פזם
המשאית לאחר הדריסה בשוק בברלין

פחות פיגועי התאבדות, יותר נשים מתאבדות

המכון לחקר ביטחון לאומי פרסם לאחרונה את סיכום נתוני פיגוע ההתאבדות שבוצעו בשנת 2017. לפי הנתונים, בשנה החולפת היו פחות פיגועים, אולם יותר נשים לקחו חלק בפיגועים מסוג זה. גם השנה המזרח התיכון היה לזירה המרכזית שבה התבצעו מרבית פיגועי ההתאבדות בעולם

שי לוי | פז"ם | פורסם 16:30 10.01.18 

שנה גודל אות

כמדי שנה, התכנית לחקר טרור ולוחמה בעצימות נמוכה במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) מפרסמת את נתוני פיגועי ההתאבדות שבוצעו במהלך שנת 2017. למרות הזוועות שתפסו את הכותרות במהלך השנה האחרונה, נראה שב-2017 היו פחות פיגועים בהשוואה לשנים הקודמות. אולם מספר הנשים שבצעו פיגועים מסוג זה עלה באופן משמעותי. גם השנה, השכונה שלנו, המזה"ת, מובילה בצמרת הטבלה.

במחקר שערכו יורם שוייצר, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי וראש תכנית טרור ומלחמה בעצימות נמוכה, ואביעד מנדלבאום, עוזר המחקר בתכנית לטרור ומלחמה בעצימות נמוכה במכון, עולה כי בשנת 2017 יצאו לפועל 348 פיגועי התאבדות ב-23 מדינות. הפיגועים בוצעו בידי כ-623 מחבלים, מתוכם כ-137 נשים –המספר הגבוה ביותר של מתאבדות מאז החלה השתתפות נשים בפיגועי התאבדות. בפיגועי ההתאבדות השנה נהרגו כ- 4,310 ונפצעו כ-6,700 בני אדם, מספר פיגועי ההתאבדות שבוצעו השנה הוא הנמוך ביותר זה ארבע שנים.

שוייצר ומנדלבאום ציינו שגם השנה, "המדינה האסלאמית", הייתה הגורם המוביל בביצוע פיגועי התאבדות והייתה אחראית באופן ישיר ובעקיפין (באמצעות ארגונים שנשבעו לה אמונים), ל-220 פיגועים, המהווים כ-63 אחוזים מכלל פיגועי ההתאבדות בעולם, לעומת 322 פיגועים שהייתה אחראית להם בשנה שעברה, שהיוו אז כ-70 אחוזים. כלומר ניתן לראות ירידה בכוחו של הארגון, אולי על רקע ההפסדים שלהם בסוריה ועיראק.

אל-קאעידה ושותפיו ברחבי העולם היו אחראים ל-87 פיגועים, המהווים כ-25 אחוזים מכלל פיגועי ההתאבדות השנה, לעומת 106 פיגועים שנה קודם שהיו כ-22.5 אחוזים. בסך הכול, הארגונים המשתייכים לזרם הסלפיה-ג'האדיה (בעיקר משני המחנות של "המדינה האסלאמית" ושל אל-קאעידה ושותפיו) היו אחראים השנה לפחות ל-313 מהפיגועים. גורמי הסלפיה-ג'האדיה אחראים לפחות ל-90 אחוזים מכלל פיגועי התאבדות בעולם השנה. לשאר פיגועי ההתאבדות שבוצעו השנה לא ניטלה אחריות וכנראה שרובם קשורים גם הם לזרם רעיוני זה.

כן, גם השנה המזרח התיכון היה לזירה המרכזית שבה התבצעו מרבית פיגועי ההתאבדות בעולם. אבל הם מדגישים שהשנה חלה ירידה של למעלה מ-50 אחוזים במספר פיגועי ההתאבדות באזור. עם זאת, באפריקה ובעיקר בדרום אסיה חלה עלייה במספר פיגועי ההתאבדות, של כ-30 ו-21.5 אחוזים, בהתאמה.

בשנת 2017 חלה במזרח התיכון ירידה משמעותית של כ-54.5 אחוזים בפיגועי התאבדות לעומת 2016, מ-298 ל-135, ומספר המפגעים ירד בשיעור דומה. רובם המכריע של פיגועי ההתאבדות באזור, כ-103 (כ-76.5 אחוזים), בוצעו על ידי דאע"ש ושלוחותיו. עיראק הייתה המדינה בה בוצע מספר פיגועי ההתאבדות הרב ביותר (כ-64), ואחריה סוריה (כ-40). אולם בשתיהן, לצד לוב, חלה ירידה ניכרת של כ-50 אחוזים במספרם ב-2017 - מגמה שניתן ליחסה להיחלשות "המדינה האסלאמית", בשטחן בשלהי 2016.

פיגועים נוספים אירעו בתימן (11), במצרים (10), לבנון (2), ערב הסעודית (2), טורקיה (1). פיגוע נוסף בוצע לראשונה השנה ברצועת עזה, כאשר פעיל מזרם הסלפיה-ג'האדיה הפעיל חגורת נפץ נגד כוחות חמאס שניסו לעצור אותו במעבר רפיח.

כאמור, נתון בולט הוא מעורבותן הגוברת של נשים, בהן ילדות ונערות, בפיגועי ההתאבדות. מגמה זו בלטה גם בשנתיים הקודמות בעיקר בהפעלתן בידי ארגון בוקו חראם. כ-137 נשים לקחו חלק בפיגועי התאבדות בשנה זו, לעומת 77 בשנה שלפני כן ו-118 ב-2015. כ-61 מפיגועי ההתאבדות בוצעו במעורבותן של כ-137 נשים ב-6 מדינות ברחבי העולם. בפיגועים אלה נהרגו כ-333 בני אדם. כ-126 מהנשים (כ-92 אחוזים) מהן פעלו באפריקה, כולן בשירות ארגון בוקו חראם. יתכן שהיו מקרים נוספים של הפעלת נשים כמתאבדות בעיקר באפריקה ובעיראק שלא נכללו בדו"ח עקב מגבלת דיווחיים. לדוגמה, בחודש יוני השנה נמסר כי במהלך הקרבות לשחרור העיר מוסול בעיראק הגבירה "המדינה האסלאמית", את שימושה במחבלות מתאבדות ושיגרה כ-38 מחבלות מתאבדות. אולם, על פי רישומנו, כ-7 מתאבדות בלבד שוגרו בעיראק בשנה המדווחת.

בדו"ח נכתב שראוי לציון כי בישראל, על אף שבמהלך 2017 לא בוצעו בפועל פיגועי התאבדות, סוכלו 13 פיגועים שתוכננו בידי ארגוני הטרור הפלסטינים, כך על פי דברי ראש השב"כ הישראלי בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת (דצמבר השנה).

לסיכום, נכתב בדו"ח, גם בשנת 2017, "המשיכו פיגועי ההתאבדות להוות נשק קטלני ויעיל בידי ארגוני טרור שונים ברחבי העולם. למרות הירידה בהיקף התופעה ביחס לשנה הקודמת, טרור המתאבדים שימש כלי ללחימה בידי כוחות צבאיים למחצה בפעילותם נגד צבאות מדינתיים, בעיקר אך לא רק בידי לוחמי "המדינה האסלאמית". זאת, מעבר לפיגועי התאבדות שביצעו ארגונים שונים ברחבי העולם בערים נגד אזרחים שאינם לוחמים".

למחברים ברור שגם 2018 לא תהיה וורודה. "ברור כי בשל יתרונותיו של דפוס פעולה זה לבניית דימוי העוצמה ויכולת ההרתעה של מפעיליו, ייעשה גם בשנה הקרובה שימוש מרבי, על פי היכולת של ארגוני הטרור המשתייכים למחנות "המדינה האסלאמית", ואל-קאעידה, להוציאם לפועל".