פרטים חדשים על אירוע תקיפת בלון התצפית של צה"ל על ידי חיזבאללה, שבו נהרג אזרח: למרות שצה"ל עקב במשך זמן לא קצר אחרי הבלון שריחף באוויר וראה את המיקום בו נפל, הוחלט בניגוד למקרים קודמים שלא לתקוף את מקום הנפילה. ל-mako נודע כי בין הלבנונים שאספו את הבלון היו כאלו שלא זוהו על ידי צה"ל כפעילי חיזבאללה, והיה חשש לפגוע גם בהם במקרה של תקיפה.

לאחר האירוע, בצה"ל טענו אתמול (שלישי) שאין "חשש לדלף מידע", אולם תפיסת המטע"ד (מטען ייעודי) שעל הבלון מאפשרת לארגון הטרור לנתח יכולות וטווחים של המערכת.

מפרטי התחקיר הצה"לי שהגיעו לידי mako עולה שחיזבאללה שיגר 3 טילי נ"ט מתקדמים לעבר כוח במרחב אדמית. מפגיעת טיל הנ"ט הראשון נפצעו באורח קל ובינוני חמישה חיילים. אזרח ישראלי שהבחין במה שקרה הגיע למוצב כדי לסייע לחיילים.

בשלב הזה חיזבאללה שיגר טיל נ"ט שני מסוג אלמאס-3, איראני בעל טווח של 8 עד 10 ק"מ שהועתק מטילים ישראלים שנפלו בעבר בסוריה ובלבנון. הכוון חיזבאללה שהנחה את הטיל דרך המערכת האופטית (וידאו) ראה את האזרח הישראלי הלא-חמוש בתוך המוצב הצבאי וכיוון לעברו את הטיל, שפגע בו פגיעה ישירה וכתוצאה ממנה הוא נהרג.

חיזבאללה שיגר טיל נ"ט שלישי לעבר תחנת העגינה של בלון התצפית וזה מה שגרם לקריעת הכבל והתנתקות הבלון מהמוצב שבמרחב אדמית. בלון התצפית ריחף זמן רב מהאזור הזה לכיוון הכפר רמיש שבלבנון. במשך כל בזמן הזה היה מעקב של צה"ל אחרי הבלון, ובצבא ידעו שגם חיזבאללה עוקב אחריו.

כאשר הבלון פגע בקרקע, מיד הגיעו למקום פעילי חיזבאללה שבחנו ואספו את בלון התצפית של צה"ל. גם השלב הזה נצפה על ידי מספר מערכות. אולם למרות הידיעה שמדובר במחבלי חיזבאללה שהגיעו לבלון התצפית, צה"ל החליט שלא לתקוף את האמצעי שנפל לידי האויב, מחשש שאולי הגיעו גם אנשים נוספים שאותם לא זיהו כאנשי חיזבאללה. החלטה שהתקבלה בלא מעט כעס מצד קצינים בצבא, בעיקר כאלה שמוצבים באזור הגבול, וחשים שאין הרתעה ישראלית בצפון אלא רק תגובות לתקיפות של חיזבאללה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אמש ארגון הטרור חזבאללה שיגר מספר טילי נ״ט לעבר מרחב אדמית. כתוצאה מהשיגורים, מספר לוחמי צה"ל נפצעו באורחים שונים ובלון תצפית של צה"ל נפגע ונפל בשטח לבנון, אין חשש לדלף מידע. פרטי האירוע כולו מתוחקרים".


מתחילת המלחמה הצליח צה"ל לפגוע במחבלי חיזבאללה רבים מחוליות הנ"ט של ארגון הטרור, אך בחיזבאללה זהירים יותר בשבועות האחרונים ומורגשת ירידה במספר מחבלי הנ"ט שמחוסלים בתקיפות צה"ל.
חוליית נ"ט של חיזבאללה מונה 4-3 פעילים שעברו אימונים בלבנון ובאיראן. רבים מהם בעלי ניסיון מבצעי משמעותי מהמלחמה בסוריה.

לכל חולייה כזאת יש דירה מבצעית בה הם נמצאים לפני פעולה, משם הם יוצאים למרחב שהייה אחרי שהצטיידו בטיל נ"ט ומשגר, שנמצא במחסנים הרבים שבאזור. לאחר מכן הם עוברים לעמדת שהייה נסתרת ולפני השיגור עצמו, הם עוברים לעמדת השיגור שממנה הם נסוגים במהירות.

בצפון ממשיכים לספוג אבדות ונזקים כבדים. במטולה, סופרים כבר יותר מ-140 בתים הרוסים שרובם נפגעו מטילי הנ"ט של חיזבאללה. מצב דומה גם בשאר הישובים צמודי הגדר שבגבול לבנון.

צה"ל הודיע הבוקר כי חיסל במהלך הלילה מפקד שטח בכיר ביחידת "חזית הדרום" של חיזבאללה "צה"ל תקף וחיסל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר, במרחב צור, את המחבל חסין איברהים מכי, מפקד שטח בכיר בחזית הדרום של ארגון הטרור חיזבאללה", נמסר בהודעה.

עוד ציינו בצה"ל כי המחבל שחוסל היה אחראי על תכנון והוצאה לפועל של מתווי טרור רבים לעבר העורף הישראלי במהלך הלחימה וכן בעברו שימש כמפקד גזרת החוף בארגון.