מה קרה במהלך אימון של חיל האוויר הפולני ב-14 במאי? בתחקיר שפורסם לאחרונה בכלי תקשורת מקומי נטען כי מטוס מסוג מיג-29 נפגע במהלכו מאש תותח 30 מ"מ של מטוס מיג-29 אחר שהשתתף בתרגיל.

הפרסום עורר הדים מחוץ לגבולות פולין ובאתרים ביטחוניים בינלאומיים דווח כי מדובר בירי שבוצע בטעות במהלך האימון. משרד ההגנה של פולין פרסם תחילה הודעה רשמית עמומה: "נציבות המדינה חוקרת אירוע הקשור לפגיעה בגופו של מטוס מיג-29 במהלך תרגיל. הטייס לא נפגע אולם נדרש תיקון משמעותי למטוס".

מעבר לאותה הודעה, המשרד סרבו להתייחס לשאלות העיתונאים ולמסור פרטים נוספים על התאונה. לאחר שהפולנים סירבו לציין מה גרם לנזק בזמן שהמטוס היה באוויר, התעקשו גורמים רבים על כך שבוצע ירי הדדי.

משרד ההגנה הפולני מכחיש שמטוסי קרב ירו בטעות אחד על השני (צילום: Ryan Fletcher , Shutterstock)
מטוס מיג 29 בטיסת אימון, ארכיון|צילום: Ryan Fletcher , Shutterstock

מפקד חיל האוויר הפולני לשעבר, צוטט כשאמר: "לא ברור האם למזג האוויר הייתה השפעה על האירוע, אולם נראה כי ישנה בעיה בהכשרת הצוותים ובנהלי הבטיחות". טייס ששמו לא פורסם, צוטט כשאמר: "אם הייתה פגיעה של פגז בקליבר הזה בתא הטייס, היא הייתה מביאה למותו".

בעקבות הרעש התקשורתי, משרד ההגנה הפולני הוציא הודעה נוספת והכחיש שהיה ירי של מטוס קרב על מטוס אחר. "לא היה ירי פגזים על מטוס מיג-29 אחר באימון שהתרחש בחודש מאי", נמסר בהודעת ההבהרה של משרד ההגנה הפולני. "אכן הייתה תאונה אווירית באימון, אך לא היה מצב של ירי הדדי. לאחר הנחיתה הטכנאים גילו נזק בחלק התחתון של גוף המטוס וזה נחקר על ידי הוועדה". הכחשה נמרצת אם כן, אך כזו שמוקדם לקבוע אם תביא לסיום העיסוק בפרשה.