בחודש שעבר פורסם בכלי התקשורת ברוסיה דיווח על אירוע שהתרחש כביכול ב-3 בנובמבר. על פי הדיווחים שני מטוסי קרב מסוג F-35 חמקנים ניסו ליירט זוג מפציצים על קוליים של רוסיה ונכשלו בכך.

"החמקנים ניסו ליירט את המפציצים מעל לשמי יפן אך הפעולה הסתיימה בכישלון צורב", נטען. "ארבעת אנשי צוות המפציץ הפעילו את המבער האחורי של המנוע והתחמקו בקלות מ'הגורמים התוקפנים'. האמריקאים לא הצליחו לעמוד בקצב של המפציצים ונכשלו ביירוט".

כעת טוענים באתר "Polygraph" המתמחה בבדיקת עובדות שמתפרסמות בכלי תקשורת וברשת ושייך ל"קול אמריקה" ותחנות רדיו נוספות, שהפרטים שסופקו על ידי הרוסים בכל הקשור לכלי הטיס אינם נכונים.

מטוס חמקן F-35A (צילום: George Frey/Getty Images)
הרוסים טענו שלא עמד בקצב של המפציצים. החמקן|צילום: George Frey/Getty Images

מהבדיקה שלהם עולה כי לא קיים כל תיעוד לאירוע כזה במשרדי ההגנה של ארה"ב או יפן וגם לא בבדיקה של מקורות אחרים ומגוונים. "הסיפור פשוט נשמע מזויף", נכתב באתר פוליגרף.

יש לציין כי אף צד לא אוהב לקחת אחריות על כישלונות של הצי שלו, אך בדרך כלל יוצאת הודעה רשמית כלשהי שכל צד מנסח בהתאם לאינטרסים שלו.

המפציץ הרוסי אמנם מהיר מהחמקן האמריקאי בכ-200 קמ"ש אולם לדבריהם נתון זה חסר משמעות, גם מכיוון שאין כל תיעוד לתקרית וגם משום שיירוט נעשה באופן כזה ש"סוגר את מטוס המטרה".

בין מטוסי כוחות נאט"ו וחיל האוויר האמריקאי בתוכם לבין מטוסי הקרב של רוסיה מתקיימת כל העת מלחמה קרה של התגרויות ותקריות אוויריות שונות המתרחשות מדי שבוע מעל למדינות הבלטיות, מעל יפן ובנקודות נוספות ברחבי הגלובוס. רק לאחרונה פורסם כי 19 תקריות כאלו נרשמו בשבוע אחד.

כעת למתיחות מצרף הדיווח השנוי במחלוקת שפורסם על ידי הרוסים וקיבל סיקור בכלי תקשורת שונים ברחבי העולם כשהשאלה המרכזית היא אם הוא כלל התרחש ולכך יש לכל אחד מהצדדים גרסה שונה.