הפתק שקיבל החייל החרדי
"אנא המנע מללכת עם מדים". הפתק שקיבל החייל

מדובר בתופעה: חרדים מאיימים על חיילים בבית שמש ובבני ברק, לבל יעזו לעלות לאוטובוסים עם מדים. בכמה מקרים, חיילים אף הושפלו לעיני הנוסעים ונדרשו לרדת מהאוטובוס מאחר ו"הם פוגעים ברגשותיהם". ד', חייל חרדי בעצמו מבית שמש, המתין הבוקר בתחנת אוטובוס בדרכו לבסיס, כשלפתע הוא נדהם לקבל מאזרח חרדי שהבחין בו כרטיס נסיעה שמאחוריו כתב בכתב ידו את המסר הבא: "בס"ד. לכבוד היהודי שאיני מכיר, אנא הימנע מללכת עם מדים אלו בתוך הציבור החרדי. אתה מקרר את הציבור נגד פסק כל הרבנים שאסרו ללכת לצבא, גם מי שלא לומד. אנא הימנע מכך. המחטיא את הרבים אין מספיקין בידו לעשות תשובה. יהודי כואב", כתב החרדי.

"הדבר שהכי כואב לי, הוא שאנחנו עוברים השפלות קשות וסופגים איומים רק בגלל שאנחנו נכנסים עם מדים לתוך השכונות והיישובים שלנו, ואף אחד לא מגבה אותנו", אומר ד' בכאב, "יש איומים על החיים שלנו, ועכשיו גם לא רוצים שניסע במדים באוטובוסים. משפילים אותנו לעיני הנוסעים, ואף אחד לא פוצה פה. דמנו הפך להפקר".

ח', חייל חרדי נוסף, זכה גם הוא להשפלה קשה במהלך נסיעה באוטובוס: "עליתי לאוטובוס בבני ברק כשאני לבוש במדים. במהלך הנסיעה ניגש אליי חרדי וביקש ממני לרדת מהאוטובוס בגלל שאני לובש מדים. הוא אמר לי: 'לא מקובל ללכת עם מדים בבני ברק. תרד מהאוטובוס'", משחזר ח', "אף אחד לא העז להגיד לו מילה או להעיר לו". לאחרונה, חיילים חרדים נשואים אף נאלצו לעזוב את בתיהם מכיוון שהלכו לבושים במדים בשכונה בה הם מתגוררים, לאחר שקיבלו איומים על חייהם ונודו מהקהילה.

ולמרות זאת, לדברי החיילים החרדים, הם לא מתכוונים לוותר: "בתקופתו של רבי עקיבא ומרד בר כוכבא, היו יהודים שלא רצו להתגייס לצבא ולעזור במרד. בר כוכבא הורה כי מי שלא יתגייס, ביתו יישרף. אנחנו לא מתכוונים להתקפל, אבל אני חושש שתהיה עליית מדרגה ובפעם הבאה עלולים לפגוע בנו פיזית. אני גאה להיות חייל חרדי, אבל לצערי לא נעשה מספיק כדי לטפל באותם פורעי חוק שמאיימים על חיינו ומשפילים אותנו. לצערי, יש כאלה שנכנעים ועוזבים את הצבא", מציין אחד החיילים.

עוד ב- פז"ם: