רכב
"חילול השם ותרומה להסתה"|צילום:

מאמר בעיתון החרדי "המודיע", המזוהה עם "אגודת ישראל", מפרסם מאמר חריג אשר מותח ביקורת חריפה על החרדים התוקפים חיילים בשכונות חרדיות. תחת הכותרת "חילול ה' ותרומה להסתה", תוקף העיתון החרדי את תוקפיו של קצין צה"ל חובש הכיפה, אשר הגיע לבקר את חייליו המתגוררים בשכונת מאה שערים בירושלים.

הקצין המשרת בחטיבת "גבעתי", הגיע ביום שישי לבקר שני חיילים חרדים בודדים, תושבי מאה שערים הסובלים ממצוקה כלכלית. כמה צעירים חרדים שהבחינו בלובש המדים נכנס עם רכבו לשכונה, חסמו את דרכו, טלטלו את מכוניתו והשליכו עליה אבנים. הקצין הצליח לצאת מהמכונית כשהוא סובל מכמה חבלות קלות בלבד והגיש תלונה במשטרה. הוא סיפר לבני משפחתו שהאירוע לא היה רחוק מלינץ' ושזה יכול היה להסתיים אחרת ובאופן רע מאוד.

מאמר
"הד היום", מאמר המודיע על תקיפת הקצין|צילום: "המודיע"

עיתון המודיע, שקיים כ-65 שנה ונחשב לאחד המובילים במגזר החרדי, החליט לראשונה בתולדותיו להקדיש את "טור המערכת" שלו לאירוע התקיפה. המאמר מגנה ומוקיע  את תוקפי הקצין: "המאבק  של הציבור החרדי נגד גיוסם  בכפיה ובפלילים של לומדי תורה, אין לו קשר ואין לו זיקה להתנהגות מן הסוג המדובר. אין לאיש זכות לתקוף חיילים על היותם חיילים: אין לאיש זכות להלבין פניהם סתם כך ברבים ומי שעושה כן אינו מדבר בשם הציבור החרדי: אינו משרת את מטרותיו, לא מייצג את ערכיו ואת דרך חייו. הוויכוח שלנו עם החילוניות כהשקפת עולם, אינו אמור להיעזר בתקיפה אישית של חיילים במדים, יהיו אשר יהיו".

כותב המאמר מכנה את התוקפים 'קלי דעת' שאימצו דרכים אלימות ומבהיר כי הציבור החרדי אינו זקוק לחיזוקים מן הסוג הזה כדי להילחם על דעותיו ולהתנגד לגיוס חרדים לצבא. "הדברים הללו חייבים להיות ברורים ובהירים, גם כלפי חוץ, קבל עם ועדה וציבור הנחשפים להסתה נגד הציבור החרדי שגורמים אותם חסרי אחריות וטועה- בדירבונה של התקשורת- לחשוב שהללו מייצגים את הציבור החרדי ודרכו", נכתב במאמר.

לדברי כותב המאמר, מעשיהם של הקומץ גורם לחילול השם ולנזק והסתה פרועה נגד כלל הציבור החרדי, שמתנגד ברובו הגדול למעשים אלו. ראוי לציין כי בשנים האחרונות אירעו עשרות מקרי תקיפה של חיילים חרדים על ידי צעירים המזוהים עם פלגים חרדים קיצוניים המתנגדים לגיוס לצה"ל.

אחת האבנים שהושלכו בתוך רכבו של הקצין, ה
האבנים שהושלכו כל רכבו של הקצין|צילום:

ישראל כהן, כתב האתר החרדי "כיכר השבת", טוען כי כתיבת המאמר מבטאת היטב את רחשי הציבור החרדי שמאס  באותם שוליים אלימים אשר גורמים לנזק תדמיתי לציבור החרדי: "המאמר הזה נכתב בידיעת צמרת  אגודת ישראל, שבכיריה הגיעו למסקנה שהגיע הזמן לגנות את הפלגים השוליים שגורמים במעשיהם נזק גדול מאוד לציבור. צריך לומר בכנות - יש התלבטות גדולה בציבור החרדי האם לגנות אירוע של תקיפת חיילים", טוען כהן, "מדובר בשוליים שחלקם המכונים 'סקירקיים', 'נתורי קרתא', שלא מייצגים את כלל הציבור החרדי. אפילו לחרדים עצמם נמאס מאותם שוליים ולכן הפעם ההחלטה לגנות היא נדירה, אבל מתבקשת לאור העובדה שהחילוני הממוצע לא מבדיל בין חרדי לחרדי וכשמתרחש אירוע כזה מי שמותקף הם כל החרדים".

לדברי ישראל כהן, במקרה התקיפה המדובר נחצו ככול הנראה כל הקווים האדומים ולכן "המודיע" החליט לפרסם את המאמר. "אני מסופק מאוד אם המאמר הזה ישפיע על אותם פלגים שוליים לחדול ממעשיהם, אבל זו נקודת ציון חשובה שמעידה על כך שהציבור החרדי לא מוכן יותר לטמון ראשו בחול ולשתוק על תקיפת חיילים. זה לא אומר שהם בעד גיוס חיילים אבל הם נגד אלימות באשר היא", הדגיש כהן.

>> "חושבת שאנסו אותך?": חולצת סוף המסלול שמזעזעת את הרשת