אחד הכרישים שנתפסו בסיני בסופ
מזימה של המוסד לגרום לתיירים לנטוש את סיני ולעבור לאילת? הכריש שנתפס בסיני|צילום: הסאן

האם המוסד עושה שימוש בחיות מרגלות לנטרול איומים במזרח התיכון? בכתבה שהתפרסמה באתר vocative, התשובה היא בהחלט כן. לפי הכתבה, השמועות על יכולות המוסד פרשו כנף למדינות ערב, עד כדי כך שהם החלו ללכוד ציפורים וחיות אחרות בחשד שמדובר בסוכנים ציוניים שבאו לרגל במדינה.

באחד המקרים עצרה המשטרה המצרית חסידת ריגול, באחר כריש שתקף תיירים בסיני נחשד כשליח כחול לבן, ואפילו הבובה הפופולארית במצרים, אבלה פהיטה, הואשמה כי במהלך פרסומת טלוויזיונית העבירה קודים סמויים לביצוע פיגוע.

אגב למרות תחושת הגיחוך הראשונית, התקדימים ההיסטוריים בעולם של שימוש בחיות למטרות צבאיות וריגול מסייעים למאמינים לחזק את תחושתם כי מדובר במקרים אמיתיים לחלוטין. אחרי הכל, עוד במלחמת העולם השנייה עשו שימוש כוחות הברית, בהם ארה"ב ובריטניה, שימוש ביונים כדי להעביר מסרים ובעטלפים שחומשו בשקיקי חומר דליק בניסיון כושל להצית בסיסי אויב, ואי אפשר להתעלם מהחשיפה הגדולה של צבא ארה"ב לפיו הוא עושה שימוש נרחב כבר שנים בדולפינים ובאריות ים למטרות הגנה על ספינות ונמלי ים, לאיתור מוקשים ועוד. הצבא האמריקאי אף הודה כי ניסה להכשיר בדרכים דומות ציפורים, לווייתנים קטלנים וכרישים. כך שאולי הסיפורים הבאים, הכוללים "סוכנים חשאיים של ישראל", ישמעו לכם מעט פחות מופרכים. הכול כאמור, על פי הכתבה שהתפרסמה ב-ווקאטיב.

המועד: אוגוסט 2013. החיה: החסידה

הרשויות המצריות עצרו את חסידה לאחר שמצאו מכשיר מעקב מוצמד לרגליה. דיג מקומי בנילוס בדרום קהיר הבחין בציפור החשודה, לכד אותה והעביר אותה לידי המשטרה המקומית. המכשיר התגלה כמתקן סטנדרטי לאיתור ציפורים נודדות אשר נמצא בשימוש של מדענים צרפתים שעקבו אחרי דפוסי הנדידה של החסידות. למרות שהיא "נוקתה" מחשד, הסוף לא היה אופטימי עבור החסידה – על פי הדיווחים זמן קצר לאחר ששוחררה ממעצר היא נלכדה מחדש על ידי ציידים שהרגו אותה ולאחר מכן היא נאכלה.

בז שחור, bot - ויקיפדיה (צילום: ויקיפדיה)
ש... האויב מאזין! (אילוסטרציה)|צילום: ויקיפדיה

המועד: יולי 2013. החיה: בז

משטרה טורקיה לכדה בז קטן שעל רגלו נמצא מכשיר איתור ישראלי. צוות מדעי באוניברסיטת פיראת שבמזרח טורקיה סיווגו את הציפור כ"מרגל ישראלי" במסמכים שלהם. הציפור הועברה סדרת בדיקות, בהן סריקות XRAY, שהוכיחו כי בגופה לא הושתל שום ציוד ריגול. עם זאת, נראה שהיא שמרה על טינה כלפי הצוות עקב בדיקות הפולשניות שנגרמו לה, "מאפיין יהודי" מובהק לפי חלק מהטורקים.

המועד: ינואר 2013. החיה: יונה

חודשים ספורים לפני שהמצרים לכדו את "חסידת הריגול הציונית", יונת דואר נלכדה בצפון קהיר כשלרגלה מוצמדת הודעה על מיקרופילם. המקירופילם הזעיר הכיל, על פי החשד, את ההודעה "איסלאם מצרים". הבולשת המצרים לקחה את החקירה לידיה כדי לבחון את המיקרופילם ולהכריע אחת ולתמיד אם מדובר במזימה ציונית. המסתורין סביב המיקרופילם מעולם לא הוסר, והמשטרה המצרים השאירה את המסקנות לעצמה.

יונה (צילום: ThinkStock)
בשעת פעולה? (אילוסטרציה)|צילום: ThinkStock

המועד: דצמבר 2010. החיה: נשר מקראי

הנשר שנלכד באזור כפרי של ערב הסעודית הועבר לידי כוחות הביטחון לאחר שנמצא כי הוא נושא מכשיר איתור GPS חשוד עליו היה כתוב "אוניברסיטת תל אביב" והמספר R65. השמועות על הסוכן המעופף פרשו כנף במהירות ותפסו כותרות במספר רב של עיתונים לפיהן הציפור היא לא אחרת מאשר כלי מאומן היטב של המוסד.

ההסבר האמיתי היה מעט מאכזב יותר, הנשר נמצא בסכנת הכחדה בישראל ועל כן נתון למעקב מתמיד במסגרת מאמצים להצלת הזן. כחלק מכך הנשרים סומנו כדי לעקוב אחר האוכלוסייה. לאחר מאמצי שכנוע רבים הסכימו הסעודים לשחרר את הציפור, ונותר להם רק לתהות האם חזרה לבסיס המוסד כדי לדווח על שלמדה במסעותיה הארוכים.

המועד: דצמבר 2010. החיה: כריש

שורה של מקרי תקיפה נדירים במפרץ שארם אל שייח בסיני, בהם הותקפו תיירים על ידי כריש מסתורי, הוביל את המצרים לטעון כי מדובר בניסיון של המוסד לגרום לתיירים לנטוש את חופי סיני המופלאים, אולי כדי שיעברו לאילת השכנה. על פי חלק מהדיווחים לכריש הוצמד מכשיר GPS שסייע לשלוט בו ולנווט אותו כך שיתקוף דווקא את התיירים.

"השמועות בדבר פעילות של המוסד שהשליך את הכריש למים כדי לפגוע בתיירים טרם נשללו", הודה גורם רשמי של המשלה המצרית. אחרים ציינו, מנגד, כי יהיה לכריש קשה לזהות במים מטרות ערביות לעומת יהודיות, שהרי גם הם נוהגים לפקוד את האזור. אולי, בכל זאת, ציינו בבדיחות הדעת חלק מהדיווחים, יש הבדל אחד – היהודים ודאי שוחים קרוב יותר לחוף לאחר שאמא שלהם צועקת עליהם לא להתרחק.

בסופו של דבר הכריש המסוכן נלכד על ידי דייג מקומי, אז התברר לצערם של חובבי סיפורי הריגול כי לא היה עליו שום מכשיר מתוחכם של המוסד, רק תיאבון בריא.

האיראנים אף דיווחו במקרה אחר כי לכדו סנאים מרגלים. "בזכות ערנותם של אנשי המודיעין שלנו, הצלחנו לתפוס 14 סנאים בגבולות המדינה, שצוידו במערכות ריגול של גורמי ביון זרים. למרבה המזל הם נעצרו לפני שהצליחו לפעול בשטח", נמסר בסוכנות הידיעות האירנית.

צה"ל, אגב, בהחלט עושה שימוש בחיות אחרות, אם כי למטרות פחות דרמטיות מריגול. לאמות לסחיבת מסעות, אנטילופות וראמים לניכוש עשבים בבסיסים כדי למנוע שריפות, וכמובן שימוש נרחב בכלבים מיחידת עוקץ. לא קל לבטל על הסף את השמועות על שימושים מתקדמים יותר בחיות – הרי אם צבאות ידידותיים כמו ארה"ב יודעים לאלף דולפינים למשימות מורכבות, נותר רק לתהות מה מסוגלת לעשות ישראל.