פזם
צילום: חיים צח / לע"מ

האם יש לך את מה שדרוש כדי להיות טייס?

הטייסים הם חוד החנית של חיל האוויר הישראלי וזה ללא ספק אחד מהמסלולים המבוקשים ביותר בצה"ל. קורס הטיס מכשיר טייסי קרב, תובלה ומסוקים, כמו גם נווטים ומכוננים והוא מהארוכים והקשים בקורסי צה"ל. בנוסף לכך, זה גם קורס ממיין שאחוז הנשר ממנו גבוה במיוחד והציפיות מבוגריו בהתאם. חושבים שתוכלו לעמוד בזה?

פז"ם | פורסם 10:41 12.01.18 

שנה גודל אות

אחרי שצלחו את המבחנים המאתגרים והתקבלו לקורס היוקרתי, טייסי העתיד של צה"ל עוברים הכשרה ייחודית במשך שלוש שנים. אז ממה מורכב המסלול ואילו תכונות צריך כדי לכבוש את השמיים?

השלב המכין

בשלב הראשון של הקורס מחולקים החניכים לחמישה גפים, כאשר כל גף עובר את שלב המכין בסדר משתנה. החניכים עוברים טירונות, אימונים בנשק, טיסות מיון ראשוניות (הנקראות גם צ'קים) במטוס הסנונית, וקורסים אקדמיים המהווים לימודי יסוד לשלבים הבאים. החניכים נדרשים למשמעת נוקשה, שכוללת דרישות גבוהות להופעה ועמידה בזמנים.

השלב הבסיסי

שלב פיזי וקשה הנמשך חמישה חודשים ומוקדש להכשרת פרח הטיס כקצין לוחם והקניית הכלים למקרה שיאלץ, כאיש צוות אוויר, לנטוש את מטוסו. במהלך שלב זה נמדדת יכולת העמידה של החניכים בתנאים קיצוניים, ועומדות למבחן יכולות הפיקוד והמנהיגות שלהם. החניכים עוברים סדרות חי"ר מורכבות, קורס צניחה, סדנת מילוט והסמכה לקצונה. בסוף השלב הבסיסי עוברים החניכים טיסות מבחן נוספות שמטרתן למצוא את המקצוע האווירי המתאים לכל אחד מהחניכים שצלחו את השלב.

השלב הראשוני

בשלב הראשוני, שאורכו כשישה חודשים, החניכים אשר עברו את טיסות המיון מחולקים למגמות טיסה שונות: קרב, מסוקים, תובלה, מכונני אוויר ונווטים. שלב זה, אשר כולל בעיקר טיסות, מעניק לחניכים מיומנויות טיסה בסיסיות.

שנת השכלה (מבואות ומסלולים) 

בתום השלב הראשוני מפסיקים החניכים לטוס, ועוברים לכיתות הלימוד לשנת לימודים אקדמיים אינטנסיביים לתואר ראשון. הלימודים נערכים במתחם ביה"ס לטיסה, אליו מגיעים מרצים מאוניברסיטת בן-גוריון. תכנית הלימודים כוללת ארבעה מסלולי לימוד: מתמטיקה ומדעי המחשב, פוליטיקה וממשל, כלכלה וניהול מערכות מידע.

השלב המתקדם

עם סיום שנת האקדמיה נפתח השלב המתקדם – האחרון בקורס. החניכים אשר רכשו את מיומנויות הטיסה הבסיסיות לומדים עתה את מיומנויות התפעול המבצעי של המטוס או המסוק, ובמקביל מסיימים את הלימודים לקראת קבלת התואר.

מסדר חשיפת דרגות

במסדר זה מקבלים החניכים את דרגות הסגן, ומיום זה הם קצינים בחיל האוויר. המסדר נערך יומיים לפני מסדר הכנפיים, ואחריו מקבלים הקצינים גם את תעודת הגמר מאוניברסיטת בן-גוריון.

מסדר כנפיים

טקס סיום קורס הטיס, בו מעניקים את כנפי הטיסה לבוגרים בתום שלוש שנות קורס. מאותו יום הופכים בוגרי הקורס לאנשי צוות אוויר בחיל האוויר. מסדר הכנפיים מתקיים פעמיים בשנה, לרוב ביום חמישי האחרון של חודש דצמבר ובחמישי האחרון של חודש יוני (המכונה גם 'יום חיל האוויר').