ההצהרה של נתניהו - וההרס הרב ברצועה: רה"מ בנימין נתניהו התראיין היום (רביעי) ל-CNBC - והדגיש: "המבצע ברפיח ייקח שבועות, לא חודשים". בה בעת, נמשכת הפעילות של צה"ל במזרח רפיח, כאשר עד כה התפנו משם כ-450 אלף עזתים.

"כוחותינו נלחמים ברחבי רצועת עזה - בג׳באליה, בזייתון וברפיח", כתב רה"מ נתניהו בהודעה לתקשורת. "אנחנו עושים זאת תוך כדי פינוי האוכלוסייה האזרחית ותוך כדי מילוי המחויבות שלנו לצרכים ההומניטריים שלה. המאמצים האחראים שלנו נושאים פרי. עד עתה ברפיח התפנו קרוב לחצי מיליון בני אדם מאזורי הלחימה. הקטסטרופה ההומניטרית שדיברו עליה לא התממשה, היא גם לא תתממש. חיסול החמאס הוא צעד הכרחי כדי להבטיח ש'ביום שאחרי' לא יהיה בעזה אף גורם שיאיים עלינו".

נתניהו גם עדכן כי אישר למערכת הביטחון לאפשר לעזתים מקומיים, שאינם מזוהים עם חמאס, "להשתלב בניהול האזרחי של חלוקת המזון בעזה". לדבריו, הניסיון הזה לא הצליח כיוון "שחמאס איים עליהם ואף פגע בכמה מהם כדי להרתיע אחרים". 

העזתים חוזרים לזייתון

בתום שבוע של פעילות, צה"ל השלים את המבצע שהתנהל בזייתון שבדרום העיר עזה והכוחות נסוגו היום משם לעת עתה. בתוך זמן קצר, העזתים כבר עשו את דרכם בחזרה לשכונה ותיעדו מקרוב את ממדי ההרס שהתגלו במרחב שהיה לכר פורה לטרור.

עזתים חוזרים לבתיהם בזייתון אחרי נסיגת צה
עזתים חוזרים לבתיהם בזייתון

"לאחר שישה ימים של לחימה אינטנסיבית בשכונת זייתון ופגיעות, הכוחות נסוגים מהשכונה למסדרון נצרים, מקום ההתחלה שלהם", כתב תאמר, תושב עזה. "ישראל מודה שההתנגדות שינתה את הטקטיקה שלה ובנתה מחדש את יכולותיה כאילו היא נלחמת בפעם הראשונה ולא נכנסת למלחמת התשה ארוכה".

ח'אליד, עזתי נוסף, טען: "זו המתקפה הקרקעית השלישית באותו אזור. באותם בתים, באותם רחובות, באותן סמטאות. אבל אלו כבר לא אותם בתים וגם לא אותם רחובות. גיאוגרפיה חדשה מצוירת בדם".

עזתים חוזרים לבתיהם בזייתון אחרי נסיגת צה
תושב עזה: ״זו המתקפה הקרקעית השלישית באותו אזור״
עזתים חוזרים לבתיהם בזייתון אחרי נסיגת צה
שכונת זייתוןבעקבות הירי הרקטי לשדרות אתמול, דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי אדרעי קרא לתושבי כמה שכונות נוספות בצפון הרצועה - אל-כראמה, א-סלאטין וא-זהור - להתפנות מיד מבתיהם ולנוע דרומה למחסות במערב העיר עזה. "חמאס וארגוני טרור אחרים משתמשים בשטח שלכם לפעולות טרור ולשיגור רקטות לעבר ישראל - ולכן צה"ל יפעל נגדם בעוצמה", הוא כתב.

הפעולה ברפיח נמשכת

צה"ל ממשיך לפעול במעוז הדרומי ביותר של חמאס, ברפיח. אתמול דווח כי טנקים ישראלים התקדמו עמוק יותר במזרח העיר, אל שכונות נוספות. בעקבות הפעולה שכרגע מוגדרת כמוגבלת, אונר"א עדכנה כי 450 אלף עזתים כבר התפנו מהמקום.

וכעת, התמונות שמגיעות ממזרח רפיח - מראות איך הרחובות שעד לא מכבר היו מלאים בעזתים, נותרו כעת כמעט ריקים ושוממים עם אוהלים שעדיין מוצבים שם ומוקפים בהריסות.

רחובות רפיח ריקים
רחובות ריקים במזרח רפיח
רחובות רפיח ריקים
רחובות רפיח נותרו כעת כמעט ריקים ושוממים

האני ג'ודה, תושב עזה, ציין: "לחמאס יש בן ערובה ואנחנו המגן האנושי שלהם נגד נתניהו". הפרשן העזתי עמר עבד רבו הצטרף: "נעקרתי בפעם השלישית במלחמה מרפיח לכיוון האזור ההומניטרי במרכז רצועת עזה, לאחר שהצבא הישראלי הורה על הפינוי. כל מה שישראל עשתה מתחילת המבצע הקרקעי ועד היום בעזה לא מפתיע. הם אמרו שלמלחמה יש מטרות ספציפיות - צבאיות ונגד חמאס, ולפנינו חודשים ארוכים של לחימה".

ההרס במזרח רפיח
פרשן עזתי: ״נעקרתי בפעם השלישית במלחמה מרפיח״

צה"ל פועל נגד המחבלים בג'באליה

אחרי שהגיעו עדויות מצפון הרצועה שבהן ניכר כי חמאס הולך ומשתקם ומפעיל מחבלים חמושים שמסתובבים בלבוש אזרחי, וכן ממנה מפקדים חדשים במקום אלו שחוסלו - כוחות צה"ל פועלים כעת בלב מחנה הפליטים ג'באליה.

בצה״ל מתמרנים במקומות בהם לא פעלו עד כה. הכוחות מחסלים מחבלים, משמידים תשתיות טרור ותוקפים מהאוויר.