אחרי פניית דרום אפריקה, בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג (ICJ) פסק ביום שישי כי ישראל חייבת להפסיק לאלתר את הפעולה הצבאית ברפיח. אולם, במקביל להחלטה שהתקבלה ולצווים שהוצאו בעקבותיה, דווח על תקיפות עוצמתיות ברפיח במערך תת-קרקעי. מטח נורה מאזור לרפיח למרכז הארץ והשרון. כל הפרטים על מה שקורה שם. 

ביום שישי, סביב השעה 16:00, הפלסטינים דיווחו על תקיפות חריגות של חיל האוויר במחנה הפליטים שאבורה שבמרכז רפיח. עיתונאים עזתים ציינו כי רובע מגורים שלם בשכונה נהרס בתוך דקה אחת, לאחר שבוצעו יותר מעשר תקיפות אוויריות.

תקיפת המתחם התת-קרקעי ברפיח
התקיפה של המערך תת-קרקעי ברפיח

בהמשך התברר כי התקיפה של חיל האוויר כוונה לעבר מערך תת-קרקעי, שבו ככל הנראה הסתתר מח"ט רפיח בחמאס מחמד שבאנה (אבו נאס). לפי שעה, לא ידוע מה עלה בגורלו של בכיר ארגון הטרור ואם הוא חוסל או שרד את ניסיון החיסול. תמונות שיצאו משם חשפו את מה שנותר מהמקום אחרי התקיפה.

תקיפת המתחם התת-קרקעי ברפיח
תקיפת המתחם התת-קרקעי ברפיח
תקיפת המתחם התת-קרקעי ברפיח
תקיפת המתחם התת-קרקעי ברפיח

למוחרת, התפרסמו תיעודים נוספים משכונת שאבורה שברפיח, שבהם ניתן היה לראות את ההרס במערך התת-קרקעי שהותקף בידי צה"ל שעות לפני כן.

בדצמבר האחרון דווח על ניסיון לחיסול מח"ט רפיח שבאנה עם תקיפת בית משפחתו, אלא שאז הוא ניצל. כמה מבניו ששימשו כפעילים בשורותיו של חמאס חוסלו בתחילת המלחמה.

במהלך סוף השבוע, דווח על התקדמות של כוחות צה"ל ברפיח, בשכונות יבנא ושאבורה - כחלק מהניסיון להגביר את השליטה על ציר פילדלפי ולפגוע בתשתיות תת-קרקעיות שמשמשות את מחבלי חמאס - ובכך לנתק את "צינור החמצן" שלהם.

תקיפה במזרח רפיח
תקיפה אווירית במזרח רפיח

בצוהריים נורו שמונה רקטות לאזור גוש דן והשרון, ואזעקות נשמעו בין היתר בכפר סבא, הרצליה, תל אביב, רעננה, הוד השרון, פתח תקווה ורמת השרון. תושבים במרכז דיווחו על הדי פיצוצים חזקים. הרקטות שוגרו מאות מטרים מכוחות צה"ל שמתקרבים לאזור ברפיח שבו נמצאים משגרים רבים. על-פי הערכות, בחמאס החליטו לירות למרכז בגלל התקדמות הצבא.

באונר"א הודיעו בשבוע שעבר כי מתחילת הפעולה של צה"ל, כבר 800 אלף פלסטינים פונו מרפיח. לפני הפעולה, בצה"ל הכינו תוכנית הומניטרית מקיפה - שאותה חשפנו לראשונה ב-N12. היא כללה את שיקום התשתיות, הכנסת סיוע הומניטרי רציף לאזורים שאליהם יפונו יותר ממיליון עזתים, פריסת בתי חולים שדה והקמת ערי אוהלים, בתיאום אסטרטגי הדוק עם ארה"ב.

חטיבת רפיח: המבנה וההנהגה

  • החטיבה פועלת תחת ארגון הטרור חמאס ובנויה מאלפי מחבלים חמושים - אך נחשבת לפחות חזקה מחטיבות אחרות של חמאס.
  • היא מורכבת מארבעה גדודים: דרום רפיח, מזרח רפיח, מערב רפיח וצפון רפיח. 
  •  גדודי החטיבה נמצאים תחת פיקודו של בכיר חמאס מוחמד שבאנה (אבו אנאס).
  •  שבאנה מונה לתפקיד בשנת 2014 לאחר שקודמו בתפקיד, ראא'ד אל-עטאר, חוסל במבצע צוק איתן.

החלטת בית הדין בהאג

נשיא בית הדין בהאג, השופט הלבנוני נוואף סלאם, הודיע ביום שישי כי השופטים פסקו ברוב של 13 לעומת 2 כי יש לעצור "כל פעולה שעלולה לפגוע באוכלוסייה הפלסטינית".

הוא אמר כי החששות שהוא הביע בהחלטתו שהועברה לצדדים ב-16 בפברואר ביחס להתפתחויות ברפיח - אכן התממשו. לדבריו, כעת ניתן לתאר את תנאי המחיה כ"אסון חמור". השופט סלאם אמר כי המבצע ברפיח מביא לשינוי מהותי במצב, כמו גם "העקירה ההמונית של האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית, שכבר נמצאת במצב מאוד פגיע".