ביום ראשון הקרוב יערך טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה, במסגרתו יוענקו פרסים לסדרות הבולטות של השנה החולפת. בין המועמדות הבולטות ניתן למצוא את "שטיסל" שמועמדת בלא פחות מ-16 קטגוריות, "חזרות" שמועמדת ב-15 קטגוריות שונות ו"שעת נעילה" שקטפה 12 מועמדויות. את המועמדים והזוכים בוחרים חברי האקדמיה - יוצרים ויוצרות ישראלים המשלמים דמי חבר בגובה 350₪ שנתיים ליחיד או 600 לזוג הנרשמים יחד.

היום (ד') פרסם השחקן והיוצר ליאור אשכנזי, שהשתתף השנה ב"שעת נעילה", פוסט בדף הפייסבוק שלו בו הוא טוען שהאקדמיה הישראלית מונעת מחבריה להצביע בגלל טעות טכנית: הוא פספס את התשלום בשנה שעברה, על אף שהשנה כבר העביר את דמי החבר. למרות זאת, בשל תקנון העמותה, במצב כזה אשכנזי לא יכול להשתתף בהצבעה. 

"סליחה מכל חבריי והפרטנרים שלי ומכל מי שהתכוונתי להצביע לו השנה בפרס אופיר לטלוויזיה", כתב אשכנזי, "האקדמיה מנעה ממני להצביע השנה בטענה שלא שילמתי את דמי החבר ב-2020. אגב, ב-2019 וגם בשנים שלפני הם שולמו, כמו גם השנה, כי בדרך אני מקבל תזכורות למייל. מסתבר שב-2020 האקדמיה לא שלחה תזכורות והתקנון המגוחך שלהם לא מאפשר למי שפספס להצביע", תיאר אשכנזי. "הבנתי שזה קרה לעוד כמה (וכנראה לא מעט) חברי אקדמיה. לא נראה לי שצריך להרחיב על השנה שעברה בשביל לגלות טיפה של רגישות גם מול אלה שלא יכולים היו לשלם". לפי שעה לא ברור מי הם החברים הנוספים שלהם קרתה אותה תקלה ולא הורשו להצביע. 

אשכנזי לא סיים בזאת וכתב: "האמת, אף פעם לא הבנתי מה תפקידה של האקדמיה חוץ מלחלק פרסים ולקיים ישיבות אין סופיות על התקנון, שמחדש את עצמו כל כמה שנים. אז שוב סליחה וגם מאלה של שנה הבאה וזו שאחריה!". בהמשך, הוא הוסיף את התיוג "הגמוניה שאינה מודעת להגמוניותה".

האקדמיה הישראלית לטלוויזיה נוסדה בשנת 1990 ומאז מקיימת תחרויות שנתיות וטקסים. החל משנת 2003 החליטה לקיים טקס נפרד לפרסי הטלוויזיה, ומאז בוחרת מדי שנה את הסדרות הטובות ביותר של השנה החולפת. הטקס, אותו יגיש יניב ביטון, ייערך ביום ראשון הקרוב, ה-11 באפריל, וישודר בערוץ כאן 11.

מהאקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה נמסר בתגובה: "האקדמיה פועלת בשקיפות ושוויוניות ועל פי תקנון העמותה, על מנת להצביע צריך להיות רצף של שנתיים חברות בתשלום כדי שהחברות והחברים יוכלו להשתתף בהצבעות. אנשי האקדמיה שלחו תזכורת לכל חברי האקדמיה בנושא הזה. ולפני סבב ההצבעות השני, נשלחה תזכורת נוספת שהסבירה מי זכאי להצביע וכן צוין בה כי ניתן להסדיר התשלום גם רטרואקטיבית. לאור שנת הקורונה הקשה שעברה על כולנו, פנתה האקדמיה לחברים והציעה להקל על אותם חברים שמתקשים לשלם את דמי החבר השנה. ייתכן שהתזכורת הזו נעלמה מעיניו של ליאור אשכנזי ואנחנו מצרים על כך מאד".

ליאור אשכנזי ביקש שלא להגיב לדברים מעבר לנכתב בפוסט.