כל המתמחים והיא מלמדת באוניברסיטה, אין לה רגע אחד פנוי. חברים שלי שואלים אותי איך יכול להיות שאנחנו עשרה חודשים יחד והם עדיין לא פגשו את קטיה".

"חשבתי שהם שאלו אם אני אגיע לחתונה", קטיה צוחקת.

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
קטיה: טוטאל לוק: other stories & | שרשרת: c’clair | ליאור: טוטאל לוק: קסטרו|צילום: שי פרנקו

זה מדהים, אשכרה יצאתם מהתוכנית עם סטטוס חדש, ועוד תוך כדי שידור העונה.
ליאור: "הכוכבים דיברו אליי".

קטיה: "איזה מגזימן".

ליאור: "באמת, הכוכבים הסתדרו בשמיים. שנינו הגענו לתוכנית במקרה, אז פשוט היה לנו מזל. זאת התאמה טובה מאוד, אנחנו עם ערכים דומים, מה שיצר בסיס חזק לזוגיות. ברגע שהבנו את זה, אני קצת קודם, נתנו לשכל לשבת בצד וללב להתחיל לעבוד, ובנינו את זה לאט-לאט".

לאט-לאט? תוך שלושה ימים דיברתם על שינוי שם משפחה וילדים.
"נכון, דיברתי על דברים רציניים ואמיתיים, אבל זה לא אומר שמחר בבוקר הם קורים. באיזשהו מקום זו הייתה הצהרת כוונות. אולי לא דברים שכדאי להגיד בדייט ראשון, אבל הרגשתי שאנחנו לא בדיוק בדייט ראשון, ושזה היה טיימינג נכון".

קטיה, איך הדיבור על העתיד התקבל אצלך?
"לדעתי ראו על הפנים שלי שאני לא ממש לוקחת אותו ברצינות וגם באמת לא עשיתי מזה עניין. הבנתי שזה המקום שבו הוא עם ביטחון, היה לו חשוב לשים את הדברים על השולחן, והוא רצה להראות לי, 'לא באתי בשביל הטלוויזיה, באתי בשבילך'. לפעמים אנחנו נותנות פרשנויות לכל דבר, וליאור נתן לי את התחושה שאני יכולה לשחרר את הפרשנויות. זה לא קרה מיד, חשוב להגיד. גם אני באתי עם חששות לסמוך על האחר. אבל בירח הדבש היו שיחות טובות, אמיתיות וכנות וזה ממש שחרר אותי".

מה היה בירח הדבש?
ליאור: "שנינו הגענו להבנה שהטלטלות של המצלמות, השידורים והפרסום יכולות להקשות עלינו. בטח שמתם לב שלקטיה היה מאוד קשה עם המצלמות ולדעתי היא ממש לא הביאה את עצמה כמו שהיא באמת, כמו שאני הכרתי אותה".

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
שמלה: mirit rodrig|צילום: שי פרנקו

קטיה: "היו סיטואציות שראיתי בעונות קודמות וידעתי שלא ארגיש בנוח איתן, נגיד שיצלמו אותי בבוקר קמה מהמיטה. מה אני צריכה שמטופלים או קולגות יראו אותי ככה? אבל ברגע שהבנו שזה עשוי להיות משהו מדהים ולכל החיים, עשינו כל מה שצריך כדי לממש את הפוטנציאל במקסימום, וזה נראה לי די ברור שקטפנו את הפירות".

אתם מרגישים שהקשר היה צולח בכל מקרה, גם בלי התוכנית?
"בהתחלה זה מה שחשבתי, אבל ברטרוספקטיבה ברור לי שהתהליך עזר לנו לצלוח את הזוגיות. העובדה שהייתה לי הזדמנות לשים זרקור על כל הנושא הזה של מערכות יחסים – זה משהו שלא עשיתי אף פעם. לא כי לא רציתי, פשוט לא התייחסתי לזה מספיק ברצינות, לא הייתי באמת נכנסת לאפליקציות, הייתי מתחילה שיחה ולא נכנסת לשם יום למחרת. הייתי יוצאת לדייט, קובעת את הדייט השני לסוף השבוע שאחרי, ואז מבינה שאני עייפה ודוחה או מבטלת". 

ליאור: "בקיצור, היא חיכתה לי".

קטיה: "ברור שחיכיתי לך. תראי, בזכות התוכנית לא היה לי לאן לברוח. כל בוקר הוא היה שם, לא יכולתי לדחות איתו דייטים. התהליך אפשר את זה, ומי שחי אורח חיים מאוד-מאוד עמוס כמוני צריך את זה, חייבו אותי לפנות זמן. אני גם שילמתי מחיר, לקחתי לא מעט ימי חופש בשביל הצילומים, הייתי פחות בחדר ניתוח, זו הייתה הקרבה, אבל זה היופי – ההבנה שאת לא תמצאי זוגיות אם לא תקריבי. ומבחינתי, לא בטוח שהייתי עושה את זה לבד, גם אם הייתי פוגשת אותו בדייט ראשון, לא בטוח שזה היה מחזיק".

לא כי אין עניין ומשיכה, אלא בגלל אורח החיים.
ליאור: "גם מבחינתי לצאת עם מישהי פעם בשבוע-בשבועיים זה לא משהו שהייתי עושה. די טבעי בעיניי שאם מתלהבים אז יוצאים לדייט נוסף, ואם היא הייתה דוחה את הדייטים אפילו שהסיבה מוצדקת, לא יודע כמה הייתי ממתין. ופה, כמו שקטיה אמרה, הכריחו אותנו, במירכאות".

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
טוטאל לוק: קסטרו|צילום: שי פרנקו

קטיה: "בסוף צריך להשקיע בזה. בעבר הייתי חוזרת מדייטים ואומרת לעצמי, 'למה שרפתי ערב?'. הרגשתי שבזבזתי את הערב הפנוי היחיד שלי על שיחה לא רלוונטית עם בן אדם שלא יהיה חלק מהחיים שלי. אחרי דייט כזה את לא יוצאת חודשיים, כי זה מבאס ואין לך כוח יותר. היום אני יודעת שזו לא חוכמה להגיד, 'אני מחפשת', צריך להשקיע. אני לא יודעת איפה הייתי בלי חתונמי, סביר להניח שהייתי ממשיכה את ההתגלגלות הזאת. הנה, נגיד עכשיו, קצת ירד לי העומס בעבודה אז כנראה הייתי מוצאת זמן לדייט בשבוע, אולי לשניים".

ליאור: "טוב, טוב, לא צריך לדבר על זה, מה קשור עכשיו? לא יהיו יותר דייטים". 

הוא עדיין קם ב-5 בבוקר

הקשר של קטיה וליאור פרח במהירות, ליאור התמסר מיד ובטוטאליות לתפקיד הגבר שעושה הכל למען אהובתו, ומדבר בעיניים בורקות על הילדים הקטנים שירוצו בגינה. לא כל הצופים פרגנו, ונרשמו לא מעט ספקות סביב מערכת היחסים בכלל וסביב החתן במיוחד. "אני התמוגגתי ממנו", אומרת קטיה. "הייתי בטוחה שהוא הולך לצאת המאמי הלאומי, ושאנשים יגידו עליי שאני לא מעריכה מספיק. ופתאום התגובות עליו היו על גבול לשון הרע, כתבו עליו דברים מאוד לא נעימים. זה אבסורד בעיניי, כי הוא כזה מהמם, כמה הבן אדם רואה אותי, את הצרכים שלי, את הזוגיות שלנו. זה משהו שלא חוויתי אף פעם. הוא גבר נדיר ומדהים". לשמע רצף המחמאות, ליאור אוטם את אוזניו. 

קטיה: "תפסיק".

ליאור: "אבל לא נעים לי לשמוע את זה, לא אומרים שבחו של אדם בפניו".

איך הרגשת עם הביקורת?
"אני מקבל הכל באהבה".

באמת? אמרו עליך דברים באמת לא קלים.
קטיה: "הוא קול, זו אני שמחממת אותו. בהתחלה קראתי טוקבקים כי הסתקרנתי ואז התחילו לכתוב כל מיני שטויות עליו, והתבאסתי מאוד כי זה לא מגיע לו. אני חושבת שכחברה נהיינו נורא ציניים לכל הנושא הזה של אהבה והתאהבות. זה משהו שאנשים כמעט בזים לו".

ליאור: "צריך להגיד שיש גם תגובות מאוד טובות. גברים פונים אליי ואומרים לי, 'הפכת לנו את חיי הזוגיות לטובים יותר', או 'התחלתי לעשות מחוות קטנות כמו לקום איתה בבוקר ולפתוח לה את הדלת'. אז אלו הדברים שאני בוחר להסתכל עליהם. תמיד יהיו אלו שיגידו דברים רעים".

אז אתה עדיין קם איתה ב-5 בבוקר?
קטיה: "כולם שואלים, וכן, הוא עדיין קם".

כשאתם רואים את הפרקים, אתם מבינים את הביקורת?
ליאור: "אני מסכים שלא ראו מספיק בתוכנית צדדים אחרים שלנו, אבל בחרנו לא לעשות דברים מסוימים מול המצלמות ואני עומד מאחורי זה".

בתור צופה אני יכולה להגיד שההתמסרות המהירה שלכם נראתה לפעמים קצת מתוכנתת, פשוט כי לא ראו את הקשר נרקם. ואז פתאום נוצרה אהבה שלא הבינו מאיפה היא הגיעה.
קטיה: "זה לקח זמן, לא ישר התאהבנו. נגיד בחופה לא היינו באותו מקום, לעומת זוגות אחרים בתוכנית שראו את הקליק שנקלק. אחר כך ראו את ליאור בהיי, כשהוא אמר לי 'את כל מה שביקשתי', ואני הייתי מאוד מרוחקת, ומשם פתאום ראו אותנו בירח דבש מאוהבים. היה פער של יומיים שבהם עשינו מלא דברים והיו לנו שיחות בחדר במלון שלא ראו".

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
קטיה טוטאל לוק: קסטרו, נעליים: אלדו, שרשרת: c’clair | ליאור חולצה: H&M, מכנסיים: קסטרו, נעליים: אלדו|צילום: שי פרנקו

מה היה בשיחות שפספסנו?
"יום למחרת החתונה הייתה לנו שיחה מאוד טובה שבה הסברתי לו למה הייתי מרוחקת. אחד הקשיים שלי בעולם הדייטים היה שבהתחלה הייתי רואה התלהבות מהצד השני, ומטבעי אני הייתי מהוססת יותר, ועד שהייתי צוברת ביטחון הם היו בורחים. זה קרה לי המון פעמים, וזה קורה כי הרבה פעמים אנשים רואים אותך כעטיפה של ספר, ואז ברגע שהם מתחילים לדפדף בספר ולקרוא ולהבין מה כל הדבר הזה כולל, פתאום הם מחליטים שזה גדול עליהם או שההקדמה של הספר ארוכה מדי ואין להם כוח לקרוא אותו. אז נפגעתי המון פעמים, נחלתי לא מעט אכזבות, וכשהוא אמר לי 'את כל מה שביקשתי', זה זרק אותי עשרה צעדים אחורה".

מחמאות שנחוות כלא מבוססות יכולות להלחיץ.
"כן, ומצד שני היה לי חשוב לא להדוף אותו, כי הוא לא מכיר אותי ולא יודע את הדבר הזה עליי. הוא אמר לי את זה כי הוא היה מאוד נרגש וזה מה שהוא רצה להגיד".

ליאור: "ואגב, חשוב לציין, מעולם לא אמרתי דבר כזה לאף בחורה. ראיתי כל מיני תגובות כמו 'לא משנה מי הייתה שם הוא היה אומר לה את זה'. לא, זה לא לכל אחת, אמרתי את זה כי זו קטיה".

נשארת גם אחרי שהתחלת לקרוא את הספר, כמו שקטיה אמרה קודם.
"עד אמצע התוכנית לא באמת הבנתי מה זה זוגיות עם רופאה. הייתה לנו שיחה אחת בדרך לים, שהיא אמרה לי שיש לה שתי תורנויות סופ"ש בחודש, ופתאום נפל לי האסימון".

קטיה: "זו הייתה נקודה שבה חשבתי ששוב הולכים לברוח לי. כשרק התחלתי את ההתמחות, הייתה לי שיחה עם הבוס שלי, וסיפרתי לו שאני רווקה. הוא אמר לי שאני צריכה למצוא מישהו שיבין ויקבל את העבודה שלי. אני זוכרת שלא הצלחתי להבין איך עושים את זה. לא כי לא רציתי, פשוט כל פעם שחשבתי על קריירה ועל חתונה, נהיה לי כמו קצר במוח. מהבחינה הזאת ליאור היה כמו כפפה ליד, כי הוא התאים את עצמו ואת מערכת היחסים שלנו לקריירה התובענית שלי. הרבה אנשים שפגשתי לאורך הדרך חשבו שזה מרגש לצאת עם רופאה, אבל ליאור באמת מבין את המשמעות, את הקשיים. זה לא רק הזמן שאני בבית חולים, זה גם להכיל את מה שאני חווה כשאני חוזרת עם זה הביתה. רפואה זה לא מקצוע שאפשר להשאיר במשרד, זה תמיד הולך איתך".

ליאור: "החלטתי שאני אול-אין. טבעתי מונח שנקרא 'החלטה ממבט ראשון'. אהבה ממבט ראשון זה מאוד באוויר, אבל כשהבנתי שזו בחורה שעשויה להיות פוטנציאל להצלחה, ואני יכול להיכנס לה בצורה אמיתית ללב, אז החלטתי".

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
קטיה: חליפה: mirza | חולצה: mirit rodrig | ליאור: טוטאל לוק: mirza|צילום: שי פרנקו

קטיה: "אני הבנתי איזה מזל שלא התפשרתי על אף אחד עד עכשיו. היה לי מאוד קל למצוא את עצמי עם מישהו רק כדי לסמן וי על עוד מטלה בחיים. לא הייתי קלה עם עצמי לגבי זה, הייתי אומרת לעצמי, 'די, את לא תקבלי מושלם', ומסביב היו אומרים לי 'זה יגיע, את תראי'. אז הנה, טוב שחיכיתי ולא התפשרתי, כי בסוף הוא הגיע. ליאור לא מושלם, אף אחד לא, אבל הוא מושלם בשבילי".

לא באנו להשוויץ

הצמד שיושב מולי מפזר אהבה לכל עבר; היא מתמוגגת מכל משפט שלו, הוא עוטף אותה בחום. אני לא מספיקה לשאול והם כבר מתנצלים על כך שלא היו ביניהם ריבים במהלך העונה. "אני מצטערת שכולם מתבאסים", אומרת קטיה, "אבל אני לא זוכרת שהייתי מאוהבת בתחילת קשר והייתי רבה. מה יש לריב? מאמי, אתה רוצה לאכול סושי? נאכל סושי. אתה רוצה ללכת לטיול בפארק? נלך לטיול בפארק".

ליאור: "בעיניי לריב ריב אמיתי מול המצלמה כשזו בת זוג שאתה רואה איתה עתיד, זה דבר שלא עושים. אני לא רוצה שהיא תצא רע בשום סיטואציה".

קטיה: "בכלל כל מי שהיה מאוהב זוכר איך זה, את לא מתעסקת בקטנות, את לא חושבת על דריסת הרגל שלך, או מתחשבנת איפה נעשה מה שאני רוצה ואיפה נעשה מה שהוא רוצה. כל מה שאת חושבת עליו זה שאת רוצה להיות עם הבן אדם, שיהיה לכם כיף, את שמה את האגו בצד בכל צורה אפשרית. כשאת מאוהבת, זה עולם מונחים אחר לגמרי, את חיה בסוג של מציאות אחרת".

בסופ"ש הזוגות הייתה קצת תחושה שבאתם להראות מי הזוג המוצלח של העונה, אפילו המומחים הביעו את דעתם על כך.
"את יכולה להעביר גלגולי עיניים בכתבה? הגעתי לאירוע הזה מפוכחת, הבנתי מה המטרה שלו, ואת הפוטנציאל ההרסני שלו, והדבר האחרון שרציתי זה שמישהו יראה אותנו וירגיש לא בנוח. זה היה החשש שלי. כן, היינו בהתאהבות, היינו במקום של לעוף על מה שאנחנו מרגישים אחד כלפי השנייה, אבל בטח לא רצינו להוציא למישהו את העיניים".

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
קטיה: טוטאל לוק: other stories & | שרשרת: c’clair | ליאור: טוטאל לוק: קסטרו|צילום: שי פרנקו

ליאור: "היינו בזון קצת אחר מכולם, אבל לא באנו לנצח ובכלל לא דיברנו על הזוגיות שלנו. רק למשה צעקתי את האהבה שלי לקטיה. זה היה פעם אחת, עם בן אדם אחד שהכרתי מהמיונים, אז הרגשתי איתו מספיק בנוח. וגם למה אני צריך להיזהר?".

הייתה מצד הזוגות ביקורת כלפיכם.
קטיה: "לא הייתה ביקורת, הייתה קנאה. בואי נגיד את הדברים כמו שהם, כולם חברים שלי וגם אמרתי לחלקם את מה שאני חושבת אחרי הפרק. תשאלי אותם היום – אף אחד מהם לא חושב שבאנו להשוויץ. אבל יש משהו פחות טבעי במפגש כזה. את מתחילה לצאת עם בחור, ואז אחרי שבועיים-שלושה את תלכי לאיזשהו מפגש עם עוד שישה זוגות כדי שתוכלי להסתכל מה יש למישהו אחר, או הצלחת של מי מלאה במה? אלה לא דברים שעושים".

אז בוא נעבור לדברים שכן עושים. איך היה אחרי שהסתיימו הצילומים?
ליאור: "חיכינו לזה מאוד. ידענו שבלי המצלמות זה עוד שלב במערכת היחסים שצריך לבנות. חיבקנו את זה, עשינו את זה בצורה איטית והדרגתית, ונשארנו יציבים לאורך כל הדרך".

קטיה: "הנה, אני רוצה לפלפל. אחרי שסיימנו את הצילומים, ממש ביום של ההחלטות, ליאור פתאום אמר לי שחשוב לו להפריד כלים. ואמרתי לו: 'מה מה מה, מאיפה הבאת את הדבר הזה?'. גרנו ביחד חודש וחצי והוא לא אמר כלום, לא הבנתי מאיפה זה בא פתאום".

ליאור: "כשגרנו ביחד בזמן הצילומים זה היה בית ארעי, וברגע שהיא הלכה לאותם שלושה ימים שלפני ההחלטות, וחייתי לבד, זה חזר לי קצת".

קטיה: "באינסטינקט הראשוני אמרתי 'ממש לא'. ואז יום למחרת אמרתי לעצמי, למה אמרת 'לא' כל כך מהר? הרי לא חשבת על זה אפילו, מה כזה מפריע לך? שלחתי לו הודעה שאני רוצה ששנינו נרגיש בנוח בבית שלנו ושאני אחשוב על זה. את תופתעי לגלות שהיום אנחנו מפרידים כלים, פשוט כי אני אוהבת אותו, וזה חשוב לו. אלו המקומות שבהם אני מרגישה שאנחנו רואים אחד את השנייה. והוא כל כך מעריך את זה, זה עושה לו טוב. אז מה אכפת לי אם זה עוד שנייה בשבילי? כי מאמי, לא נעים לי להגיד לך, אני עדיין מתבלבלת".

ליאור: "ומהצד שלי אני יכול להגיד, גם אם קורה שהיא השתמשה בצלחת לא נכונה, אני אף פעם לא אכעס".

קטיה וליאור (צילום: שי פרנקו)
קטיה: שמלה: mirit rodrig | נעליים: אלדו | ליאור: טוטאל לוק: קסטרו | נעליים: אלדו|צילום: שי פרנקו

איך הייתה התקופה ללא המצלמות?
"טסנו ביחד ללונדון, הדינמיקה בינינו הייתה מצוינת, ולכבוד יום ההולדת לקחתי אותה לטיסה ללא טייס, כי כמה צניחות חופשיות או מסיבות סיום אפשר לעשות בחתונמי?, החלטנו לגוון".

קטיה: "אנחנו בכל מקרה לא עושים מסיבת סיום. אנחנו ביחד עד משען".

שתי חתונות בשנה

חצי שנה אחרי שהכירו בחתונה עיוורת, ביום הולדתה של קטיה כרע ליאור ברך והציע לה נישואים, הפעם באמת. היות שהמצלמות ממשיכות ללוות את המשתתפים בחודשים שאחרי התוכנית – ההצעה המרגשת תועדה ושודרה בפרק האחרון. "לקחתי אותה למלון שבו הכל התחיל", מספר ליאור. "הגענו לארוחת ערב בשקיעה, ארוחת דגים נאים כמו שהיא אוהבת, הרוסייה והדגים, התרגשתי בטירוף ושמעתי את דפיקות הלב שלי עד למטה למרינה. כרעתי ברך, אבל היא לא נתנה לי שנייה להיות על הרצפה".

קטיה: "הרמתי אותו ואמרתי: 'ברור!'".

אז אחרי חצי שנה מהרגע שנפגשתם מתחת לחופה הצעת נישואים?
ליאור: "הספק יפה, לא? שתי חתונות בשנה".

אני מתחילה לשאול אותם על ילדים ועוד לפני שאני מסיימת לשאול שניהם מחייכים זה לזה.

קטיה: "אני כבר התכוננתי להקפאת ביציות, וגם אמרתי לליאור שאני עדיין רוצה להקפיא ביציות בלי קשר, הקושי מופיע לקראת גיל 35, ובואי נגיד אני אביא ילד ראשון בגיל 35, מה עם ילד שני או שלישי? ברור שעדיף לעשות את זה עם ביציות צעירות יותר. זו מחשבה לא מלנכולית כמו שעושים ממנה, זו פשוט מחשבה מושכלת, צריך להכניס אותה לתודעה ולגרום לאנשים לא להתבייש בזה. זה כמו לשים כסף בצד בשביל ירח דבש".

אה, אז התחלתם לחסוך לירח דבש?
ליאור: "אנחנו רוצים ירח דבש בברזיל. אצלנו דברים קורים מהר".

כמה מהר? מה, אתם כבר בהיריון?
קטיה: "לא, לא. אני אמרתי לליאור שבחתונה אני רוצה לשתות, אז עוד לא, וכשזה יהיה רלוונטי, אתם לא תדעו".

ליאור: "קודם כל אנחנו נזדכה על המצלמה, ויפה שעה אחת קודם".

צילום: שי פרנקו | סטיילינג: בר פרידמן | איפור, שיער: מרום טל וינשנק | הפקה: אור-אל רבינוביץ