אין תמונה
מזל שאין גשם של סוסים

כל פעם שמגיעה עונת החורף, השמיים מתחילים להתקדר והעננים מתחילים להתאסף, וכולנו יודעים שזה הזמן ללבוש מעיל ולקחת מטריה כי אוטוטו מתחיל לרדת גשם. אבל מסתבר שבעולמנו המופלא יש מגוון רחב של דברים שעשויים לרדת מהשמיים, והמוזר ביותר מבניהם הוא, ובכן - גשם של בעלי חיים. כן, אם אי פעם שמעתם בחור אמריקני או בריטי שמתלונן על זה ש: "It's raining cats and dogs", אז מסתבר שיש סיכוי קטן שזה בדיוק מה שקורה.

התופעה המוזרה הזו של גשמים של בעלי חיים מתועדת כבר במשך מאות שנים, אך עם זאת למדענים אין עדיין תשובה מדויקת לגבי מה בדיוק גורם לה. אחת התיאוריות הראשונות בנושא גרסה שגשמים של צפרדעים לדוגמה, נגרמים מאחר ומדובר בבעל חיים קטן וקל שחי בקבוצות גדולות, ורוחות חזקות במיוחד מסוגלות להעיף אותן אל השמיים. משם הדרך למטה כבר ברורה מאליה.

תיאוריה נוספת בנושא שפותחה לאחרונה גורסת שגשמים של דגים (שהם אגב, בעל החיים הנפוץ ביותר שנופל מהשמיים) נגרמים כתוצאה מהופעת נד-מים באוקיינוס. נד מים הוא תופעה שגם היא עדיין אינה מוסברת לחלוטין, אך מדובר למעשה במעין "שרוול" של מים הנשאב ומתרומם מהאוקיינוס אל העננים. גם המים האלו עושים את דרכם כלפי מטה, ואם במקרה שחו בהם דגים, הרי שגם הם יפלו מהשמיים. ניתן גם להסביר באופן דומה גשמים של ציפורים ועטלפים, כאשר חושבים על להקה שלמה שנקלעת לסופה. עם זאת, ישנם בעלי חיים שלגביהם אין עדיין שום הסבר מדעי (או הגיוני) שמסביר כיצד קרה שהומטרו מהשמיים.במהלך ההיסטוריה התרחשו מספר מקרים מפורסמים ומוזרים ביותר בהם ירדו גשמים של בעלי חיים, וביניהם: חלקים של פרה שנפלו מלמעלה ב-1876 בקנטקי, גשם של מדוזות בשנת 1894 בדרום הממלכה המאוחדת, תולעים בלואיזיאנה ב-2007 ועכבישים באחד המחוזות הצפוניים של ארגנטינה ממש באותה שנה. ביוני 2009 נרשם גשם של צפרדעים במחוז אישיקווה ביפן, ובינואר 2011 תועד גשם של ציפורים בארקנסו, ארה"ב. אלה הם רק כמה מן המקרים וישנם גם לא מעט תיעודים של גשמי דגים, ראשנים וקרפדות ממקומות רבים בעולם.

עד כמה שמדובר בתופעה נדירה, מסתבר שבמחוז יורו שבהונדורס התופעה מתרחשת כל שנה במשך כבר למעלה ממאה שנים. כל שנה בתקופה שבין מאי ליולי מתקדרים השמיים, ולאחר גשם זלעפות מתגלים מאות דגים חיים מפרפרים ברחובות. התושבים קוראים לתופעה "Lluvia de Peces", והחל משנת 1998 החלו לחגוג שם פסטיבל הנקרא, באופן מפתיע, "פסטיבל גשם הדגים". חייבים להודות שכאשר דגים פשוט נופלים עליך מהשמיים, כל הקטע עם החכה והרשתות נראה קצת מיותר.

>> גם אתם אוהבים תופעות טבע? תעשו לנו לייק ושתפו את החברים שלכם
>> התגלה בעל החיים הראשון בעולם