הלחימה ברצועת עזה, השיגורים לדרום וההודעה הלא-שגרתית של הצבא: אחרי שדיווח הבוקר (רביעי) על יירוט רקטות ששוגרו לשדרות, דובר צה"ל מפרסם הבהרה על כך ש"מוקדם יותר היום, דווח על שיגור לעבר מרחב העיר שדרות שיורט בהצלחה. הודעה הופצה בנושא. בהמשך התברר שהשיגור לא יורט ובעקבותיו נגרם נזק למבנה בעיר. אין נפגעים, האירוע מתוחקר".

ההודעה הזו הופצה שעות אחרי שעיריית שדרות הודיעה על פגיעת רקטה במבנה בעיר. קצת אחרי השעה עשר בבוקר חמאס שיגר שתי רקטות לכיוון העיר שדרות. ב-10:20 הודיע דובר צה"ל כי "בהמשך להתרעה שהופעלה במרחב עוטף עזה לפני זמן קצר, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שני שיגורים שחצו ממרחב רצועת עזה, אין נפגעים".

אלא שדקות לאחר מכן הודיעה עיריית שדרות על פגיעה ישירה של רקטה בבניין לא מאוכלס בשכונה חדשה בעיר. בהמשך אף הודיעה העירייה כי שתי נשים נחבלו בדרכן למרחב המוגן ופונו על ידי מד"א לבית חולים כשהן במצב קל.

בעקבות ההודעות הסותרות כתבים פנו לדובר צה"ל כדי לקבל הבהרות, ובהמשך התברר כפי שדיווחו בשדרות שאכן רקטה אחת לא יורטה כפי שדווח הבוקר והיא פגעה במבנה בעיר. למרות חזרה ללחימה והגדלת מספר הכוחות שפועלים ברצועת עזה, חמאס מצליח להגביר בשבועיים האחרונים את היקף שיגורי הרקטות כולל הבוקר מג'באליה שבפון הרצועה לעבר שדרות.

אחרי שאוגדה 98 הכניסה אתמול את חטובת הצנחנים ללחימה, במהלך הלילה האוגדה שתוגברה בטנקים של חטיבה 7 העמיקה את הלחימה שלה במרחב ג'באליה, לאזורים שבהם צה"ל לא פעל בפעם הקודמת שנכנסו לשם.

הכוחות ברצועה (צילום: דובר צה
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה|צילום: דובר צה"ל

דובר צה"ל מסר היום שלוחמי צוותי הקרב של חטיבות 7, הצנחנים ו-460 "ניהלו ביממה האחרונה קרבות עצימים מול עשרות חוליות חמושות וחיסלו מספר רב של מחבלים. באחת מהתקיפות, כלי טיס של חיל האוויר חיסלו את חוליית המחבלים שביצעה ירי למרחב שדרות אתמול".

בימים האחרונים חמאס הצליח לשגר מספר מטחי רקטות לשדרות, כיסופים, נחל עוז ומקומות נוספים. בעין השלושה היה השבוע צבע אדום אחרי תקופה ארוכה שלא היו לשם שיגורים. בנוסף חמאס והג'יהאד האיסלאמי מצליחים לשגר כמה פעמים ביום רקטות ופצצות מרגמה לעבר הכוחות שפועלים ברצועה. בנוסף לזה, ישנה עליה במספר ההיתקלויות עם חוליות מחבלים, שיוצאות ממנהרות שעדיין לא נחשפו.

עוד מדווחים בצבא שבדרום הרצועה, כוחות אוגדה 162 ממשיכים את פעילותם בימים האחרונים במרחב מזרח העיר רפיח כדי לטהר את האזור ממחבלים ותשתיות טרור נוספות. גם שם הכוחות העמיקו את הכניסה שלהם וכמו בצפון הרצועה, גם ברפיח חמאס מצליח לשגר רקטות למרות פעילות הצבא.

צה"ל מדווח היום שצוות הקרב של חטיבת גבעתי יצא בימים האחרונים להתקפה חטיבתית ממוקדת על מוצב במרחב רפיח, ששימש את ארגון חמאס לאימונים. "בהתקפה חוסלו מחבלים במהלך היתקלויות פנים מול פנים, וכן אותר מתחם המדמה כלים צה"ליים ואמצעי לחימה רבים". כלים בהם חמאס השתמש בשנים האחרונות לאימון מחבלים כולל מהנוח'בה במסגרת ההכנה שלהם למתקפת 7 באוקטובר.

במהלך היממה האחרונה כלי טיס של חיל האוויר תקפו והשמידו כ-80 מטרות טרור ברצועת עזה. בין המטרות שהותקפו, מבנים צבאיים, אתרי ומחסני אמל"ח, משגרי טילים, עמדות תצפית ותשתיות צבאיות נוספות.

עוד הודיע היום צה"ל כי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל השלימו את משימתם במרחב שכונת זייתון ונערכים לפעולות התקפיות נוספת.

מצה"ל נמסר כי במבצע שנמשך כשבוע, הלוחמים חיסלו עשרות מחבלים בהיתקלויות מהיבשה ובתקיפות מהאוויר, השמידו תשתיות טרור ואיתרו אמצעי לחימה רבים ואמצעי שליטה מודיעינית של חמאס. בנוסף הלוחמים איתרו מחרטה ובה אמצעי לחימה רבים של חמאס בסמוך לבית הספר "זייתון". במחרטה נמצאו בין השאר מכונות ליצור רקטות ומשגרים.