אחרי 12 ימי לחימה צה"ל נערך לשלב הבא. הצבא ממשיך לתקוף בכל רחבי רצועת עזה, בעיקר מהאוויר. צה"ל מפעיל אש מרחוק שתסייע לתמרון הקרקעי וגם פוגעת בנכסים של חמאס וגא"פ. כבר בשלב הזה גובים מהם מחיר כבד מאוד, אולם לא משהו שבעזה לא צפו.

בנוסף צה"ל מנצל את השלב הנוכחי לאימון נרחב ועמוק של הכוחות בשטח, בדגש על לוחמי המילואים שצפויים להיכנס לעזה והעבודה המשולבת שלהם עם הסדיר. בין השאר מדובר על אימונים בתחום שיתוף הפעולה בין היבשה לחיל האוויר והכוונת כלי טיס במשימות סיוע קרוב, לוחמה בשטח הרוס (מהתקיפות) לצד לוחמה בשטח בנוי ואימונים נוספים.

הכוחות בשטח (צילום: דובר צה
צילום: דובר צה"ל

מפקדים בכירים סיפרו על אימונים נרחבים ברמה גבוהה תוך שימוש באמצעי לחימה רבים, כמעט בלי הגבלה. לדבריהם אימונים אלו הביאו את לוחמי המילואים לרמת כשירות שכמוה לא ראו שנים. לוחמי המילואים מביאים איתם לשטח בגרות וניסיון, שמשרה אווירה של ביטחון על הלוחמים הסדירים, שרובם ספגו מכה קשה בשבת של ה-7 באוקטובר.

בסדיר מספרים על תחושה "כאילו אבא שלי או האח הגדול שלי הגיע לכאן להילחם איתי", כפי שתיאר אחד מהלוחמים. גם ברמת הפיקוד, קצינים בקבע מספרים על תחושה של ביטחון עם הגעת מפקדי המילואים, שמביאים איתם שיקול דעת וקור רוח בתנאי לחץ.

בצה"ל מבינים שכחלק מההכנות למתקפת הפתע, חמאס הבין שתהיה כניסה קרקעית עמוקה והתכונן לזה. בצבא גם אומרים שחלק גדול מכוח הנוח'בה שהוביל את הפשיטה על עוטף עזה, הצליחו לחזור לרצועה.

חלק גדול ממי שנשארו ביישובים עד שישראל השיגה בחזרה את השליטה הם תושבי עזה וכנופיות הבוזזים, שרבים מהם לקחו נשקים של מחבלים הרוגים והמשיכו במסע הרצח והחטיפה. העובדה שרבים ממחבלי הנוח'בה הצליחו לחזור לרצועה, משמעותה היא שבעזה יש עדיין מחבלים מיומנים.

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי, אמר הבוקר שכבר מבוצעים מהלכים קרקעיים. "כוחות צה"ל ביצעו פשיטות מתוחמות בקו המגע", כחלק מההכנות לכניסה קרקעית וגם במסגרת הפעילות לאיתור מידע על חטופים. מנגד, ארגוני הטרור ברצועה ממשיכים לשגר רקטות לישראל כדי לפגוע כמה שיותר בשגרת החיים, תחושת הביטחון ולנסות לגרום לנפגעים בעורף וגם בקרב הכוחות המתכוננים להמשך הלחימה.