פזם
מערכת נשק ישראלית בכוית (צילום: צילום מסך twitter @GrantTurnbull)
איך הגיעה מערכת נשק ישראלית למדינת אויב?
|
צילום: צילום מסך twitter @GrantTurnbull

איך הגיעה מערכת נשק ישראלית למדינת אויב?

בתור אחת מיצואניות הנשק החשובות בעולם, ישראל מוכרת נשק למדינות רבות - ובמקרים רבים כלי נשק ישראלים מגיעים למדינות ערב ואף למדינות אויב. האם זה מה שקרה גם הפעם? מערכת נשק ישראלית נצפתה בכוית, מדינה שחל איסור למכור לה נשק ישראלי

שי לוי | פז"ם | פורסם 10:40 14.01.18 

שנה גודל אות

מערכת לחימה ישראלית מתקדמת, המגנה על כלי רכב משוריינים מטילים נגד טנקים וציינים של כלי טייס, מופעלת על ידי צבא כוית. כך עולה מתמונות שצולמו במהלך תערוכה שנערכה בחודש שעבר בבירה של המדינה הערבית. מדינה שנזכיר ששוללת, נכון להיום, את עצם קיומה של מדינת ישראל ושחל איסור למכור לה נשק ישראלי.

בתמונה ניתן לראות כלי רק"ם מסוג פנדור, שמופעל על ידי המשמר הלאומי של כוית. על צריח הנגמ"ש מופיעה המערכת הישראלית להתראה של יום ולילה ממגוון איומים (MTDS) מתוצרת אלביט. מערכת זו מזהירה את צוות הלחימה בכלי הרק"ם מפני איום נ"ט ואיומים אחרים מהקרקע וגם מפני מקרים בהם מופעל נגדם ציין לייזר של טילים ופצצות מכלי טיס.

אתר shephardmedia שחשף את התמונות, ציין כי גרסה החדשה של פנדור 6X6, נרכשה על ידי הכויתים בשנים 2013 - 2014 והם נבנו ונבנו במפעל של חברת GDELS-Steyr אוסטריה, שנסגר מאז. לא ידוע כמה גרסאות פועלות בכוית ונראה שהם נרכשו וסופקו יחד עם המערכת הישראלית.


כל עסקה ביטחונית מחייבת אישור של האגף לייצוא ביטחוני במשרד הביטחון שאוכפים את עסקאות הנשק ואחראים למנוע מכירה של אמצעי לחימה ישראלים למדינות המופיעות ב"רשימה השחורה".

באתר shephardmedia, טוענים אגב, שהכויתים לא ידעו, ככול הנראה, שהם מפעילים מערכת ישראלית. לא ברור עד כמה זה נכון, מה שברור זה שמערכת ישראלית כזו במדינה ערבית עוינת כלפי ישראל – חושפת את הטכנולוגיה גם בפני מי שלא אמור לבחון אותה. גם מבחינת הכויתים מדובר במבוכה לא קטנה, שכן החוק בכוית אוסר כל סחר עם ישראל ואפילו החזקה של מוצר ישראלי.

זה ממש לא סוד שמדינת ישראל נחשבת למעצמה ביטחונית. אבל לאורך השנים נחשפו יותר מדי מקרים בהם נשק ישראלי הגיע למדינות ערב. בחלק מהמקרים ישנם הסכמי שלום עם המדינות הללו, כמו למשל על פי פרסומים זרים ירדן שקיבלה מישראל את מסוקי הקוברה שיצאו משרות חיל האוויר הישראלי ואחרי ששופצו על ידי ארה"ב. במקרים אחרים, זה מגיע למקומות פחות חיוביים. במלחמת לבנון השנייה, לדוגמא, זה הגיע למצב בו חיילים ישראלים ספגו אש פגזים תוצרת התעשייה האווירית.