לפני כחודש פרסם ארגון PETA, (ראשי תיבות של אנשים למען יחס מוסרי לבעלי חיים), תיעוד גרפי המצביע על התעללות קשה בבעלי החיים שבגן החיות באוקלהומה אותו ניהל ג'ו אקזוטיק, ושעמד במרכז סדרת הדוקו "טייגר קינג" של נטפליקס. הפרסום לא עבר בשתיקה, ובתגובה לפנייה של הארגון החליט משרד החקלאות האמריקאי לבצע בדיקת פתע בגן החיות - בדיקה שתוצאותיה הקשות מתפרסמות כעת.

אקזוטיק, כזכור, כבר לא מנהל את גן החיות המדובר. הוא מרצה בימים אלה עונש מאסר בעקבות שיגור איומים נגד פעילת זכויות בעלי החיים קרול בסקין, ולפני הכניסה לכלא מכר את גן החיות לג'ף לואו, שהופיע גם הוא במספר פרקים בסדרה. מאז התברר כי המכירה המדוברת אינה חוקית, כך שבמסגרת המאבק המשפטי המסועף הבעלות על גן החיות התגלגלה בכלל אל ידיה של בסקין - אך היא צפויה לזכות רק בשטח עצמו, שכן לואו מעביר את כלל החיות אל הפארק החדש שלו, "Tiger King Park". 

הדו"ח, שפורסם בימים האחרונים על ידי משרד החקלאות האמריקאי, מציג תמונה קשה ומטרידה בכל הנוגע ליחס כלפי האריות, הטיגריסים, הדובים ויתר החיות בפארק. המסמך הרשמי מציג כ-22 ראיות שונות, בהן גם שתי גופות רקובות של חתולים גדולים שנמצאו בשטח הפתוח, ללא קבורה כלשהי. "יש שם ריח חריף של בשר רקוב", נכתב בדו"ח, "וזבובים רבים נמצאים באיזורים שמסביב". הימצאותם של אותם זבובים, כך נכתב, הובילה למצב המכונה "Flystrike" (מיאזיס) בקרב חיות שונות בפארק, במסגרתו זבובים מטילים ביצים על חיות - מה שפוגע אנושות בעורן.

לפי הגורמים הרשמיים שביצעו את אותה בדיקה, אנשי גן החיות הסבירו להם כי אחד מהחתולים הגדולים שאת גופתו הם מצאו - יונג יי בן ה-17 - מת שבוע קודם לכן בעקבות אי ספיקת כליות. הבדיקה של החוקרים, לעומת זאת, הצביעה על כך שיונג יי כלל לא טופל על ידי הווטרינר של הפארק, ולכן "לא אובחן או טופל בצורה כלשהי". גורת אריות בת 16 שבועות בשם נלה פונתה מהשטח ונלקחה לטיפול וטרינרי עקב מצבה הקשה. 

גן החיות של ג'ו אקזוטיק (צילום: PETA)
אחד מהתיעודים הקשים מתוך הפארק שנחשפו על ידי PETA|צילום: PETA

תיאור מצבה של נלה הינו גרפי במיוחד, וכולל התייחסות למוגלה וזיהומים שונים שנמצאו על אפה ועל עיניה. "הנשימה שלה הייתה חלשה ומהירה", נכתב, "הבדיקה נעצרה באופן מיידי על ידי המפקח והאחראי על המתקן נשלח להביא טיפול וטרינרי דחוף עבור החיה". מעבר לאותו ליקוי בנשימתה, צוין כי גם נלה סבלה מאותו "Flystrike".

התיאורים הקשים, למרבה הצער, לא נגמרים כאן. בנוסף לליקויים החמורים שנמצאו בקרב האריות והטיגריסים בפארק, צוות הפקחים מצא גם קבוצה של זאבים מבוגרים הסובלת מדלקת פרקים. אותם זאבים, כך נכתב, מעולם לא זכו למקום לינה הולם או לתרופות אשר עליהם לקחת. בנוסף, בשטח גן החיות נמצאו גם כמה דובים אשר היו שרויים בתת-תזונה ובמצב של חרדה והתנהגו באופן נוירוטי, כזה שלטענת הפקחים מאפיין מצב של פסיכוזה בעקבות שבי. 

בתגובה לאותו פרסום, לואו, שהיה זה שאמון על שלומן של החיות מאז העברת גן החיות לידיו, תקף את הדו"ח המדובר. בשיחה עם האתר TMZ, הוא טען כי הממצאים מטעים ולא הוגנים כלפיו, והסביר כי חלק גדול מבעלי החיים שמגיעים לפארק "נמצאים בסוף חייהם, ואכן סובלים מדלקות פרקים ומתת משקל בימיהם האחרונים". לואו הפנה את האצבע המאשימה כלפי המשרד הממשלתי, ורמז כי הבדיקה הגיעה בעקבות תשומת הלב המוגברת לה זכה בזכות סדרת הדוקו של נטפליקס. במקרה של נלה, למשל, לואו טען כי המצב הקשה בו היא נמצאה נובע מכך שהיא הגיעה לפארק לאחר שחולצה מגן החיות של טים סטארק, אספן חיות אקזוטיות אחר שהוצג בסדרה.