ארגון הטרור חיזבאללה טען בסוף השבוע שהצליח להשמיד טנק ישראלי מסוג מרכבה סימן 4, וצירף תיעוד בו ניתן לראות ממעוף הטיל את הפגיעה בטנק שחנה באחד ממוצבי צה"ל. בניגוד לטענות חיזבאללה, הטנק לא הושמד והטיל לא הצליח לחדור אותו.

מה שמעניין בתיעוד הזה, הוא סוג הטיל: "אלמאז" מתוצרת איראן. מדובר ב"הנדסה לאחור" שבוצעה בטילי "ספייק" ישראליים שנפלו בסוריה ולבנון, ונלקחו על ידי האיראנים. מערכת הביטחון הישראלית לא הופתעה מהשימוש בטיל הזה, ומבלי שניתן לפרט גם נערכה להפעלת הטילים האלה.

בתיעוד שפורם על ידי חיזבאללה, ניתן לראות את הטיל במהלך המעוף שלו בגובה רב. תוך כדי הטיסה של הטיל בעל ראש ביות אופטי, שדה הראייה נפתח למפעיל הטיל וזה מגלה את הטנק ומכוון את הטיל לעברו עד לרגע הפגיעה. כאמור, הטיל לא חדר את הטנק ולא היו נפגעים בתקיפה.

כמו כן, לא מדובר בשימוש ראשון ותיעוד ראשון מהסוג הזה, עוד לפני הטילים האלה שוגרו לעבר מערכי הבקרה של חיל האוויר וחיל הים, שם נגרם נזק קל לתשתיות. נראה שהשימוש הראשון בטיל הזה, היה ב-26 בינואר, אז שוגר לעבר בסיס בקרה. בתחילה טענו בצה"ל שמדובר ב-פייק, אולם בהמשך התברר שאכן נעשה שימוש בטילים והתיעוד שהופץ היה אמין, הנזק לו טענו בחיזבאללה לא היה נכון, בטח שלא השמדה.

לטענת האיראנים לטיל ה"אלאמז" טווח של 8 ק"מ וניתן לשגר אותו ממשגר קרקעי אותו נושאים לוחמים, מכלי רכב ומכלי טיל כמו כטב"מים. עוד טוענים באיראן שלטיל יכולת "שגר ושכח" כלומר מזינים לו מטרה והוא מגיע אליה ופוגע באופן אוטונומי. לחלופין המפעיל יכול לכוון אותו תוך כדי המעוף עד לרגע הפגיעה. לטיל האיראני הנחייה אלקטרו-אופטית, המשדרת וידאו איכותי לאחור ואינפרא-אדום ללילה. הטיל דומה מאוד לדגם ה"גיל" של הספייק, ולא במקרה.

כבר בשנת 2006, בזמן מלחמת לבנון השנייה, דווח על כך שטילי נ"ט מסוג גיל ששוגרו ולא התפוצצו נתפסו על ידי חיזבאללה ואיראן. טילים נוספים נתפסו על ידי האיראני אחרי ששוגרו לכיוון סוריה במסגרת תקיפות המב"מ. הטילים האלה נשלחו לאיראן ושם ביצעו בהם הנדסה לאחור, דבר שהאיראנים צברו בו התמחות, ולאחר מכן החלו לבצע ייצור סדרתי תחת השם "אלמאז".

התיעוד מאיראן (צילום: Fars News)
תיעוד שנטען כי הוא של חיקוי לטיל הספייק באיראן|צילום: Fars News

האיראנים חשפו את הטיל בשנת 2020 ובינואר 2021 הציגו תיעוד של שיגור ממטוס ללא טייס, כולל פגיעה מדויקת במטרה. ההערכה היא שבאותן שנים בערך, האיראנים שלחו את הטילים האלה לחיזבאללה ומיליציות פרו איראניות אחרות.

לא ברור עד כמה הביצועים של הטיל האיראנים דומים למקור הישראלי. בתיעוד מסוף השבוע ניתן לראות את ה"אלמאז" פוגע בחלק העליון של הטנק ולמרות זאת הוא לא הצליח לחדור ולגרום להשמדה של המרכבה סימן 4. בישראל היו ערים לייצור והכניסה לשרות של הטיל האיראני, ובוצעו מספר פעולות שבאופן טבעי לא ניתן לפרט עליהן.

התעשייה האיראנית כבר הוכיחה את היכולות שלה לבצע הנדסה לאחור למערכות נשק שונות, כשזה היה אחד מהפתרונות שלה לסנקציות והמגבלות שאסרו עליה לרכוש נשק לאורך השנים. על בסיס הנדסה לאחור נבנה אחד מהכטב"מים החדשים ביותר שלהם ה"סאעקה", המבוסס על כטב"מ RQ-170 אמריקאי שנפל בשטח איראן. אותו סאעקה היה גם הכטב"מ שאיראן שלחה לשטח ישראל בפברואר 2018, שהופל על ידי מסוק אפאצ'י.