רגע האמת הגיע: לרגל יום העצמאות ה-75, מערכת mako יצאה לדרך עם מצעד חגיגי ושאלה אתכם - מהו הפתיח המצויר הטוב ביותר בתולדות הטלוויזיה הישראלית? אחרי שבועות של נוסטלגיה וחזרה לעשרות רגעי ילדות בלתי נשכחים, התוצאות בידינו. אלה 100 הפתיחים המצוירים הכי טובים בכל הזמנים.

במקום הראשון מוביל, כפי שרבים חזו, הפתיח המיתולוגי של "נילס הולגרסון" האהובה. שיר הפתיחה לסדרת האנימה משנות השמונים, שנכתב במקור על ידי היוצר היפני יוקיהידה טאקקאווה, תורגם לעברית על ידי לאה נאור ובוצע על ידי יגאל בשן ז"ל. "הוא היה מאוד מתרגש לשמוע את זה היום, הוא היה מחייך", אומרת מיקה בשן, אלמנתו של הזמר, בשיחה עם mako על הזכייה במצעד, "יגאל עשה דרך מאוד ארוכה עם ילדים וזה התלבש עליו בול".

"לאורך השנים זה היה ממתק של יגאל", מספרת בשן, "הוא הגיע לטלוויזיה החינוכית להקליט משהו אחר לגמרי, ואחת המפיקות במסדרון ניגשה אליו ושאלה אותו אם הוא מוכן לשיר פתיח לתוכנית שהם קיבלו בדיוק משוודיה. זה היה סולם מאוד גבוה בשבילו, אבל הוא זרם. אחרי שנתיים אחותו אילנה התקשרה אליו ושאלה אותו אם יש לו במקרה שיר על אווזים והוא ענה שלא, רק אז הוא נזכר שזה קרה. הכל היה מקרי לגמרי". 

יגאל בשן,
"הכל היה מקרי לגמרי". יגאל בשן|צילום: Studio Pierrot, קשת 12

הוא ידע שזה יהפוך לאחד הלהיטים הכי גדולים שלו?
"הוא לא ייחס לזה הרבה חשיבות, אבל כשזה כל כך תפס הוא לא יכול היה שלא להתייחס לזה. אנשים היו צועקים לו בהופעות 'נילס! נילס!'. זה היה בלב שלו, מהדברים שהצליחו בלי להתאמץ ונשארו קרוב אליו. כי הפתיח הזה נכנס ללב וכך גם הסדרה - הוא היה כל כך מתוק, ילד שיושב על אווז ונודד, והאנימציה הייתה מדהימה. זה לא רק יגאל, זה התרגום הנהדר של לאה נאור לשיר עצמו, וכל זה יצר דבר מדהים. לכן גם היום אנשים זוכרים אותו לטובה". 

במקום השני, קרוב-קרוב לפסגה, נמצאת עוד קלאסיקה מקומית: הפתיח של "הלב" בביצועה של אילנית, שתורגם גם הוא על ידי נאור. מסעותיו של הילד מרקו בעקבות אמו, כמו פתיחים רבים במצעד, מייצגים גם הם את תכני הטלוויזיה החינוכית משנות השמונים. לאה נאור והטלוויזיה החינוכית זוכות לנציגות נוספת במקום השלישי, שם התמקמו חני נחמיאס והפתיח של "גברת פלפלת"במקום הרביעי נמצא הפתיח של "המומינים", בביצועם של יוריק בן דוד וראובן גבירץ (זוכה אירוויזיון 1979 עם "הללויה", כחלק מלהקת חלב ודבש), ובמקום החמישי נמצא נציג הדור הצעיר יותר - הפתיח של "ארתור", שאותו ביצעו אלי לולאי (סולן להקת רוקפור) וטלי גוטפריד.

רוצים לגלות ולשמוע עוד? הדירוג המלא וכל הפתיחים מחכים לכם כאן