מגי אזרזר לא ציפתה לכאלה תגובות מפרגנות על הסדרה החדשה בכיכובה, "אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו" (פרק חדש ביום חמישי הקרוב, אחרי החדשות, ערוץ 12). "זה לא נתפס. היו לי ימים של חוסר הכלה", מודה השחקנית בשיחה עם מני אבירם בפודקאסט "הקלט כסדרה", "קותי בחיים לא קיבל כל כך הרבה הודעות ותגובות. הוא מתרגש ושמח. הוא אמר לי: 'משהו קרה פה, מגי. זה אחר'. הוא גם מרגיש את זה".

בסדרה, שמבוססת על רב המכר העולמי שכתב יניב איצקוביץ', מגלמת אזרזר את איריס אברמוב, חוקרת משטרה מבריקה אך מוזנחת שמנהלת חקירת רצח סבוכה, כשבמקביל חייה האישיים והמשפחתיים מתפרקים. גם איצקוביץ' מעיד שקיבל תגובות חיוביות רבות על הסדרה: "הטלפון שלי קרס. זה משוגע הדבר הזה".

הבמאי אורן שקדי שביים את הסדרה, מוסיף: "אני ספון בתוך חדר העריכה, אנחנו עדיין עובדים על הפרקים, לא הספקתי לענות על כמות התגובות שקיבלתי. פנו אליי אנשים מהיסודי שפתאום זיהו את השכונה שלהם בחיפה. מבחינת החיפאים, זו גאווה להיות בפריים טיים. זה התפוצץ בבת אחת. לא היה לי דבר כזה. 'קופה ראשית' זו סדרה שצמחה נורא לאט, זה מתגנב, כמו מסעדה טובה. פה, כולם מתיישבים מול הטלוויזיה, כמו פעם. זה רגע מטורף לחוות אותו".

מתי ואיך הוחלט לעבד את הספר לסדרה?
איצקוביץ': "חודשיים אחרי שהוצאתי את הספר הוזמנתי לפגישה בקשת. תיארתי לעצמי שזה על הספר, אבל לא תיארתי לעצמי שזה יקרה כל כך מהר. חשבתי שהם יגידו לי שהם רוצים לקנות את הזכויות לסדרה, אבל הם ממש רצו שאכתוב את זה. זה היה מבחינתי די מטורף. נכנסנו לתהליך פיתוח מאוד מהיר, שמיד עבר לכתיבה. תוך שנה וחצי יצאנו לצלם. בדיעבד, כשאני מסתכל על זה אחורה, אני מבין איזו הבעת אמון מטורפת זו הייתה. אמרו לי: 'תבחר חברת הפקה, תבחר במאי'. זה היה תהליך מדהים".

מהם השינויים הבולטים בין הספר לסדרה?
"מההתחלה היה לי ברור שלא אוכל לעבד את זה לסדרה כמו שזה. זה ספר מורכב עם ארבעה חלקים, בזמנים שונים. במפגשים הראשונים ביני לבין שקדי, הוא אמר לי: 'אני לא קורא את הספר. אני רוצה שנעשה טלוויזיה'. ברגע שאני גם הסופר וגם היוצר, אין לי בעיה להגיד לסופר: תקשיב, זה לא ייכנס, זה כן ייכנס. הבנו שאנחנו הולכים לקחת את הדברים המעניינים ולהמציא עלילות חדשות שלא קיימות בספר. בספר, בחלק הראשון, עלילת הרצח לא ממש נפתרת באופן ריאליסטי. רציתי שכל אחד מהקוראים ייצא עם פתרון אחר לגמרי בסוף. הבנתי שבטלוויזיה אני לא יכול לעשות את זה, אז עשינו בסדרה אדפטציות".

מגי, את נראית אחרת לגמרי בסדרה הזו.
"אני תמיד מעלה סטוריז עם פילטר, ואם לא אז עם אור יום משגע. חברות שראו אותי בסדרה אמרו: 'זו לא את. אני כותבת לך, רואה את התמונה שלך בוואטסאפ, אבל איריס זה כאילו קיום אחר'. אין מחמאה גדולה מזאת. אם חברות טובות שלך מבית מרגישות שהן לא מכירות את מי שהן רואות על המסך, אז שקדי עשה עבודה מדהימה ויניב נתן לי מתנה אדירה".

מגי אזרזר ושלומי שבן (צילום: מיכה בריקמן)
"מתנה אדירה". מגי אזרזר ושלומי שבן ב"אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו"|צילום: מיכה בריקמן

ספרי איך הגעת לסדרה הזו.
"הייתי חודש אחרי ניתוח קיסרי של תאומות, מפוצצת בהורמונים, במשקל, בהמון כאב נפשי שהיה באותה תקופה. הייתי גמורה ברמות. לא התכוונתי לבוא בכלל לאודישן וניגשתי אליו כשאין אפורה ממני, בחוסר שינה, והרגשתי ששקדי והמלהק מורן מרצאינו לא בעדי, לא חושבים שאני מתאימה. היה וייב של: 'בוא נראה אותה כי היא פה וצריך לכבד'. בגלל שזיהיתי את זה, לא יכולתי להיחשף מולם. היה רגע שאני אמורה לבכות, שקדי אמר לי: 'תנסי להגיע לרגש'. אני הרי בוכה בשניות, האישה שבוכה, אבל לא הייתי מסוגלת לבכות. הרגשתי שאני לא מסוגלת לעשות את זה מולם. גם אני לא חשבתי שאני יכולה לעשות את איריס אברמוב, לא חשבתי שאני מתאימה. מדובר באישה בעלת משקל יותר גדול משלי, מאוד לא אטרקטיבית. אנחנו לא איריס אברמוב, אנחנו ילדנו אותה. הייתה המון עבודה עם הבמאי אורן שקדי, שלא נתן לי להגיד מילה אחת בסגנון שלי, במהירות. כלום. אומרים לך 'אל תהיי את', אז את אוטומטית מרגישה פחות אהובה. חשבתי: הוא לא אהב את מה שהוא רואה. לקח לי זמן בהתחלה לסמוך עליו ולהתמסר".

"באחת הנסיעות הביתה, שקדי אמר לי בביטחון עצמי מופרז, מתוך חוסר הביטחון שלו: 'מה את חושבת, שאני לא רועד ממה שאני עושה איתך? את חושבת שאני יודע מה אני עושה? אני לא'. עד לאותו רגע סמכתי עליו שהוא יודע מה הוא עושה ופתאום הוא אומר שהוא לא בטוח לגבי מה שהוא עושה איתי".

שקדי, תסביר.
"הייתי צריך שותפה למסע. ידענו מההתחלה שזה יהיה אתגר, לבחור את השותפה הזאת למסע שעל כתפיה אתה מחזיק סדרה. לא הכרתי את מגי לפני, לא ראיתי דברים שעשתה. כשהיא הגיעה לאודישן, יכול להיות שהיא פירשה את זה שלא רוצים שהיא תהיה, אבל זה לא היה המצב. פשוט לא הכרתי אותה. מגי הייתה אחרי לידת תאומות, וזה עשה לי את זה בטירוף. היה לי קו אדום בליהוק לדמות הזאת: לא אלהק מישהי שהיא לא אמא. זה בדנ"א של הסדרה. אני לא מאמין ששחקנית יכולה להעביר רגש אימהי בלי שהיא אמא בעצמה. זה היה ברזל מבחינתי. המון מועמדות בכלל לא הגיעו לאודישן בגלל זה. ברגע שהבנתי שמגי חוותה עכשיו את חווית האמהות, בבום, הכי בהארדקור שיכול להיות, אמרתי: 'אוקיי, איתה אני רוצה לעבוד'. הבנתי לאיזה עומקים היא מגיעה. במגי יש מאגר בלתי נדלה של עומק. היא פלסטלינה. זה מדהים. אחד הדברים הכי חשובים לי כשאני מלהק שחקן, זה לא איך הוא בתוצאה, אלא איך זה לעבוד איתו. אני לא עובד עם אנשים שלא נעים לי לעבוד איתם".

מגי, מה החיבור שלך לדמות?
"אני מאוד מזדהה עם ההתמכרות לעבודה, עם הדאגה לילדים. יוצא לי להיות פחות בבית בגלל שהעבודה הזאת תובענית ושואבת. כל הזמן יש את המצפון הזה. זה גרעין מאוד חזק לדמות הזאת. לא פעם יצא לי לשחק שוטרות, כי יש בי את חוש הצדק הזה. איריס היא הדמות הכי שונה ששיחקתי, חוץ מלהיות אמא, שזה הקו האדום של הבמאי, וההתמכרות לעבודה ולצדק. בכל השאר התמסרתי ונתתי את נשמתי".

מגי אזרזר וגולן אזולאי ב
"יש טייקים שלמים שמגי לא הייתה מסוגלת שלא לצחוק ממנו"|צילום: מיכה בריקמן

מה באשר לליהוק גולן אזולאי?
"בין גולן למגי הייתה כימיה. המצלמה מאוד אהבה את שניהם, כמו שהמציאות מאוד אוהבת את שניהם. יש טייקים שלמים שמגי לא הייתה מסוגלת שלא לצחוק ממנו. הוא בן אדם מאוד מיוחד בהוויה שלו. לגולן הייתה תחרות יפה. ראינו הרבה, אבל עם גולן זה היה חייב לקרות. במאצ'ינג, היה בין שניהם קשר בלתי מדובר".

ושלומי שבן?
"הוא בא לתפקיד הזה עם חששות. זה בן אדם שכשאתה רואה אותו על במה, אין יותר פרפורמר ממנו. ראיתי אותו בכמה וכמה הופעות, הוא כובש את הבמה ברמות. פה הוא רעד מחוסר ביטחון. קשה מאוד להיות במקום שהוא לא אזור הנוחות שלך, אבל ייאמר לזכותו שהוא הלך איתנו, עשה תפקיד מהמם ואני גאה בו".

מגי, בתפקיד הזה את בלי איפור בכלל.
"אני מקצועית ומתמסרת. מאחורי הקלעים המאפרת המושלמת שלנו, קרן היפה, אמרה: 'מגי, יש לי שאלה אלייך, אבל תיקחי כמה שניות, תנסי לחשוב על זה, אל תעני לי מהר'. אמרתי לה: קרן, דברי אליי. היא גמגמה: 'מה את חושבת על זה שאולי איריס תהיה בלי איפור?'. עניתי לה: אוקיי. היא הייתה בשוק, החדר נכנס ל'השתק'. הכל נעצר. מהרגע שהתפקיד הזה הגיע לידיים שלי הייתי לא סגורה בנוגע לדבר הזה. זה הטריד אותי מאוד, אבל הבנתי שאני אתמסר לדבר הזה בלי הרבה שאלות, שאהיה בלי איפור".

יש שחקניות צעירות שרוצות להיכנס להיריון אבל דוחות את זה בגלל הקריירה.
"לעולם לא לדחות היריון. אני יכולה להבטיח שהילדים מביאים איתם את הבשורה. ברגע שהבנות נולדו, התווספו לחיי פרויקטים. לכו על זה בכל הכוח. למזלי המאוד גדול יש את בעלי, קותי, שיזכה לחיים ארוכים מאוד ובריאות. הוא מאוד תמך במערכה הזאת, הוא נתן לדבר הזה לקרות. הוא היה עם הבנות כל הזמן כשהייתי בצילומים. הוא נתן גב, גם רגשית. הוא לא ציפה ממני לכלום. ראה אותי מסיימת יום עבודה אחרי 12-13 שעות, עם הנסיעות לחיפה 14, וכמעט שלא צייץ. כל מה שהיה חשוב לו, זה שהבנות מרוויחות אותי לכמה דקות - ושלום. תתחתנו נכון, שתהיה לכן האפשרות לנשום בתוך החיים שלכן. במקרה שלי, זה מאוד תורם לחיי המקצועיים. במסיבת סיום הצילומים, שקדי אמר: 'מגי לא התלוננה או צייצה אפילו פעם אחת'. רציתי להגיד אז: זה בזכות קותי. כמעט דמעתי. תודה לו".