כששי הראל (16) ירדה מהבמה של "הכוכב הבא" אפשר היה לראות את סערת הרגשות שעוברת עליה. מצד אחד היא קיבלה את הסייב המיוחל מאסי עזר ורותם סלע, מנגד, הביצוע שלה לשיר "Flashlight" של ג'סי ג'יי זכה לדעות חלוקות בשולחן השופטים. בקצה האחד שירי מימון עם הטענה שהראל לא הבליטה את החוזקות, ובקצה השני קרן פלס וסטטיק ובן אל תבורי שבטוחים שלמתמודדת הצעירה יש את הסטאר קוואליטי שהם מחפשים. בסופו של דבר, היה זה הפזמון הקצר לשיר "רסיסים" של רביב כנר שהכריע את הכף, והביא את צמד המנחים לשלוף את האס המנצח שלהם. "אני התפרקתי", מודה הראל בראיון, "אחרי האודישן שלי ישר ראו שאני נסערת. באותו יום לא יכולתי לדבר על זה, העדפתי פשוט שיתנו לי את השקט שלי עד מחר".

למה, מה היו התחושות?
"היה לי מאוד קשה, לא הצלחתי לקבל את זה שלא נגעתי בשופטים, זה היה הדבר הכי קשה מהכל. אבל אני שמחה שזה קרה, שלפחות בחלק מהשופטים הצלחתי לגעת, לתת את עצמי ושהם ראו את זה. גם לכל בן אדם יש דעות משלו, אתה לא יכול לרצות את כולם, אי אפשר שכולם יאהבו אותך, אבל זה מאוד קשה".

הצלחת להבין מה עומד מאחורי הביקורת שלהם?
"תמיד כשנותנים לי ביקורת אני משתדלת להפיק ממנה משהו, ואני יכולה להגיד שמהביקורת שלהם למדתי המון על עצמי. באתי לעבור תהליך וללמוד, לא להראות כמה אני טובה או כמה יש לי את זה, להבין מה אני רוצה ולעשות סדר בכל הבלגן. כי אני באמת עושה הכל – שרה, רוקדת, משחקת – והגעתי למסקנה שברגע הזה בחיים שלי, אין דבר שאני רוצה יותר מלתת למוזיקה להיות בפרונט".

אולי דווקא המשחק היה המכשול שלך כאן.
"אני חושבת שזה ששיחקתי במחזות זמר לא מאוד הועיל לי, כי ישר נכנסתי לתבנית של כוכבת דיסני, שזה הכי מחמיא בעולם, כן? לקחתי את זה בתור מחמאה ולא נעלבתי משום ביקורת, פשוט עצוב לי שלא הצלחתי לרגש אותם, ששירי חשבה שלא הראיתי את החוזקות שלי".

את הרגשת שהבאת את החוזקות שלך?
"אני אהבתי את השיר, הרגשתי שאני מתחברת אליו, אבל גם הרגשתי שאני לא מצליחה להסביר למה אני מתחברת אליו ובגלל זה היה אולי קשה להבין. אלה דברים שלמדתי בדיעבד. אני גם תמיד חושבת שאפשר יותר טוב, אז אני לא אגיד שהביצוע שלי היה מצוין, אבל אני מאוד מרוצה ממנו ביחס לסיטואציה וללחץ. חשוב להגיד שיש עוד המון גורמים שמשתלטים עליך באותו רגע".

כמו מה למשל?
"זה הלחץ, זאת המשפחה, הרצון לרצות את כולם – כל זה עובר לך בראש. זה לבוא ופתאום להוכיח לעצמך, לאחרים, למשפחה, לחברים. גם זה שזאת תכנית בפריים טיים, ואני הולכת לשיר עכשיו מול שופטים מהדרגה הראשונה של התעשייה בארץ, שישפטו את השירה שלי, זה המון גורמים ביחד. מי שבאמת מכיר אותי ראה כמה התרגשתי".

שי הראל (צילום: מתוך
שי הראל רגע אחרי שקיבלה את הסייב|צילום: מתוך "הכוכב הבא 8", קשת 12

ואיך מתמודדים עם התרגשות כזאת?
"פשוט לפני שעליתי לבמה התכנסתי כמה דקות עם עצמי ואמרתי שמה שיקרה – יקרה, שאם זה שלי אז זה שלי ואם זה לא שלי אז זה לא שלי. אני פה כדי לנסות, ולפחות אני יכולה לסמן ווי על הניסיון, שזה הכי חשוב".

כולם מקובלים במוזיקה

הרבה לפני האודישן של הראל ל"הכוכב הבא" (מוצ"ש בקשת 12), היא כבר סימנה את הווי בכמה וכמה צ'ק בוקסים חשובים. כבר מגיל שמונה היא החלה את דרכה בתעשייה עם פרסומות לחברת האופנה "קסטרו", משם לתפקידים ראשיים במחזות זמר ("אנני", "עלובי החיים"), קטפה את המקום הראשון בתחרות ליפסינג ("ליפסטאר") ואפילו סיבוב בסדרת נוער ("מורובוט") יש לה בכיס. בין לבין היא מחזיקה בחשבון טיק טוק פעיל עם עשרות אלפי עוקבים, כל זה, ונזכיר שהיא בת 16 בלבד. "כל החיים שלי עוד לפניי, אני עדיין בשלבים של לימודים ובגרויות, אז אני חצי פה וחצי פה, אבל משקיעה בכל דבר הכי בעולם. אני הכי פרפקציוניסטית, אז כל דבר הוא על 100 אחוז".

100 אחוז, אבל איך מתמודדים עם פרסום בגיל כזה צעיר?
"הצלחתי לייצר לעצמי עור של פיל. אני שונאת את המשפט הזה כי הוא קלישאה, אבל זה באמת מה שצריך במקצוע הזה. הכל באמת תלוי באיך שאתה לוקח את הדברים. אם אתה לוקח הכל בווייב טוב וכבר עם הראש קדימה לדבר הבא, אז זה עושה את הכי טוב. אבל אם אתה נתקע על כל דבר, קשה מאוד להתקדם. בכללי, בחיים שלי, אני מאמינה שהכל צריך לקרות בזמן מסוים וברגע מסוים, ואם משהו לא קורה אז כנראה שהוא לא צריך לקרות".

שי הראל (צילום: מתוך
"הכל צריך לקרות בזמן מסוים וברגע מסוים". שי הראל|צילום: מתוך "הכוכב הבא 8", קשת 12

בטוחה שאת בת 16?
"זה משהו שאני שומעת כבר מגיל שבע, ילדה בת 16 שמדברת כמו בת 40. מאז שנולדתי תמיד אמרו לי שאני בוגרת לגילי, אבל בתכלס אני חושבת שפשוט הבנתי את הדבר שלהרבה אנשים קשה להבין בגיל צעיר – שצריך לבחור את הדברים שנתקעים עליהם, אחרת אנחנו לא נצליח להתקדם".

אז אם מדברים על להתקדם, מה החלום?
"אין דבר שאני רוצה יותר מזה שיהיו לי שירים משל עצמי. הכי כיף לי בעולם שמזהים אותי בתור כוכבת רשת, זאת מהטיק טוק, זאת אווירה מטורפת, אבל אני רוצה להראות לאנשים מי אני ולתת את הטון שלי במוזיקה".

למה דווקא מוזיקה?
"בשירים אתה מביע המון דברים, רגשות וכאלה אבל גם יש לך את הזכות להביע תמיכה, דברים שהם הסיי שלך בעולם, ואני מרגישה שזה המקום לבוא ולתת את הסיי שלי. המהות של מוזיקה בסופו של דבר זה אהבה וחיבור בין כולם. אין מקובל או לא מקובל, במוזיקה כולם מקובלים".