במונחים של שוק הטלוויזיה העולמי, תקציב של 350 אלף דולר לסדרה נשמע כמו מעט מאוד כסף. אבל כשמדברים על התקציב שהקצה שלטון החמאס לסדרה "קבדאת אל אחראר" - "אגרוף החופשיים" - צריך לקחת בחשבון שבמונחים של רצועת עזה, זה הרבה מאוד כסף, וכזה שיכול היה להאכיל הרבה אנשים. 

בשבוע שעבר פרסם עמוד הפייסבוק של זרוע ההפקה האמנותית של חמאס כי הארגון מפיק סדרה מקומית בתגובה להצלחה של "פאודה" הישראלית. הסדרה של חמאס סובבת סביב המבצע הצבאי הישראלי ברצועה ב-2018, שסוכל על ידי גדודי עז א-דין אל קסם, הזרוע הצבאית של ארגון הטרור השולט ברצועה. אותו מבצע שבו נהרגו שבעה לוחמים פלסטינים וקצין ישראלי, ושבו נחשפה פעילותה של יחידה צה"לית מובחרת בטריטוריה. 

"אנחנו פה גוועים ברעב. המצב הכלכלי פה קשה מאוד. לאנשים אין מה לאכול ובמקום לתת לנו את הכסף הם זורקים אותה על סדרת טלוויזיה שבה הם מפארים את עצמם. וואלה החמאס יותר גרועים מישראל", זעם אחמד (שם בדוי) המתגורר במחנה הפליטים אל בורייג', בשיחה עם mako. "למה שלא יתנו את הכסף לאנשים המסכנים בעזה? יש פה אנשים שהיו מוכנים שישראל תחזור לשלוט פה ולא החמאס. למה צריך לעשות סדרה? זה יביא אוכל לאנשים? סתם זורקים את הכסף לים בשביל להראות שהם יותר חכמים וחזקים מישראל. אני לא חושב שמישהו ברצועה יצפה בסדרה הזו. אותנו מעניין בסוף היום להביא אוכל הביתה".

צילומי סדרת התגובה של חמאס ל
צילומי סדרת התגובה של חמאס ל"פאודה"|צילום: MAHMUD HAMS/AFP, Getty Images

אחמד אינו היחיד שחושב שסדרה שמטרתה לעשות יחסי ציבור לחמאס אינה המהלך שנדרש מהארגון בזמן הזה. איברהים, מובטל, נשוי ואב לילדים המתגורר בצפון הרצועה, היה נחרץ אפילו יותר: "עשו לא מזמן סקר פה ברצועה ואנשים אמרו שהחמאס גרוע מישראל. עד כדי כך. לאנשים נמאס משלטון החמאס. הם עושים מה שבא להם על חשבון האוכלוסייה פה. למה צריך לעשות סדרה של 'פאודה' בעזה? הרי לעולם החמאס לא ינצח את מדינת ישראל. מה זה נותן למקבלי ההחלטות בחמאס? למה לא לחלק את הכסף הזה לאנשים עניים?".

ילדים הולכים בגשם בעיר עזה, ינואר 2022 (צילום: MAHMUD HAMS/AFP, Getty Images)
ילדים בעיר עזה, השבוע|צילום: MAHMUD HAMS/AFP, Getty Images

בכיר לשעבר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי אמר בשיחה עם mako כי הסדרה תתברר כטעות גדולה של חמאס. "מה זה נותן לחמאס לחקות את ישראל? עשו פה לא מעט סקרים בחודשים האחרונים והתושבים הבהירו שהם נגד התנהלות חמאס מבחינה כלכלית. יש הרבה שחיתויות, הרבה חלוקת כסף למקורבים - ועכשיו הוצאות מטורפות על סדרת טלוויזיה שלא נותנת שום דבר לעם בעזה, שכל מה שהוא רוצה זה אוכל".

על פי הודעת חמאס מהשבוע שעבר, "אגרוף החופשיים" תשודר בערוץ אל אקצה במהלך חודש הרמדאן, שיחול השנה באפריל. הארגון מסר גם שהסדרה בת 30 הפרקים תוצע ללא תשלום לערוצים ערביים וזרים. בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחו כי בשונה מהסדרה הישראלית, שבה שחקנים ערבים משחקים לצד שחקנים ישראלים, בסדרה העזתית משתתפים רק שחקנים ערבים מקומיים, והנשים עוטות כיסוי ראש גם כשהן משחקות יהודיות. אחד השחקנים, גא'וואד חארודה, אמר ל-AFP כי הוא מגלם את ראש השב"כ, וכי המשחק שלו כל כך משכנע, "שיש נשים שמסתכלות עליי ומתפללות שאמות". לדבריו, הוא רואה בכך מחמאה. "זה משמח אותי כשמעליבים אותי", אמר, "זה אומר שהצלחתי".