פזם
אסון מגדלי התאומים (צילום: Spencer Platt, GettyImages IL)
צילום: Spencer Platt, GettyImages IL

מחבלי ה-11 בספטמבר: "השומרים נוגעים לנו באיבר המין לסיפוק אישי"

תביעה שהוגשה על ידי מתכנני פיגועי ה-11/9 מעוררת סערה ברחבי העולם: לטענת המחבלים, שומרי כלא גואנטנמו, בו הם מרצים את מעצרם, מטרידים אותם מינית. "אנחנו נמצאים פה תחת הטרדות מניות בלתי פוסקות", טוען אחד ממגישי התביעה

שי לוי | פז"ם | פורסם 14:42 11.01.18 

שנה גודל אות

בית המשפט בארצות הברית, החל השבוע בדיונים בעקבות תביעה שהוגשה על ידי מתכנני פיגועי ה-11 בספטמבר, בה נטען שהם מוטרדים מינית על ידי שומרי כלא גואנטנמו, בו הם מרצים את מאסרם: "הם מבצעים חיפושים במפשעה ובאזורים רגישים אחרים, במקום להשתמש בסורקים שיש להם".

באנגלית די רצוצה, סיפר חאליד שייח מוחמד, המח שמאחורי הפיגועים הקשים ב-11 בספטמבר: "אנחנו נמצאים פה תחת הטרדות מניות בלתי פוסקות". אחד אחרי השני, עלו ארבעת המתכננים של הפיגועים לדוכן העדים וטענו בפני השופט הצבאי, קולונל ג'ימס פול, שהם מוטרדים מינית. לטענתם, שומרי הכלא מבצעים עליהם חיפושים בתדירות גבוה מאוד כדי לגעת בהם בצורה מינית. לטענתם, "השומרים נוגעים לנו באיבר המין לסיפוק אישי". "זה חיפוש ה'הטרדה המינית'", הוסיף רמזי בן אל שייב, מהמתכננים ומי שגייס את החוטפים לטובת הפיגועים.

תובע אחר, מוסטפה אל הוואסי, דרש לעזוב את אולם בית המשפט במהלך הדיון. כנראה כצעד של אי אמון. השופט אישר את בקשתו והורה לשומרים לקחת אותו לתאו. אל הוואסי, יש לציין, סובל מבעיות "רקטליות" מאז נחקר על ידי ה-CIA אחרי שנתפס.

בוב סוואן, התובע, הסביר בבית המשפט שמדובר בשינוי מדיניות של בית הכלא. שיטת החיפוש באמצעות גלאי מתכות הוחלפה לאחרונה בחיפוש ידני באיברי המין, בכדי לחזק את יכולות החיפוש של החיילים המשרתים בכלא. לאור הדברים, החליט השופט להמשיך את הדיון רק אחרי שבית הכלא יביא לו הסבר כתוב ומנומק להחלטה לשנות את מדיניות החיפוש.

יש לציין שזו לא הפעם הראשונה בה שבויים המוחזקים בגואנטנמו מתלוננים על מצבם בכלא, כולל חיפוש "מדוקדק" באיברי המין שלהם שנחשב - לטענתם - ל"הפרה של האמונה האסלאמית". רק שהפעם מדובר בדמויות בכירות הקשורות לאחד מהפיגועים הקשים ביותר בהיסטוריה, שגוררים התעניינות גבוה מצד התקשורת העולמית.