זה היה צמוד, צמוד מאוד, ממש עד הרגע האחרון: שיר ביליה ואלון אבוטבול התחרו הערב (ראשון) ראש בראש בדניאל ואיציק כהן בגמר "המטבח המנצח VIP", שכלל מנות מרשימות ומפוארות שזכו לציונים גבוהים מאוד מחיים כהן, רותי ברודו וזוגות העונה: אנה ארונוב ואייל אלגבי, אבי כאכון ונינה ונסובסקי ובת שבע וקובי אוז. בסיום הערב נפלה ההכרעה וצמד הפרושים שחשפו מסביב לשולחן את מערכת היחסים המיוחדת שלהם והפגינו יכולות בישול מצוינות, ניצחו את העונה בשתי נקודות הפרש.

למנת הגמר בישלו הצמד ביליה-אבוטבול את "תחת גפנו", עלי גפן ממולאים דג, סלט קישואים, מטבל יוגורט ופלפלים לצד לחוח. איציק ודניאל בישלו "קובה וולינגטון", פילה בקר ודוקסל פטריות עטופים בבורגול, גרטן רויאל וסלט ירוקים חמצמץ. לזוגות עמדה שעה וחצי בדיוק להגשת מנות הגמר שלהם.

חצי שעה לתוך הסרוויס, איציק הבין שהוא ודניאל נמצאים באיחור רציני. הגרטן נכנס באיחור משמעותי מאוד לתנור, כשהעבודה על הסלטים אפילו לא החלה: "מה חשבנו לעצמנו?", תהה איציק, כשבינתיים שיר ואלון נהנו זה לצד זו בבישולים. "מדהים לי איתך במטבח, לראות איך את פועלת ואיך את טובה במה שאת עושה", החמיא אלון לשיר שהודתה: "כיף לראות אותך ככה, לצידי. שנים שלא ראיתי אותך ככה".

כש-20 דקות נותרו בשעון, איציק ודניאל חששו שלא תצא להם מנה. "ביף וולינגטון אתה יודע מה אתה מכניס, לא יודע מה ייצא. שנייה אחת יותר מדי שזה בתנור או בטיגון, הלכה המנה. אנחנו על הקשקש". דניאל נחלצה ואיציק ניסה להרגיע: "אוציא מנה, גם אם היא תהיה מחורבנת. מנה תצא". עשר דקות על השעון, גילו השניים כי הגרטן לא מחזיק: "כמו בריכת תפוחי אדמה". דניאל התבאסה: "כל הבעיות שיכלו לקרות, קרו. הגרטן מתפרק, הרוטב לא במקום, לא שמנו סלט לחצי, הכל קורה בו זמנית". כשהשעון נעצר דניאל פרצה בבכי וחיבקה את אביה. "באבי, זה לא כזה נורא. אני יודע שרצית שנצליח. היה מאוד קשה. זה שטויות, בסוף יצאה מנה. זה מה יש ועם זה ננצח", ניחם אותה.

"תחת גפנו": עלי גפן ממולאים דג, סלט קישואים, מטבל יוגורט ופלפלים לצד לחוח|צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12

כשהמנות הוגשו לשולחן, קובי הבחין בהבדלים: "המנה של שיר ואלון הייתה רעננה, חמודה, המון צבעים וריחות. כמו פרפר אביבי בים התיכון. במנה של איציק ודניאל היה משהו מגושם, כבד". נינה החמיאה: "כששיר הגישה את הצלחת, הרגשתי שזו היא בצלחת. צלחת צבעונית וחייכנית. האם היא חידשה לי בהרבה מהמנה הקודמת? ממש לא. מנה נחמדה". כאכון העיר: "מבחינתי זו מנה ראשונה, לא עיקרית". ארונוב הסכימה: "זו לא מנה עיקרית, אבל זה טעים לי". אלגבי הוסיף: "הייתה לי ציפייה מאוד גדולה אחרי הארוחה הקודמת שלהם, ופתאום כשהם הגישו את הצלחת, כעסתי קצת. זה היה נראה כמו ארוחת שאריות משובחת. הכל טעים, הכל עובד, אבל זה הרגיש על הדרך".

על המנה שבישלו דניאל ואיציק אמר אלגבי: "הופתעתי ביג טיים. לא חשבתי שהם יספיקו. הבשר היה עשוי, תפוחי האדמה היו פרפקט". גם ארונוב אהבה: "הסלט היה מדויק, הכל קרה שם. איזו מנה טעימה, מעולה". קובי שיבח: "זה רעיון מקורי לאללה. אני אוהב מאוד כשלוקחים שני דברים שלא אמורים להתחבר וממזגים אותם". בת שבע הוסיפה: "הבשר היה עשוי טוב, אבל לא הבנתי למה תפוחי האדמה סגולים. זה הלחיץ אותי קצת. לא עפתי".

מה חשבו חיים ורותי על המנות העיקריות שהוגשו? על מנת הגמר שבישלו שיר ואלון אמר חיים: "הייתה פה צלחת ממש בדמותך, שיר: שמחה מאוד, ויזואלית וטעימה מאוד. עפתי על הלחוח. בדרך כלל הלחוח טיפה יותר דק, והעובדה שהיה עבה – זה פשוט חלום. זה מזכיר קצת פיתה תימנית בשרנית כזאת. זה התאים לניגוב, כיף לאכול עם זה. הסלט היה נפלא בעיניי, טעים. הכל היה כל כך מדויק, ולדייק היום באוכל ובטעמים זו מעלה. אנחנו נאבקים בטבחים שלנו על דיוקים מהבוקר עד הלילה. היה טעים חבל על הזמן".

"קובה וולינגטון": פילה בקר ודוקסל פטריות עטופים בבורגול, גרטן רויאל וסלט ירוקים חמצמץ|צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12

רותי החמיאה: "היה בצלחת ערבוב טעמים שאת רק רוצה עוד ביס ועוד ביס. עלי הגפן היו מושלמים בעיניי. היה דיון האם זו מנה עיקרית, כי זה באמת סוג של צלחת מזטים מפוארת מאוד. יש לך משהו ביד שמערבב טעמים שבסוף מתחברים ביחד למנה אחת מאוד טובה. אלון, עזרת לה בדריכות ובריכוז מטורף. הייתה מנה נהדרת, יצא בול. יש חתימה שלך על המנה הזו".

באשר למנת הגמר שבישלו איציק ודניאל אמר חיים: "הרעיון מופרע בעיניי, נועז. הייתה פה חשיבה מאוד חכמה. אחרי שטיגנתם את הדוקסל טחנתם אותו, עשיתם אותו מחית. זה חכם, כי אם זה רק היה הקצוץ, זה היה מתפורר. זה היה נפלא בעיניי. הסלט היה לי טעים בחמיצות שלו. אני נפעם כשאני מקבל קובה כזה. זה משהו חדש ומדהים". רותי החמיאה אף היא למנה: "זה היה נראה מאוד טריקי והנה הגיעה המנה שבעיניי הייתה נאה אפילו. זאת הייתה מנה מלאה ממש. לא הייתם צריכים את הגרטן לדעתי. הבשר היה עשוי בפנים פרפקט, הייתה קריספיות לציפוי, זו באמת הפתעה גדולה. הקרב כאן מאוד צמוד".

לקינוח דניאל ואיציק הכינו "טרס לצ'ס אפריקוט", עוגת ספוג עם שלושה סוגי חלב, משמשים מקורמלים וקצפת. שיר ואלון הכינו "לימון הדור", עוגת מרנג וקצפת עם בצק פריך וקרם לימון. לזוגות עמדו 45 דקות להגשת הקינוחים. איציק ודניאל נכנסו שוב ללחץ זמן: "סיכוי אחד למיליון שזה ייצא בזמן", העריך איציק, "זו עוגה שצריכה גם זמן להיאפות, גם זמן להתקרר וגם זמן לספוג את הרוטב. מה חשבנו לעצמנו?".

כשאיציק הוציא את העוגה מהתנור, גילה שיצאה דחוסה מדי - והזמן דוחק מאוד. "אני ממש לא מרוצה מהעוגה. היא צריכה לצאת מאוד תפוחה ואוורירית, כדי שהרוטב ייספג בתוך זה". הוא ניגש להכין מיד עוד עוגה, אך גם הפעם לא יצאה כמו שצריך. "פוגרום", הודיע איציק, "מה שאנחנו צריכים לעשות זה לקחת נשימה ולבחור את העוגה המוצלחת ביותר. אין לנו מספיק זמן לכלום. מה שיש זה מה שיש. עוגה תצא מפה, דניאל. ככה או ככה, הקינוח ייצא". דניאל התבאסה: "מבאסת אותי הרשלנות, מבאס שזה מציק לי בעין. בגמר את רוצה להצליח ועוד כשאת עומדת מול שיר, שהיא פיקאסו. קשה לי". אלא שאז דניאל הבינה איך אפשר להציל את העסק ואלתרה: "נערום עוגה אחת על השנייה ונשים קרם ביניהן. שתי קומות".

"טרס לצ'ס אפריקוט": עוגת ספוג עם שלושה סוגי חלב, משמשים מקורמלים וקצפת|צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12

הזוגות טעמו את הקינוח שהכינו שיר ואלון - והתרשמו עד מאוד: "אין ספק שיש משהו באסתטיקה במנות של שיר ואלון שעושה חשק לאכול", אמרה ארונוב, "יש בקינוח גם עדינות וגם מתיקות. עפתי על הקינוח, זה היה מושלם מבחינתי". בת שבע חיזקה: "זה היה קינוח נהדר, ככה אני אוהבת את הקינוחים שלי". כאכון פרגן: "זה היה הקינוח הכי טוב מכל הקינוחים שאכלנו בעונה הזו. קינוח מושלם", ואפילו לנינה לא הייתה הערה אחת על המנה: "זה אחד הקינוחים הכי טעימים שטעמתי בשנה האחרונה".

מה חשבו הזוגות על הקינוח שהכינו איציק ודניאל? "זה היה מתוק מדי, קצפת מדי", העירה ארונוב וכאכון אמר: "הבצק לא מבושל, לא אפוי מספיק. זה קצת ביאס אותי". קובי ובת שבע אהבו דווקא את הנוסטלגיות שבמנה: "יש בזה משהו שמחזיר אותך לעוגות של פעם, שבאמת היו אמיתיות. זה מאוד טעים".

על הקינוח של שיר ואלון אמרה רותי: "שכבת הבצק הפריך הייתה מושלמת, גם המרנג היה עשוי טוב מאוד. היה חסר לי משהו במנה, פרי. זה היה ענני מדי, ובכל זאת עפתי על המנה. יש משהו בצילחות שאת עושה, יש בזה את החתימה שלך. קינוח מהמם". חיים הוסיף: "בתחתית היה בצק פריך, שזה מושלם. טעים בצורה בלתי רגילה. הקרם היה מאוד טעים. כן היה חסר קצת יותר לימון, וגם לדעתי היה יותר מדי מרנג. אין ספק שרואים את שיר במנה הזאת, באסתטיקה המהממת הזאת והמופלאה שלך".

לחיים ורותי היו הערות גם על הקינוח שהכינו איציק ודניאל. "המשמש היה פצצה. העוגה, אולי בגלל הרטיבות אקסטרה, הייתה לי קצת עיסתית מדי", העירה רותי, "זה הפריע לי. אם הייתי מקבלת רק את הקרם ואת המשמשים המדהימים האלה, הייתי בשמיים". חיים חיזק: "הקרם היה מאוד טעים וגם ריבת המשמש למעלה נתנה איזון לעוגה הזאת. יחד עם זאת, משהו במרקם העוגה לא עבד לי. היא לא הייתה אוורירית מספיק".

"לימון הדור": עוגת מרנג וקצפת עם בצק פריך וקרם לימון|צילום: מתוך "המטבח המנצח VIP", קשת 12

רגע לפני הניקוד וההכרזה על הזוג המנצח סיכם איציק: "זאת הייתה חוויה מעצימה, מרגשת מאוד ומשמחת. אני מאוד גאה. אני מרגיש שהרווחתי את דניאל ואומר תודה רבה על כל מילימטר של הלב הגדול והיפה שלך". דניאל סיכמה: "אבא הביא אותי לפה בעיקר בשביל שנתקרב, שנתקן, אבל קיבלתי כאן הרבה מעבר לזה. באיזשהו מובן, זו הייתה הפעם הראשונה שאני לצידו. זה לא שאנחנו צד מול צד, אלא על אותה סירה וחייבים לדבוק זה בזו כי אנחנו מה שיש אחד לשנייה. קיבלתי מתנה מאוד גדולה". שיר סיכמה: "זה היה מרגש ומאתגר. זה הדליק אותי. אני אוהבת אוכל והיה לי כיף לעבוד עם אלון. הוא היה מהמם". אלון פרגן: "היה לי כיף ממש לראות איך את פועלת ואיך את טובה במה שאת עושה. התגעגעתי לתשוקה ולשמחה שיצאו ממך".

לחיים ורותי היו 40 נקודות לחלק על המנה העיקרית ו-40 נקודות על הקינוח. שיר ואלון קיבלו מהשופטים 36 נקודות על המנה העיקרית. דניאל ואיציק קיבלו מהם ניקוד זהה: 36 נקודות, תיקו: "זו פעם ראשונה שיש לנו קרב כזה צמוד". על הקינוח, אלון ושיר קיבלו מרותי ומחיים 34 נקודות, כמו גם איציק ודניאל על הקינוח שלהם - עדיין תיקו בין הזוגות: "שוויון גם במנה הזו, משוגע לגמרי".

הניקוד מהזוגות הכריע את הגמר. שיר ואלון סיימו את הארוחה עם 96 נקודות, שתי נקודות יותר מאיציק ודניאל שסיימו עם 94 נקודות - ובכך קטפו את הניצחון ב"המטבח המנצח VIP". אחרי הזכייה סיכם אלון את המסע שעבר עם שיר: "עבדתי עם מאסטרית, בן אדם מדהים, זכיתי לשרת אותה. עשיתי את כל הטעויות האפשריות והיא לא כעסה עליי. לא משנה באיזו קונסטלציה אנחנו מממשים את האהבה שלנו, זאת אהבה יפה ומשחררת, אהבה שמחפשת את הדרך כדי שלאחר יהיה טוב. פה היה לה טוב. נהניתי מאוד".