זהו, העונה השנייה של "בית הדרקון" (yes ,HOT וסלקום TV) חצתה את נקודת האמצע שלה - ו-וואו, איזו נקודה זו הייתה. יש שיגידו שהפרק הרביעי הוא בין הפרקים הטובים ביותר שיצאו מתוך הסדרה, וגם מתוך "משחקי הכס", ולא מן הנמנע שהם צודקים. כבר בשם של הפרק, "ריקוד הדרקונים", אפשר היה להבין מה מצפה לנו: קרב ענקים שישנה את התמונה במלחמה בין הירוקים לשחורים. אבל לפני שנצלול ממש כמו רייניס טארגאריין (איב בסט) אל הסוף הקשה של הפרק, הנה כמה נקודות ששווה להתעכב עליהן.

 1. כולם דואגים לדיימון
  באופן אישי, הדמות האהובה עליי בסדרה היא כנראה דיימון טארגאריין (מאט סמית') - אבל לא ברור מה נסגר איתו בפרק הזה. הלוחם הגדול, מי שיכול היה להיות שובר השוויון בקרב על קן העורב, תקוע אי שם בהארנהול, לשלוט על מצודה שלא קורה בה כלום. דיימון מסתובב בעיקר בין החלומות הלא ברורים שלו למציאות במערבולת אינסופית, ואליס ריברס (גייל רנקין) שלצדו מתחילה להזכיר יותר ויותר את מליסנדרה מהסדרה המקורית. כמה תאוריות מעריצים אפילו טוענות שהמשפט האחרון שנאמר בחלום שבו דיימון פוגש את ראינירה טארגאריין הצעירה (ושבו הוא כורת את ראשה) נאמר בכלל על ידי השחקנית שגילמה את אותה מליסנדרה. העז השחורה באמצע הפריים היא רמז נוסף למעשי כשפים שמעורבים בחלום-מציאות שדיימון נמצא בו, ומה שבטוח הוא שהאיש הכי קרוב לראינירה לא נמצא שם כשהיא הכי צריכה אותו. אם זה לא סימן לפירוק היחסים, אז מה כן?
 2. כל כך דומים, כל כך שונים
  פעמיים בפרק אנחנו רואים אינטראקציה בין אמא לבן. בפעם הראשונה אלה ראינירה (אמה ד'ארסי) ובנה הבכור ג'ייסריז ואלריון (הארי קולט), בפעם השנייה אלה אליסנט הייטאוור (אוליביה קוק) ומי שמכהן כמלך לפחות עד סוף הפרק, אאיגון טארגאריין (טום גלין-קרני). וההבדלים בין שתי הסצינות ברורים: ג'ייסריז כועס על אמא שלו שנעדרה ונסעה בסודיות למעלה המלך, היא עונה לו עם תשובות הגיוניות ושלוות. הוא דואג לה, אבל היא דואגת לו לא פחות, ומונעת ממנו לצאת לקרב. מנגד, אליסנט שכבר מאסה בבן שלה מטיחה בפניו את כל האמת - ומקנחת בתחמנות ברורה כשהיא מורה לו "לא לעשות דבר". ההבדלים באימהות של ראינירה ואליסנט כל כך בולטים, כי בעוד שהראשונה היא מדינאית שרוצה לשמור על המשפחה והשושלת שלה בכל מחיר, השנייה היא פוליטיקאית שפועלת מתוך מטרה לשמור על הכוח שלה בכל מחיר.

  כולנו שמנו לב שאליסנט שתתה את המשקה למניעת היריון, לאחר שכנראה נכנסה אליו מסר קריסטון קול (פביאן פרנקל), בדיוק כפי שקרה לראינירה בעבר וזיכה אותה בשיחת נזיפה ממי שהייתה בזמנו חברתה? אז הנה, מתברר שזה יכול לקרות לכולן. הבעיה של אליסנט היא שברור שלאריס סטרונג (מת'יו נידהאם) יודע את הסוד שלה, ובתור ראש המרגלים של המלך יש לו הרבה כוח. האם זאת הסיבה שבגללה אלינסט תחמנה את בנה לצאת להילחם?
 3. השומר אחי אנוכי?
  סר קריסטון, הדמות השנואה בסדרה עד כה, ואאימונד טארגאריין (איוואן מיטשל) מתגלים בתור שני האנשים שבאמת שולטים במלחמה בצד של הירוקים. הם מתכתבים בזמן שקול נמצא במסע שלו, ומתכננים את הצעדים הבאים בקרב. קצת מאכזב להבין שהחבורה של ראינירה לא צפתה את האמבוש שמחכה לה, אבל אולי אם היה להם את הלוחם המצטיין שלהם - דיימון - הם היו יכולים להבין שקול לא יגיע סתם כך לטירה חסרת חשיבות ויכבוש אותה.
 4. ריקוד הדרקונים
  הגענו לסצינת הסיום, שנכנסת ישירות לפנתיאון. הדרקונים הכי גדולים בארסנל של רייניס ואאימונד ראש בראש, רוקדים עם הטפרים אחד בתוך השני בזמן שהם יורקים אש ויוצרים תמונה שבטח תהפוך לפוסטר של הסדרה. הסצינה - שה-CGI שלה בטח עלה הון תועפות - תיזכר בתור אחד הרגעים הכי חשובים בסדרה, וגם אחד הכואבים בה. כי איך אפשר שלא לרחם על דרקון שבוכה? זה יותר גרוע מדמות אנושית שמתה. רייניס מתה לה בנפילה חופשית, כשאיתה גם הדרקונית הוותיקה שלה. אאיגון נופל יחד עם הדרקון הקטן והלא רלוונטי שלו, ורק אאימונד וקריסטון קול נראים יוצאים ללא פגע, כשלא ברור איך קול שורד את כל מה שקורה לו. אבל האם המלך אאיגון באמת מת? זהירות, ספוילר אפשרי לפרקים הבאים.

  לפי הספרים נראה שאאיגון לא מת, אלא נשרף כמעט למוות ואינו יכול לתפקד יותר כמלך. אאימונד, אחיו שהוא די האחראי הישיר לנפילה שלו, אמור לתפוס את הכס. אבל אלה רק הספרים, ומי יודע מה היוצרים מתכננים לנו. מה שאנחנו כן רואים באותה סצינה זה את אאימונד מכניס את החרב רגע אחרי שקול מגיע לזירה (האם הוא תכנן לסיים את חייו של אחיו?) - ולאחר מכן את לקיחת הפגיון המוכר והחשוב מהפרק הקודם, אם תרצו סוג של העברת מקל מהאח הקריזיונר וחסר ההבנה לזה שיודע לתכנן קרב וגם להלחם בו. 


  נראה שלאחר הפרק הזה, המצב של אליסנט טוב משל ראינירה. הירוקים אומנם הפסידו את המלך, אבל הוא רק הפריע להם וכעת אפשר להילחם טוב יותר. הצד של השחורים איבד את קול ההגיון רייניס, דיימון תקוע לו בטירה נטושה, נחש הים כנראה יוצא עם בניו הממזרים למסע בים לאחר שאשתו מתה - וראינירה עצמה מאבדת את האמון של חברי המועצה שלה. למעשה, מי שנשאר לצדה כרגע זה רק הבן שלה. ואם נעשה חישוב של דרקונים, שהם כוח חזק אבל לא מספיק כדי לנצח מלחמות, נגלה שלראינירה יש ארבעה דרקונים (כולל דיימון שנעלם), ולאליסנט רק שלושה דרקונים. אבל לא מדובר רק בכמות שלהם, אלא גם בזהות הרוכבים, והאם ראינירה יכולה לסמוך על דיימון? לא בטוח בכלל.