פזם
דאע
ההוצאה להרוג של מוסא אבו זמאט, שנטען שעזר לחמאס

הכרזת מלחמה: דאע"ש סיני נגד החמאס בעזה

בסרטון שפורסם על ידי פעילי דאע"ש בסיני הוכרזה מלחמה כנגד ארגון חמאס שברצועת עזה. היחסים בין שני הארגונים, שבעבר נטען שהם משתפים פעולה ביניהם, עלו על שרטון בעקבות ההתקרבות של חמאס למצרים ולאיראן

שי לוי | פז"ם | פורסם 08:43 11.01.18 

שנה גודל אות

"אל תיכנעו להם לעולם. השתמשו בחומרי נפץ, במשתיקי קול ובמטענים נצמדים. הפציצו את בתי המשפט שלהם ואת מתקניהם הביטחוניים, מאחר שהם יסודות הרודנות התומכים בשלטון שלהם", את הדברים האלה אמרו לאחרונה בכירים בארגון דאע"ש בסיני. אך באופן מפתיע הם לא נאמרו נגד ישראל, ארה"ב או מדינה מערבית אחרת אלא היו חלק מהכרזת מלחמה די מפתיעה של דאע"ש מחוז סיני נגד לא אחר מאשר ארגון חמאס.

רק לפני כשנה טענו גורמים בצה"ל שקיים קשר הדוק בין חמאס לארגון דאע"ש שבסיני. רבים טענו שיש שיתוף פעולה הדוק בין השלוחה המכונה בשם "מחוז סיני" (ווילאיאת סינא) לבין הזרוע הצבאית של חמאס "עז א-דין אלקסאם".  על פי הטענות, שיתוף הפעולה כלל אימון של פעילי דאע"ש בסיני על ידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס, ואלה אפילו השתתפו בפיגועים נגד מטרות מצריות, וסייעו להם רפואית כשנפגעו מהצבא המצרי. בתמורה, פעילי דאע"ש סייעו בהברחות של אמל"ח מסיני לרצועת עזה.

נראה שמאז עבר לא מעט דם רע בממלכת הטרור האזורית, בעיקר על רקע מהלכים של חמאס שכללו התקרבות למצרים מצד אחד, כולל מעצר של עשרות פעילי דאע"ש ברצועה ועוד כמה מאות פעילים של הארגונים הסלפים הקיצוניים התומכים בדאע"ש, שרובם עדיין מוחזקים במעצר. ולאיראן מהצד השני.

בדאע"ש לא אהבו את החיבור הזה. עד כדי כך שהם פרסמו סרטון הכרזת מלחמה נגד חמאס. כמיטב המסורת, בסוף הסרטון הוצא להרוג מי שנטען כאיש שעזר לחמאס, בירי לראשו. מי שהוצא להרוג היה מוסא אבו זמאט, מהכפר אלמהדיה בדרום רפיח המצרית. אדם שעבד בהברחות נשק מסיני לעזה. גם היורה הוא עזתי, מדובר במוחמד דג'אני, פעיל דאע"ש כיום, שהאשים את זמאט בהברחת נשק לחמאס.

הסרטון פורסם ב-4 בינואר, אולם ההערכה היא שצולם כמה שבועות קודם לכן. לא פחות מדהימה העובדה עליה דיווח  העיתון "אלערבי אלג'דיד", שאנשי דאע"ש סיני השתלטו על רוב האזורים בצפון סיני שבהם מתקיימת פעילות הברחה של סחורות לרצועה והם פוגעים בכל מי שמנסה להבריח נשק, או סחורה, לרצועה. מעשית, דאע"ש מטילים מצור מהצד שלהם על עזה. בהתחשב בעודה שישראל שולטת בים, נראה שבעזה סובלים מחנק, שגם פוגע כנראה בצינור האספקה האיראני. מה חושבים על זה בצד הישראלי של המשוואה? אפשר רק לנחש.