ערב חידוש המשא ומתן מול חמאס וברקע הסערה בעקבות דברי הממונה על סוגיית החטופים אלוף (מיל') ניצן אלון - חבר קבינט המלחמה, השר גדי איזנקוט, השתתף היום (שני) בדיון חסוי בוועדת החוץ והביטחון בכנסת ובה קרא "לעצור את האש" כדי לאפשר שחרור של חטופים משבי חמאס. את הדברים אמר במהלך סקירה ביטחונית שאליה הזמין אותו לתת לחברי הוועדה היו"ר יולי אדלשטיין.

בדבריו בווועדה, פירט איזנקוט את תפישתו לגבי המשך המלחמה: "מה שנכון ברצועה זה להגיע לקווי סיום לחימה ברפיח ובמקביל להתקדם בנתיב של עסקת חטופים, במסגרתה נעצור את האש ל-42 יום או כפול מזה". הוא הצהיר כי ישראל יכולה לעצור את המלחמה כדי לאפשר שחרור נוסף של חטופים, והסביר כי "זה לא רק חיילים, אלא אזרחים שהופקרו ויש לישראל מחויבות להחזיר אותם".

"כמו שעצרנו להפוגה בפעם הקודמת, נוכל להפסיק את המלחמה ולחזור ללחימה כדי להשיג את מטרות המלחמה. יש להגיע ליוזמה מתוך עמדה של יתרון, להביא לקידום העסקה במנדט שאושר לצוות", אמר איזנקוט בוועדה. לאחר מכן הדגיש: "המטרה של חמאס זה להשמיד את מדינת ישראל, אנחנו במלחמה ארוכה".

על התקדמות הלחימה, אמר איזנקוט כי "ההישגים הטקטיים של צה"ל מרשימים ביותר. ההישג המצרפי-האסטרטגי טרם הושג וחמאס משקמים את כוחם. הלחימה מול חמאס ארוכה ומתמשכת, יש קונצנזוס בקבינט המלחמה על הדחיפות בשחרור החטופים". הוא תיאר מהו "ניצחון" במלחמה: "השגת מטרות המלחמה ושיפור מצבה האסטרטגי של מדינת ישראל לאורך זמן".

איזנקוט יצא נגד קבינט המלחמה שבו הוא חבר, ועל כך שהוא "מתפזר ולא ממלא את ייעודו". לדבריו, הרכב הנוכחים בחדרים הסגורים השתנה לאורך תקופת המלחמה" "בעבר לא היו יותר מ-8 אנשים בחדר, היום יושבים בחדר בין 50 ל-70 אנשים והקבינט מלחמה כ-40 אנשים". איזנקוט הוסיף כי בעיניו, זה "קריטי שיהיה מסמך 'תוכנית לביטחון לאומי'. זו בריחה מאחריות של כל ראשי הממשלה לדורותיהם שאין לישראל מסמך של תפיסת ביטחון, וזה נותן כוח לכל אנשי המקצוע".