לראשונה טייסי קרב רוסים ביצעו סיור אווירי יחד עם חיל האוויר הסורי לאורך הגבול עם ישראל ברמת הגולן. על פי הדיווח של משרד ההגנה הרוסי בתדרוך עיתונאים, כלי הטייס המריאו משדות התעופה חמיימים, סייקל ודומייר ומשם לאזור הגבול עם ישראל.

"מסלול הטיסה המשותפת עבר לאורך הגבול עם רמת הגולן מצפון לדרום, לאחר מכן הם טסו לאורך חלק מהגבול עם ירדן ומשם לאזור הפרת וצפונה", כפי שדיווח בכיר במשרד ההגנה הרוסי בתדרוך. "המטוסים הרוסים המריאו מבסיס חמיימים והסורים מהבסיסים דומייר וסייקל".

עוד ציין הבכיר כי הרוסים שלחו מטוסי קרב מסוג סוחוי SU-35, סוחוי 34 ואיתם מטוס לסיור ואיסוף מודיעין מסוג איליושין A-50. מהצד הסורי נשלחו מטוסי קרב מסוג מיג 29 ומיג 23.

באופן רשמי נמסר כי: "מטוסי הקרב הסורים היו אחראים על החיפוי וניהול הבקרה האווירית במסגרת הסיור המשותף. הטייסים הרוסים התאמנו על תקיפת מטרות קרקעיות באזור". עוד נמסר כי טייסי הקרב הרוסים ביצעו שיגור של חימוש חי, פצצות וטילים נגד מטרות קרקעיות במטווח של חיל האוויר הסורי באזור. למרות שהדבר לא נאמר, ניתן להעריך בסבירות גבוה שלאורך המסלול גם בוצע איסוף מודיעין, ולא רק בצד הסורי של הגבול.

עוד נאמר כי מדובר בטיסה ראשונה וזו לא תהיה האחרונה. "טייסי שתי המדינות צברו ניסיון חשוב לאינטראקציה בניהם, כמו גם מיומנות חדשה וחשובה", נמסר ממשרד ההגנה הרוסי, שם סיכמו ועדכנו כי: "מעתה הטיסות המשותפות יהפכו לסדירות".

בין הכוח הצבאי הרוסי ובין צבאו של אסד מתקיים שיתוף פעולה בסוריה, כולל קורס טיס שמעבירים הרוסים לטייסי חיל האוויר הסורי, שמנסה להשתקם אחרי שנות מלחמת האזרחים במדינה. לאחרונה הרוסים הכשירו 50 טייסים סורים שלמדו גם לטפל בתקלות בשל מחסור במכונאים.

ההכשרה (צילום: mil.ru)
קורס הטיס שמעבירים הרוסים בסוריה|צילום: mil.ru