צוות לוחמים מיוחד של מפקדת קצין צנחנים וחי"ר ראשי השתתף בשבוע החולף באימון לוחמה בטרור בנפאל.

הלוחמים הישראלים תרגלו יחד עם העמיתים שלהם מנפאל מגוון רחב של תרחישים, מנטרול של חוליות מחבלים, שחרור בני ערובה, השתלטות ועוד.

לפחות על פי התמונות שפורסמו על ידי החטיבה לקשרי חוץ בצה"ל, נראה שהכוח הישראלי עסק בעיקר בהדרכה של הכוחות המקומיים לצד אותם אימונים עם יחידות מיוחדות של נפאל.

אימון משותף עם צבא נפאל (צילום: NepaleseArmyHQ)
קצינים בכירים הגיעו לעקוב מקרוב. האימון|צילום: NepaleseArmyHQ

האימון המיוחד החל ב-24 לחודש נובמבר ובמהלכו הגיע לשטחי האימון רמטכ"ל צבא נפאל, הגנרל פורנא צ'רנא תאפה. הגנרל נפגש עם הלוחמים משני הצבאות ופיקח על חלק מהתרגילים שבוצעו שם. יש לציין שבנוסף היו במהלך האימון ערבי גאלה וגם ממפגשי רעות שנועדו לקרב בין הישראלים לנפאלים.

אימון משותף עם צבא נפאל (צילום: NepaleseArmyHQ)
משתתפי האימון המשותף בתמונה קבוצתית|צילום: NepaleseArmyHQ

לישראל ונפאל יש קשרים ביטחוניים טובים ואין זה האימון המשותף הראשון. בנוסף הנפאלים רכשו מישראל מגוון רחב מאוד של אמצעי לחימה ובין השאר ניתן למצוא שם רובים מסוג תבור, גליל אייס, מערכות פיקוד ושליטה ועוד.

יש גם אימונים משותפים עם פיקוד העורף הישראלי ונזכיר שישראל שלחה לנפאל את אחת מהמשלחות הגדולות אחרי רעידת האדמה הקשה שפקדה את המדינה באפריל 2015.

את האימון תיאמו מטעם צה"ל החטיבה לקשרי חוץ, קש"ח, שאחראית על קשרים על צבאות וגופי ביטחון זרים. על פי קש"ח נספחות צה"ל בהודו בפיקודו של אל"מ א' שנפאל נמצאת גם בתחום האחריות שלה, תיאמה והובילה את האימון, אשר יצא לפועל בשיתוף סיב"ט במשרד הביטחון.

אימון משותף עם צבא נפאל (צילום: מערך קשרי החוץ)
נערכו גם מפגשי רעות לקירוב בין הלוחמים|צילום: מערך קשרי החוץ