חיילת עם הרבה כסף (צילום: עודד קרני, פז
את שלך נתת ועכשיו יאללה, דרום אמריקה מחכה לך|צילום: עודד קרני, פז"ם
הכניסה לחיי האזרחות לאחר השחרור מצה"ל יכולה להיות מפחידה כמעט כמו יום הגיוס, שנראה בתחילת הדרך כה אימתני. אך אל דאגה, הצבא מנסה להפוך את הנחיתה לרכה, ועוזר לכם להיכנס לעולם נטול המדים ברגל ימין. שמעתם פעם על מענק שחרור ופיקדון אישי? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת עליהם.

מה זה מענק שחרור?

מענק שחרור הוא סכום כסף הנצבר לזכותכם בהתאם למספר חודשי השירות וסוג הפעילות שעשיתם כחיילים – בין אם שירתתם כלוחמים, כתומכי לחימה או בשירות אחר. המענק מועבר ישירות לחשבונו של החייל המשוחרר, עד חודשיים מיום שחרורו (לרוב בפעימות של 75% מהמענק בחודש הראשון ו-25% נוספים בחודש השני).

מה זה פיקדון אישי?

גם הפיקדון האישי נצבר בהתאם למספר חודשי השירות ולסוג הפעילות, אך הוא משתחרר לשימוש החייל המשוחרר רק למטרות הבאות: לימודים, הכשרה מקצועית, דיור, הקמת עסק או נישואין. החוק אינו מאפשר לכם למשוך את כספי הפיקדון במזומן שלא למטרות הללו, אלא אם חלפו 5 שנים מיום השחרור שלכם, ולא יותר מ-7 שנים מיום השחרור.

מי זכאי למענק שחרור ולפיקדון אישי?

כאלה ששירתו בצה"ל, במג"ב, במשטרת ישראל, בשב"ס או התנדבו לשירות לאומי באחד הגופים המוכרים על ידי הרשויות במשך 12 חודשים מלאים לפחות, אלא אם שוחררו קודם לכן מטעמי בריאות. חייל ששוחרר מצה"ל עקב אי-התאמה ונשללו זכויותיו הכספיות אינו זכאי למענק שחרור ולפיקדון אישי, גם אם שירת למעלה מ-12 חודשים.

איך מחשבים את גובה המענק?

סכומי הזכאות נצברים ומחושבים על בסיס חודשי. להלן טבלה לדוגמה, המפרטת את סכומי הזכאות למענק השחרור ולפיקדון האישי לפי סוג ואורך השירות:

אורך השירות

 

לוחמים

תומכי/ות לחימה

אחר

24 חודשים

מענק שחרור

12,896 ₪

11,183 ₪

9,089 ₪

פיקדון

18,645 ₪

16,185 ₪

13,167 ₪

סה"כ

31,541 ₪

27,368 ₪

22,256 ₪

32 חודשים

מענק שחרור

19,725 ₪

16,870 ₪

13,633 ₪

פיקדון

28,529 ₪

24,415 ₪

19,751 ₪

סה"כ

48,254 ₪

41,285 ₪

33,384 ₪

שימו לב! הסכומים ינועו אצל כל חייל וחיילת בהתאם לאופי שירותם, וכנראה שלא יהיו זהים למפורט בטבלה. לדוגמה, תקופת הכשרה מסווגת כ"אחר" ולא כ"לוחם" או כ"תומך לחימה", בעוד בטבלה זו חושבו כל החודשים על פי התעריפים הקבועים לסוגי השירות.

הנתונים מעודכנים לנובמבר 2016, ותקפים למשוחררים החל מתאריך ה-01.01.16.

רוצים לברר מהו הסכום המדויק לו אתם זכאים?

על מנת לבדוק מהו סכום הזכאות האישי, ניתן להתקשר למוקד המידע של היחידה להכוונת חיילים משוחררים בטלפון 03-7776785. כמו כן, ניתן לבדוק זאת החל משבוע לאחר השחרור במחשבון מענק ופיקדון אישי באתר הקרן.

בכל מקרה, סיכום תקופת הזכאות האישית על פיה מחושבים סכומי מענק השחרור והפיקדון האישי נשלח היישר לבית החייל המשוחרר תוך חודש מסיום השירות.

מה קורה אם החלפתם תפקיד במהלך השירות?

אם עברתם במהלך השירות מסוג מקצוע אחד לאחר (הכוונה למקצועות ברמות פעילות שונות, למשל אם התחלתם כתומכי לחימה והפכתם להיות לוחמים), ייקח החישוב בחשבון את שני סוגי הפעילות, על פי משך הזמן בו שירתתם בכל אחד מהם.
במידה ובחודש אחד שירתתם בשתי רמות פעילות, יסווג החודש על פי מרביתו (כלומר, במידה והייתם לוחמים במשך 18 יום, ובשאר הימים סווגתם כתומכי לחימה, ייחשב החודש על-פי תעריף לוחם).

לפי אותו היגיון, גם במידה ולא שירתתם חודש מלא, הוא ייחשב כחודש שלם במידה ושירתתם יותר ממחציתו.

מה קורה אם עליתם על מת"ש ממש לפני השחרור?

במידה ונשפטתם במשפט תשלום וחוייבתם בקנס כספי טרם השחרור, ינוכה הסכום ממענק השחרור (ולא מהפיקדון האישי).

חושבים שמגיע לכם סכום אחר?

במידה ויש לכם השגות על גובה מענק השחרור והפיקדון האישי, התקשרו לקו הפתוח לבירורים בנושא שכר במנהל התשלומים, בטלפון 03-7349999.

איך מקבלים את מענק השחרור?

יופיו של מענק השחרור בכך שהוא מגיע היישר אל חשבון הבנק שלכם מבלי שתצטרכו לעשות דבר, בדיוק בימי הבטלה הנפלאים שלאחר השחרור. המענק יועבר לחשבון אליו הועברו המשכורות הצבאיות האחרונות, ואין צורך להגיש מסמכים כלשהם על מנת לקבלו.

איך מקבלים את הפיקדון האישי?

פיקדון אישי הוא חיה אחרת: תפקידו לעזור לכם כאזרחים צעירים, בצעדים הראשונים בעולם שבחוץ. כספי הפיקדון האישי ניתנים למימוש במהלך 5 שנים מיום סיום השירות, ובתחומי מדינת ישראל בלבד, למטרות הבאות: לימודים (השלמת השכלה תיכונית, לימודים קדם אקדמאים, הכנה למבחנים פסיכומטריים, לימודים אקדמאים ולימודים בישיבה על תיכונית במוסדות המוכרים לפי חוק), הכשרה מקצועית (כל קורס מקצועי בכל תחום שהוא, ובלבד שמוסד הלימודים הוכר לצורך חוק זה על-פי הרשויות), דיור (רכישת או בניית דירת מגורים), הקמת עסק (ובכלל זה הקמת עסק עצמאי חדש או הצטרפות לעסק קיים) ונישואין.

לא ניתן להשתמש בכספי הפיקדון למטרות אחרות (לא, אפילו לא בשביל הטיול הגדול). במידה ואינכם מתכננים להקים עסק, להתחתן או אפילו ללמוד בחמש השנים הקרובות, תוכלו לממש את יתרת הפיקדון הבלתי מנוצלת בחלוף חמש שנים ועד שבע שנים מיום השחרור, כלומר במשך שנתיים בלבד. היתרה תעמוד לרשות החייל המשוחרר במזומן, ללא הגבלת מטרה, בתום חמש השנים הראשונות, באמצעות פניה אישית לאחד מסניפי "בנק הפועלים" או "בנק לאומי".

חשוב לזכור שבתום שבע שנים מיום השחרור תימחק יתרת הפיקדון האישי לאלתר!

על מנת לממש את הפיקדון, יש למלא טופס בקשה אותו מקבלים מסניף הבנק, ולצרף אליו את המסמכים הנדרשים:

לצורך לימודים והכשרה מקצועית, יש להגיש אישור קבלה ללימודים במוסד מוכר; שובר תשלום, חשבונית מס או חשבון עסקה; תעודת זהות והעתק אישור מוסד הלימודים כמוסד מוכר (אלא אם כן תלמד באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בר אילן, באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, באוניברסיטה הפתוחה, בטכניון שבחיפה או במכון ויצמן למדע, המוכרים ואינם דורשים אישור).

לצורך רכישת דירת מגורים, יש להגיש תעודת זהות; חוזה לרכישת או לבניית דירת מגורים על שם הזכאי, שנחתם ממועד הגיוס ואילך בנוכחות עורך דין; נוסח מלשכת רישום מקרקעין (טאבו) המוכיח כי המוכר הוא בעל הדירה או לחילופין מיופה כוח או שיש לו אישור זכות לבעלות.

לצורך הקמת עסק חדש או הצטרפות לעסק קיים, עליך להגיש תעודת זהות; תעודת עוסק משלטונות מע"מ; אישור פתיחת תיק במס הכנסה; חוזה או מסמך משפטי המעיד על בעלות או שותפות בעסק; קבלה או חשבונית בגין הוצאה הקשורה לעסק באופן ישיר, המפרטת את הסחורות, השירותים או הציוד שנרכשו עבור העסק; במקרה של תשלום דמי שכירות למבנה עסקי, נדרש אישור על תשלום ארנונה עסקית. לצורך הקמת או הצטרפות לחברה בע"מ, יש להגיש תעודת זהות; אישור פתיחת תיק במס הכנסה על שם החברה; תעודת עוסק מורשה של החברה משלטונות מע"מ; פלט מרשם החברות או אישור מרואה חשבון או מעורך דין הנוגע לבעלי המניות בחברה, כולל את שם החייל המשוחרר, וכן לכך שהמניות לא נסחרות בבורסה; אישור רואה חשבון על השקעה בהון העצמי של החברה, בציון הסכום שהושקע, המהווה לפחות רבע מהבעלות או מהון המניות המונפק.

לצורך נישואין, יש להגיש תעודת זהות הכוללת את הספח בו מצוין "נשוי/אה" בסעיף המצב האישי; תמצית רישום ממרשם האוכלוסין במשרד הפנים, המציין בסעיף המצב האיש "נשוי/אה" ואת תאריך השינוי.

שימו לב, כי על פי החוק, תשלומים מכספי הפיקדון למטרת לימודים, הכשרה מקצועית או רכישת דירה יועברו היישר למוסד הלימודים או למוכר הדירה. בכל מקרה, לא יוחזרו לחייל משוחרר כספים ששולמו למטרות הללו.

>> ואיך משיגים אישור עבודה בצבא? גם לזה יש מדריך