מצד אחד, כולם רוצים לעבוד בהייטק. מצד שני, חברות הייטק בארץ ובעולם מתלוננות שאין להן מספיק עובדים. אז מה הולך כאן?

הסיבה לפער היא שרוב המשרות בהייטק דורשות ניסיון קודם, כזה שפשוט אין למועמדים הרלוונטיים שרק נמצאים בתחילת הקריירה שלהם. על פי נתוני אתר דרושים IL למשל, 4.5% בלבד מהמשרות המפורסמות בתחום הייטק מיועדות לחסרי ניסיון -  לעומת 40% מהמשרות עבור חסרי ניסיון בתחום הרפואה, 30% בתחום המכירות ו-20% בתחום הכספים.

התוצאה היא שהמון מועמדים מוכשרים וצעירים אמנם מתמקדים במשרות הייטק כאשר הם מחפשים עבודה, רק כדי לגלות שדרישה מחמירה לניסיון קודם מהווה עבורם מכשול. אבל זה לא חייב להיות ככה.

לעבוד בהייטק זה לא רק גוגל!

הדרך להגדיל את הסיכוי להתקבל למשרת הייטק היא להרחיב את מעגל ההצעות והאפשרויות. במקום להתמקד רק בחברות הייטק גרידא, כדאי לבדוק איזה עוד חברות מגייסות עובדים למשרות טכנולוגיות.

החדשות הטובות הן שאפשר למצוא משרת הייטק בחברות טכנולוגיות – ולאו דווקא בחברות הייטק. כאן סיכויי הקבלה שלכם טובים יותר, המוטיבציה תעזור לכם לבלוט ותוכלו לצמוח יחד עם החברה או אפילו להשתלב ישירות בתפקידי מפתח בחברות גדולות.

בקיצור, לעבוד בהייטק זה לא רק בחברות ענק כמו גוגל. ככל שתקדימו להבין את זה, כך יהיה לכם קל יותר למצוא משרת הייטק ולהתחיל את הקריירה ברגל ימין.

עובדים במשרד הייטק (צילום: By Gorodenkoff, shutterstock)
בחברות טכנולוגיות שהן לא חברות הייטק סיכויי הקבלה טובים יותר|צילום: By Gorodenkoff, shutterstock

רגע, אז מה כותבים בקורות חיים?

כמובן שגם כדי להתקבל למשרת הייטק בחברה גדולה שהיא לא חברת הייטק, תצטרכו להראות הבנה ואוריינטציה טכנית. זה המקום לציין בקורות החיים פרויקטים רלוונטיים שעשיתם בלימודים או באופן חופשי, להצביע על מקומות עבודה דומים ולהדגיש את היכולות שלכם.

מועמדים למשרת הייטק בלי ניסיון עדיין יכולים לבלוט ולהרשים. כתבו בקורות החיים שלכם את כל השפות שבהן אתם שולטים, הביעו נכונות (במידה ויש כזו) לבצע רילוקיישן לחו"ל והדגישו תכונות אופי כגון יחסי אנוש, ורבליות ואמינות. עם או בלי ניסיון, תתפלאו עד כמה חשוב לחברות טובות לגייס אנשים טובים.

בנוסף, השתדלו להתאים את קורות החיים למשרה הספציפית שאליה אתם מגישים מועמדות. זה נחמד שיש לכם קובץ "קורות חיים" שמור על המחשב, אבל האחריות שלכם היא לעדכן אותו לפי כל משרה ומשרה.

בשביל שקורות החיים שלכם ישיגו תוצאות, כדאי לציין פרטים ספציפיים וכמה שיותר רלוונטיים. באתר כמו דרושים IL למשל, כל חברה שמחפשת עובדים כבר כותבת מהן "דרישות התפקיד" – אז לכם רק נותר להיכנס לאתר, לסמן משרות נבחרות ולוודא שקורות החיים שלכם מראות בדיוק איפה ועד כמה אתם עונים על הדרישות.

מנוסים ורוצים להשתדרג? חשבו מחוץ לקופסה

העניין הוא שגם עובדי הייטק עם ניסיון מוכח יכולים לנצל את הטירוף של השוק. אלו עובדים שיכולים להגיש מועמדות לחברות הייטק, אבל עדיין כדאי להם לחשוב מחוץ לקופסה ולהרחיב את האפשרויות במקום לצמצם אותן.

אתר דרושים IL מציע משרות נחשקות בתחום ההייטק/טכנולוגיה והוא יכול לשמש מקור מידע אמין להשוואה. כך לדוגמה מתפרסמות באתר משרות מחברות ההייטק המוכרות בארץ ובהן מטריקס, אמדוקס, פיוניר, NESS ועוד – אבל בעיקר ישנן חברות רבות שלא נחשבות "הייטק" אך כן יש להן משרות טכנולוגיות אטרקטיביות. וכאן גם אתם נכנסים לתמונה.

משרת הייטק בחברה שהמהות שלה היא לא טכנולוגית, כמו יבואנית רכב או מפעל תעשייה, היא בדיוק מה שעובדי הייטק עם ניסיון צריכים כדי לשדרג את השכר והתפקיד שלהם. בעוד בשוק המצומצם של חברות הייטק מובהקות התחרות עצומה וקשה להשיג יציבות, בחברות אחרות מציעים פוזיציה יותר טובה וכמובן גם שכר גבוה.

כמה ימי חופש מותר לקחת מהעבודה? (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
יש לא מעט חברות שמציעות את השילוב המנצח: משרה מתגלמת ומסלול קבלה בלי צורך בניסיון|צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

בחברות הגדולות מבינים: לחוסר ניסיון יש גם יתרונות

בחברות שונות מבינים היטב שיש מועמדים מעולים שרוצים לעבוד בהייטק אבל אין להם את הניסיון שחברות ההייטק דורשות, לכן הם מציעים שילוב מנצח: גם משרת הייטק מתגמלת וגם מסלול קבלה מהיר ללא צורך בניסיון (או על בסיס ניסיון מינימאלי בלבד).

במילים אחרות, העסקת עובדים בלי ניסיון קודם קורצת גם לחברות הגדולות שהאוריינטציה שלהן היא לא בהכרח טכנולוגית. בין היתר, מפנימים שם שעובדים חסרי ניסיון מגיעים עם רצון עז ללמוד, מביאים איתם זמינות ולויאליות מקסימאלית וניחנים גם ביצירתיות ודרכי חשיבה רעננות. ווין-ווין.