כריסטיאן גרוסי, יוצר תוכן עם מיליוני עוקבים ברשתות החברתיות, מטייל כעת ברומניה ומשתף את העוקבים בחוויות שלו מהמדינה המזרח-אירופית. אחד מהסרטונים שפרסם על העיר טימישוארה (Timișoara), זכה למעל 5 מיליון צפיות בטיקטוק, ועוד כמה מאות אלפי צפיות באינסטגרם. אבל באופן מפתיע, דווקא העוקבים הרומנים לא ממש שמחו מהחשיפה, ורבים מהם דווקא חוששים מכך שהמקום יעלה על מפת התיירות העולמית.

את הסרטון שלו מתחיל גרוסי כשהוא במרכז העיר טימישוארה, השלישית בגודלה ברומניה אחרי בוקרשט וקלוז'-נאפוקה. "אנשים לא מגיעים לעיר הזאת ואני לא מבין למה", אומר גרוסי. "אני עומד במרכז עיר בלי אף אחד. המקום ריק לגמרי. בתי העסק משאירים את השולחנות והכיסאות שלהם בחוץ ואף אחד לא גונב אותם. בארצות הברית היית צריך לקשור אותם בשלשלאות כדי שלא יגנבו אותם".

@christian.grossi nothing could have prepared me for this place #fyp #tellme #stitch #traveltiktok #backpacking #romania ♬ original sound - Grossi
 

גרוסי מדבר על העובדה שלסניף המקדונל'ס במרכז העיר יש חלון שממנו אפשר להזמין בנוחות, וממשיך לדבר על העובדה שבתי העסק משאירים את כל הריהוט בחוץ בלי לחשוש. "לא רק שהם משאירים את השולחנות והכיסאות בחוץ, הם אפילו משאירים פסנתר בחוץ. זה שווה הרבה כסף למה אף אחד לא גונב את זה? אני פשוט אגיד את זה – אני חושב שאנחנו צריכים להתחיל להגיע לרומניה".

רבים מהתיירים שחושבים על רומניה מדמיינים אותה כאפורה, מלאה סטריאוטיפים ישנים ותפיסות מוטעות שהונצחו במשך עושים. בין שלל התפיסות השגויות גם המחשבה שברומניה האנשים אינם מכניסי אורחים, גנבים אורבים בכל פינה וכי מדובר בעיקר על מדינה של צוענים ופשע. עם זאת, רומניה המודרנית היא מדינה שלא פעם מפתיעה את המבקרים עם התרבות העשירה, הנופים המדהימים והאירוח החם שלה.

מרכז טימישוארה רומניה (צילום: Pillip, shutterstock)
עיר יפה אבל כמעט ריקה מאדם. טימישוארה, רומניה|צילום: Pillip, shutterstock
טימישוארה רומניה (צילום: trabantos, shutterstock)
לא בטוח שהמקומיים רוצים שהתיירים יגלו את העיר שלהם|צילום: trabantos, shutterstock
כיכר טימישוארה רומניה (צילום: SaMBa, shutterstock)
העיר ריקה מתיירים והיא די אוהבת את זה|צילום: SaMBa, shutterstock

"שום דבר לא הכין אותי למדינה הזאת", כותב גרוסי בהסבר של הסרטון באינסטגרם. "כשהגעתי לראשונה לרומניה הייתה לי תמונה בראש של מה שחשבתי שהולך להיות, אבל טעיתי. יש פה את כל מה שלא ציפיתי שיהיה, אבל בעיקר כל כך בטוח פה ויפה". גרוסי גם הוסיף שגם התפיסה של המקומיים דומה: "תשאל כל אדם רומני על המדינה שלו והדבר הראשון שהם יגידו זה כמה היא בטוחה. אבל יחד עם זאת, אתה באמת לא רואה כאן הרבה תיירים".

הסרטון והדברים של גרוסי הצליחו לעורר דיון רחב, בעיקר ברומניה, כשרבים שמחו על ההכרה במדינה כבטוחה ויפה. עם זאת, היו לא מעט שדווקא מביעים חשש ומציינים שהם לא היו מעוניינים שהמדינה שלהם תהפוך ליעד תיירותי מוביל: "אני שמח שאתה נהנה מטימישוארה, אבל אין צורך לשווק אותנו", כותבת הגולשת מרים ומוסיפה, "אנחנו נהנים מכך שיש לנו עיר נקייה, בטוחה שאין בה המוני תיירים. בוא ניתן לעיר להמשיך להיות יהלום חבוי".

לתחושות האלה הצטרפו עוד גולשים רבים, שביקשו מגרוסי לא לפרסם יתר על המידה את המדינה שלהם, מכיוון שהם לא רוצים שהתיירים יגיעו ויהרסו אותה. "בשם כל הרומנים: אל תפרסם אותנו, במיוחד לא לאמריקאים", כתב מגיב אחד כשאחר כתב "בבקשה תפסיק להראות כמה רומניה מדהימה. אני רוצה שהיא תישאר מדהימה גם בעתיד – נשמור עליה בסוד".