בטוח שבשנה האחרונה נחשפתם למידע על משבר האקלים והצורך לייצר שינוי מידי בהרגלים האישיים שלנו. אז אולי כבר הפסקתם להשתמש בכוסות חד פעמיות והפחתתם קצת את כמות ההזמנות מהאינטרנט, אבל רגע - מה עם כל שאר המשפחה? איך גורמים לקטנים וגם לגדולים להבין את חשיבות השמירה על הסביבה ואילו צעדים פרקטיים ניתן לקחת כדי להפוך את הבית שלנו לירוק יותר?

אספנו עבורכם את עשרת הדברות לחינוך ירוק בבית. עשרה צעדים פשוטים וראליים שיטיבו איתכם, עם המשפחה וגם עם כדור הארץ:

 1. להיות ולא רק לדבר
  הדבר הראשון והכי חשוב שאנחנו יכולים לעשות כדי לסגל אצל הילדים שלנו הרגלים ידידותיים לסביבה הוא להדגים להם בעצמנו. אין לזה תחליף. לא סתם אומרים שילדים רואים = ילדים עושים. לא משנה כמה פעמים נגיד להם שאסור להשאיר את המטען בחשמל, רק כשהם יראו אותנו מנתקים אותו בתום כל שימוש הם יעשו זאת בעצמם.
 2. להכניס את הטבע הביתה עם עציצים ופרחים
  כשמישהו קרוב אלינו - אכפת לנו ממנו יותר. אז ככה זה גם עם כדור הארץ. אם נכניס קצת מהטבע אל תוך המרחב הביתי שלנו - הילדים והמבוגרים יתרגלו לנוכחות שלו בחייהם. הם יתחילו להרגיש מחוברים יותר אל "אמא אדמה", ומחויבים יותר לשמור עליה.
  רוצה לקחת את זה צעד קדימה? אפשר ליצור לוח תורנויות משפחתי של השקיית העציצים או לבנות יחד גינת ירק בחצר או במרפסת. כל מי שיטפל בזרעים ויחזה בהם גדלים לפרחים ולפירות - יבין טוב יותר את חשיבות השמירה על הצומח.
  אמא ובת שותלות צמחים בעציצים (צילום: Lordn, shutterstock)
  צילום: Lordn, shutterstock
 3. לבחור מוצרי חשמל אקולוגים וחסכניים
  זה אולי קצת מפתיע אבל כמעט לכל מכשיר חשמלי שיש בבית קיימות גרסאות אקולוגיות יותר ופחות. ההעדפה היא לרכוש ממותגים שדואגים לאיכות הסביבה כחלק מסל הערכים שלהם וכמובן - לקנות מוצרים איכותיים שישמרו לאורך זמן ולא תצטרכו להשליך לפח ולהחליף אחרי תקופה קצרה.
  דוגמה לכך היא חברת אלקטרולוקס שדואגת להפחית את רמת הזיהום בכל מוצריה.
  התנורים של אלקטרולוקס חסכוניים במיוחד וכוללים את טכנולוגיית "
  SurroundCook" החדשנית שמאפשרת לבשל במספר תבניות במקביל. ויש בהם תוכניות ניקוי פירוליטיות עצמיות המייתרות את השימוש בחומרי ניקוי כימיים מזהמים. המקררים של אלקטרולוקס מאריכים את חיי המזון כך שישמר זמן רב יותר, מדיחי הכלים חסכניים במים ומכונות הכביסה כוללות תוכניות מיוחדות לטיפול עדין ויסודי שיכול לחסוך עד 30 אחוז מצריכת האנרגיה מבלי להתפשר על רמת הניקיון. כך למשל התוכנית – SotPlus דואגת לפיזור אחיד של מרכך ואבקת הכביסה לניקוי יעיל ובגדים רכים יותר.
 4. לכבות מוצרי חשמל כשיוצאים מהבית
  בהמשך לסעיף הקודם - חשוב להרגיל את כל בני הבית לכבות מכשירי חשמל, מזגנים ואורות בכל פעם שיוצאים מהבית. יש איזה מיתוס שאומר שפעולות כמו הדלקה וכיבוי של מנורה צורכות יותר אנרגיה, אז הגיע הזמן להפריך אותו - כל נורה צורכת הכי פחות חשמל כאשר היא כבויה ופעולת ההדלקה לא צורכת אנרגיה מיוחדת.
  אם גם את הסעיף הזה בא לך לשדרג - ניתוק של מכשירי חשמל שאינם בשימוש כמו מטען או מיקרוגל יהווה חיסכון משמעותי בחשמל. בעיקר אם נוסעים לתקופה של כמה ימים כמו חופשה.
 5. להעביר ולקבל מוצרי יד שניה
  דרך נפלאה להכניס לבית שלנו פריטים מיוחדים מבלי לפגוע בסביבה היא פשוט לקנות או לקבל חפצים מיד שניה. החל מבגדים לכם או לילדים, דרך כלי מטבח ועד משחקים. חשוב לדאוג למסגר עבור הילדים את החוויה של קבלת מוצר יד שניה כמרגשת ומגניבה. אפשר לחשוב יחד איפה המוצר הזה היה קודם ולבנות סביבו סיפור שלם!
 6. להוציא את החד פעמי
  הנושא הזה כבר מספיק חרוש לא? אם איכשהו עדיין יש לך בבית כלים חד פעמיים מפלסטיק - זה הרגע להתחייב שהם יהיו האחרונים. בשביל מה יש מדיח?
 7. לצמצם אכילת בשר ומוצרים מהחי
  תעשיית הבקר אחראית לכ-20% מסך פליטות גזי החממה בעולם. זה נתון בלתי נתפס שעובר את השפעתם של כלי רכב ואפילו מפעלים מזהמים. גידול פרות גם דורש הרס של שטחי טבע עצומים והפיכתם לשטחי מרעה ומזון לפרות.
  אפשר להתחיל ביום בשבוע שבו כל המשפחה לא אוכלת בשר או במעבר מחלב פרה לחלב סויה. גם צעד קטן הוא יותר טוב מאשר עמידה במקום.
  אבא ובן מבשלים ביחד במטבח (צילום: shutterstock)
  לשלב יותר ירקות בתפריד זה טוב להם ולסביבה|צילום: shutterstock
 8. להפריד את הזבל ולמחזר
  כדי לדאוג שהזבל שלנו יגיע למחזור צריך להפריד אותו לשקיות רב פעמיות שונות ולהשליך אותן אל הפחים המתאימים כשהן מתמלאות. כל תהליך המיון יכול להיות חוויה בפני עצמה עבור הילדים. אז אחת ולתמיד:
  - בקבוקי פלסטיק זורקים למחזורית.
  - אריזות פלסטיק, מתכת או קרטון משקה אל הפח הכתום.
  - בקבוקי זכוכית וצנצנות ללא מכסה אל הפח הסגול.
  - ניירות, עיתונים ושקיות קרטון זורקים רק לפח הכחול.
  - זבל אורגני משליכים אל הקומפוסט השכונתי (אם קיים).
 9. לסיים מוצרי קוסמטיקה וניקיון לפני שקונים חדשים
  נכון שכיף לפעמים לגוון בריחות ולהתנסות בשמפו או סבון חדש, אבל תמיד עדיף לסיים קודם את אלו שכבר יש לנו בבית. וטיפ אקסטרה לאלופים - היום אפשר למצוא מוצרים כמו סבון מוצק שמגיעים ללא אריזה כלל, או באריזות ממוחזרות. עוד רגע של מחשבה ובדיקה לפני הקנייה הבאה יעשה הבדל גדול.
 10. לאהוב את מה שיש
  הסעיף האחרון הוא - לחנך את המשפחה שלנו לאהוב את מה שיש. בסופו של יום, הדבר הכי סביבתי שאנחנו יכולים לעשות הוא פשוט לשמור על הדברים שיש לנו ולא להוסיף עליהם חפצים חדשים ללא צורך. אם נצליח ללמד את הילדים שלנו להעריך ולשמור על הדברים שכבר ברשותם - עשינו את שלנו. וטיפ אחרון מאיתנו: מכונת כביסה של אלקטרולוקס שומרת על הבגדים לאורך זמן. שימוש בה יחסוך לכם קנייה של כל כך הרבה בגדים חדשים ומיותרים, ובהחלט יאפשר לכם להמשיך ליהנות את מה שכבר יש לכם.