גאווה

בעיות מהתחת: אלו הצרות שנוצרות כתוצאה ממין אנאלי

קרעים בעור, גרד אנאלי וקונדילומות - אלו רק חלק מתופעות הלוואי הלא רצויות שעלולות להופיע בעקבות מין אנאלי. ד"ר בוריס מיסלובטי, כירורג פרוקטולוג במרפאת המומחים פרומד, שופך אור על האזור הכי חשוך בגוף ומסביר איך לטפל בכל אחת מהקללות שעלולות לבקר

ד"ר בוריס מיסלובטי | mako גאווה | פורסם 08:00 05.01.18 

שנה גודל אות

בואו נפתח את זה לרגע. או אם תרצו "נצא מהארון" - יחסי מין אנאליים הם לא רק כיף. הבוקר שאחרי יכול להיות מגרד, כואב, מדמם ואפילו עם הפרשות לא רצויות מהאזור. תופעות אלה יכולות לקרות גם למי שהשתמש בקונדום, כיוון שהאנטומיה של האזור היא מורכבת. אלו הסיבות שיכולות לגרום לתלונות בבוקר שאחרי:

קרעים בעור או פיסורות

יחסי מין אינטנסיביים מאוד יכולים לגרום לקרעים בעור הכניסה לפי הטבעת, קרעים בתעלה האנאלית או פיסורות. פיסורה אנאלית היא למעשה פצע בצורה של סדק או קו שנוצר בפי הטבעת ברקמות האפי-טליות הממוקמות קרוב לפי הטבעת. אם כואב מאוד, במיוחד בשירותים, יכול להיווצר סדק בפי הטבעת. הטיפולים המקובלים הם שימוש במשחות, אך אם אין שיפור, המצב יכול להגיע עד כדי ניתוח.

טחורים

אחת ולתמיד: יחסי מין אנאליים אינם גורמים לטחורים! כל המחקרים והספרות המקצועית לא הוכיחו קשר להיווצרות טחורים בשל קיום מין אנאלי. הקשר הישיר הוא במידה וכבר "זכיתם" בהם, הם יוחמרו משמעותית. הטיפול בטחורים יכול להיות באמצעים שמרניים על ידי נרות הנרכשים מבית המרקחת ועד לניתוח או טיפול בלייזר להעלמתם. החמרה בטחורים תתבטא בקרישי דם בוורידי הקצה החיצוני של פי הטבעת, שיגרמו להיווצרות גושים תוך שעה עד שעתיים ויובילו לכאבים ודימום. במקרה של כאב חריף יש לטפל בפקקת בעזרת ניתוח. לחלופין, מומלץ להשתמש במשחות, קוביות קרח ואמבטיות ישיבה, המסייעות להעלמות הפקקת תוך מספר ימים או שבועות. יש להקפיד על מהירות בפתיחת הפקקת. היא צריכה להתבצע תוך 24-48 שעות, אחרת עלול להגיע להזדהם ולהסתבך בסיבוכי דלקת לא פשוטים בכלל.

גרד אנאלי

מין אנאלי עלול לגרום לפגיעה בקריפטות, אותם חללים המייצרים חומרים פיזיולוגים טבעיים. פגיעה ברירית הטבעית, יכולה לגרום לייצור של ריר ורטיבות באזור עם גרד בלתי נשלט. כדאי להיעזר במשחות ולהמעיט בשטיפה של המקום על מנת להחזיר את הלחות הטבעית של הרירית למקום.

גוף זר

פעמים רבות מין אנאלי כולל שימוש בצעצועי מין אשר גודלם, למרות שהוא אולי תואם את הפנטזיה, אינו תואם את המציאות. זאת ועוד, תחת השפעה נרקוטית, כבר ראיתי צעצועי מין כאלה שלא הצליחו להוציאם, עד שהמטופל הגיע לבית החולים (אורכו של האחרון עמד על 45 ס"מ). במקרים כאלה יגרמו פצעים ודלקות שיכולים לגרום לחשש של התערבות כירורגית במקרה של שכחה.

מחלות דלקתיות

בתעלה האנאלית קיימות הקריפטות, שהן מעין חורים קטנים שמהם מופרשים חומרים פיזיולוגיים. יחסי מין אגרסיביים או מאוד נקיים עלולים לגרום מדי פעם לזיהום דלקתי בקריפטות שיתבטא במורסה. לאחר שנוקזה בהתערבות כירורגית, אם עדיין תמשך ההפרשה 4-6 שבועות לאחר הניקוז ניתן לאבחן שמדובר בפיסטולה. הפיסטולה היא תעלה המחברת בין המעי לעור של פי הטבעת, היוצרת גירוי בעור, כאב פועם בלתי פוסק אשר עלול להחמיר בזמן הישיבה ותוך כדי תנועה, להפריש מוגלה או דם ואפילו להביא לעלייה בחום הגוף. הפיסטולה לא תיסגר ללא התערבות כירורגית.

קונדילומות

קונדילומה נשמעת כמו צרה נשית, אבל היא תוקפת את כולם. זוהי יבלת הנגרמת כתוצאה מווירוס הפפילומה HPV בכל סוג של יחסי מין – אוראלי או אנאלי. לכן גם הקונדום לא עוזר כאן. אם תראו יבלת בעלת מראה הדומה לכרובית או נגעים מגורגרים, רוצו מהר לרופא עור או לפרוקטולוג מומחה. הטיפול פשוט יחסית – צריבה בלייזר, משחות או גזירה בהרדמה מקומית. הזנחה היא מסוכנת – לאחר מספר חודשים, יש סכנה אמתית לסרטן.

>> חלאס! 7 דברים שהקהילה חייבת להפסיק לעשות ב-2018

>> שמות של סרטי פורנו או טעמים של בן אנד ג'ריס? תתפלאו

כדי למנוע את כל אלה, ההמלצה הרפואית היא ביקור מונע אצל הפרוקטולוג פעם בחצי שנה/שנה, על מנת להגיע לגילוי מוקדם של כל הבעיות הללו. הזנחה וחוסר טיפול יכולים להביא אפילו לפגיעה בסוגרים, במיוחד בכל הקשור במחלות הדלקתיות. זאת בנוסף להמלצה הסטנדרטית של הזהירות המונעת באמצעות שימוש בקונדומים וחומרי סיכה.