פזם

חייל תיעד את עצמו שובר רגל של חבר

סמל מ', חייל קרבי ששירת בגזרת החרמון, ביקש מחבר לפצוע אותו כדי שיזכה בימי מחלה. החבר עשה כפי שהתבקש - אבל גם הגדיל ראש ותיעד את הכל. התוצאה: הסרטון הגיע לידי מצ"ח והוביל לכתב אישום והורדה בדרגה

שמעון איפרגן | פז"ם | פורסם 12:49 20.03.17 

שנה גודל אות

חייל בדיכאון 2 (צילום: רועי ברקוביץ')
"אין צורך להכביר אודות חומרת המעשה בפרט כאשר מדובר בלוחם"
|
צילום: רועי ברקוביץ'

מה חייל מוכן לעשות רק כדי לצאת הביתה? מתברר שלא מעט: חוקרי מצ"ח גילו כי חייל קרבי ששירת בגזרת החרמון שכנע את אחד מחבריו לגרום לפציעה ברגלו שתזכה אותו בימי מחלה ויציאה הביתה. זה עוד עשוי היה להצליח לו אלמלא טרח החבר לתעד את כל הסיפור.

זה קרה לפני כשנתיים. סמל מ', לוחם באחת היחידות המובחרות בצה"ל שקיבל בעבר שבחים ממפקדיו על תפקודו, החליט שהוא לא מעוניין להשתתף בפעילות מבצעית. כדי להרוויח מספר ימי התרעננות בבית הוא הניח מקל של מטאטא על אחת מבהונותיו וביקש מחברו לזרוק על המקל אבן גדולה. האבן גרמה לפציעה קשה וסמל מ' קיבל מרופא היחידה שבוע ימי מנוחה בבית.

נסיבות המקרה העלו חשדות בקרב גורמים פיקודיים שמדובר בתרמית. חוקרי מצ"ח פתחו בחקירה שבמהלכה התגלה כי חברו של מ', מי שסייע לו לביים את פציעתו, תיעד את כל האירוע בטלפון הסלולרי.


סמל מ' הכחיש תחילה את ההאשמות, אך לאחר שהתביעה הצבאית הגישה נגדו כתב אישום, לקח אחריות על מעשיו וחתם על הסדר טיעון עם התביעה. בהתאם להסדר הוא הודה במעשה וכתב האישום נגדו תוקן.

השופטים ציינו בגזר הדין כי מעשיו של הנאשם חמורים, אך הם החליטו להקל בעונשו ולא לשלוח אותו לכלא. "אין צורך להכביר אודות חומרת המעשה בפרט כאשר מדובר בלוחם", הדגישו השופטים וציינו כי ההקלה בעונשו של מ' נובעת מהזמן שעבר מאז ביצוע העבירה. מ' נשפט לשלושה חודשי מאסר על תנאי בלבד ולא ירצה עונש מאסר בפועל. כמו כן נגזר עליו תשלום קנס של 2,000 ש"ח והורדה לדרגת טוראי. 

יצויין כי במקרה דומה, חייל בתפקיד עורפי שביקש מאזרח לשבור לו אצבע נשפט ונשלח לשבעה ימי מאסר שאותם ריצה בעבודות שירות בבסיס צבאי, שלושה חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. כמו כן נגזר עליו עונש מאסר מותנה בן שלושה חודשים למשך שלוש שנים, בהן היה אסור לו לעבור כל עבירה שיש בה יסוד של מרמה.