בני משפחה ישראלית מעוכבים במשך שעות בנמל תעופה באנטליה בשל בעיות עם תוקף הדרכונים של הילדים. הרשויות בטורקיה דורשות תוקף דרכון של חודשיים קדימה לפחות עם הכניסה למדינה, בעוד הדרכון של הילדים תקף רק עד לחודש יולי. "הבנו שיש בעיה, אבל למה לא נותנים לנו לעלות על טיסה אחרת?", תהתה טליה, שמעוכבת עם בני המשפחה בטורקיה. במשרד החוץ אישרו היום (שבת) את הפרטים וציינו כי הם בקשר עם בני המשפחה.

בני המשפחה נחתו אתמול לפנות ערב בעיר הנופש מטיסה של חברת התעופה "קורנדון איירליינס", וכשהגיעו לביקורת הדרכונים נאמר להם כי הם אינם יכולים להיכנס וכי הם יגורשו מהמדינה. הסיבה שנתנו להם הפקידים היא תוקפו הקצר של הדרכונים שעמם הגיעו הילדים. "אני מבינה שיש חוק, רק שאין כאן עם מי לדבר. אף חברת תעופה לא מסכימה לכאורה להעלות אותנו על הטיסה", הסבירה טליה.

תקועים באנטליה, תורכיה (צילום: באדיבות המצולמים)
"אין כאן עם מי לדבר". "חדר המעצר" בשדה התעופה באנטליה|צילום: באדיבות המצולמים

"רכשנו כרטיסים לטיסה הבוקר בשעה 07:00 וזו המריאה בלעדינו. הדרישה היא שנעלה לטיסה עם החברה שאיתה נחתנו", המשיכה טליה בתיאור האירועים שהובילו למצבם הנוכחי. "דיברנו עם החברה, אבל הטיסה מלאה, מה שאומר שהאדישות תגרום לכך שנישאר פה עד למועד המקורי של הטיסה. זה דבר הזוי".

הטורקים הורו להחזיר את בני המשפחה ארצה, אך בחברות תעופה אחרות מסרבים להעלות אותם לטיסה לישראל. כרגע האפשרות היחידה של בני המשפחה היא לעלות על הטיסה המקורית שלהם, ביום שני. בינתיים הם "כלואים" בתא המסורבים בנמל התעופה ללא המזוודות שלהם.

"אם יש בעיה ולא מכניסים עם דרכון שמועד התפוגה שלו קצר, מדוע לא נותנים לי לעלות על טיסה אחרת? מה הדווקנות הזו?", תהתה טליה. "כולאים אותנו שעות באדישות מופגנת, ללא המזוודות שלנו וללא תשובות". במשרד החוץ מכירים את המקרה, נמצאים בקשר עם המשפחה ומנסים לראות כיצד יאפשרו לבני המשפחה לחזור כמה שיותר מהר לארץ.

תקועים באנטליה, תורכיה (צילום: באדיבות המצולמים)
חדר המעצר שבו שוהים בני המשפחה בנמל התעופה|צילום: באדיבות המצולמים

בשבוע שעבר נעצר בטורקיה תייר ישראלי, אך הוא שוחרר כעבור שעות בודדות. נסיבות המעצר ההוא עדיין אינן ברורות, וממשרד החוץ נמסר: "מכירים את המקרה ועומדים בקשר עם המשפחה". בנובמבר האחרון נעצרו בטורקיה בני הזוג מורדי ונטלי אוקנין בחשד לריגול, לאחר שצילמו את ארמונו של הנשיא ארדואן, וכעבור תשעה ימים שוחררו ונחתו בישראל במטוס פרטי עם צוות משרד החוץ. 

בתחילת השבוע פרסם המטה לביטחון לאומי אזהרת מסע לגבי נסיעות לטורקיה. אזהרת המסע אינה קשורה לרשויות במדינה, אלא דווקא לזיהוי של תשתית איראנית שמתכוונת לפגוע בישראלים בטווח הזמן המיידי. בצעד חריג, יותר מ-100 ישראלים שנמצאים בטורקיה הוזהרו באופן פרטני מפני הסכנה, לאחר שהובן כי הם סומנו - והם התבקשו לחזור לארץ. אזהרת המל"ל מדגישה כי הסכנה עדיין קיימת.

בישראל הבינו כי קבוצות ישראליות ונופשים ישראלים סומנו בידי איראן, ולכן הזהירו אותם. כעת שוהים בטורקיה 40 אלף ישראלים, 100 מהם הוזהרו באופן מיוחד. בטורקיה לא אהבו את הפרסום הישראלי על אזהרה המסע, אך הבינו שאין ברירה - וגם הם פועלים כעת אל מול ההתרעה החריגה הזאת. הטורקים לא הופתעו מהפרסום, גורמים מדיניים בכירים סיפרו שהאזהרה הישראלית תואמה עם הטורקים.