>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בתל אביב 2012 11 (צילום: שי בן נפתלי)
פחות להט"בים ממה שנהוג היה לחשוב|צילום: שי בן נפתלי

אחרי שנים בהן נהוג היה להתייחס לחברי הקהילה הגאה כמהווים 10 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, סקר מקיף ראשון מסוגו מציג נתונים מפתיעים, לפיהם חברי הקהילה הלהט"בית (לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים) מהווים "רק" 3.5 אחוז מהאוכלוסייה הכללית בארה"ב. סביר להניח, כי הנתונים המעודכנים הפתיעו במיוחד צעירים ונשים בארה"ב, שכן רק לאחרונה פרסם מכון גאלופ סקר, לפיו אלה מאמינה כי בעולם עד כ-30% להט"בים.

את הסקר העצום ביצעה חברת גאלופ, שהשתמשה במדגם מייצג של 200,000 אנשים בכל 50 המדינות בארה"ב, ובחנה את ההתפלגות בכל מדינה ומדינה. השאלה היחידה שהנשאלים נתבקשו לענות עליה היא: "האם אתה, באופן אישי, רואה עצמך כלסבית, הומו, ביסקסואל או טרנסג'נדר?". השימוש במנוח "להט"ב" כהגדרה מקיפה לחברי הקהילה חשוב, ומייצג במובנים רבים את השיח התרבותי/פוליטי הקיים בשנים האחרונות באשר לשאלה מי מוגדר כחלק מהקהילה הגאה.

וושינגטון הבירה הכי עליזה

נתוני הסקר נאספו במשך שישה חודשים מה-1 ביוני 2012 עד ה-30 בדצמבר, ומבציעים על טווח של בין 1.7% בצפון דקוטה ל-5.1% בהוואי. בנוסף לכל 50 המדינות, בחן הסקר את הנתונים בוושינגטון הבירה - שם המספר הגבוה ביותר של להט"ב העומד על 10 אחוזים. עוד עולה מהסקר כי במינסוטה, מיסיסיפי וטנסי 2.6%, בטקסס ומרלינד 3.3%, ניו יורק 3.8% ואורגון וורמונט 4.9%.

האם הנתונים הללו מדויקים? לא ברור. חברי הקהילה הגאה בארה"ב מפקפקים בתוצאות הסקר ודורשים מגאלופ לבחון מחדש את הנתונים, בין היתר, משום שההגדרה העצמית כ"להט"ב" הנה בעייתית. המספר בו נקבו פעילים חברתיים ואנשי קהילה עד היום סבב סביב ה-10 אחוזים. מספר שקידם במובנים רבים אתה אג'נדה הלהט"בית כקהילה חזקה ומבוססת וכבעלת פוטנציאל כלכלי. הבקשה מהנשאלים להגדיר את עצמם כלהט"בים עלולה להיות בעייתית, שכן רבים אינם מחוץ לארון ואינם מגדירים עצמם כחברי הקהילה הלהט"בית. זאת על אף שמקיימים קשרים רומנטיים ו/או מיניים עם בני מינם. בעיה זו גדולה עוד יותר בקרב צעירים, שעדיין לא השלימו עם זהותם המגדרית ונטייתם המינית.

ועדיין, החשיבות הגדולה של סקר זה תתבהר לאורך זמן – עם סקרים דומים שיבוצעו בשנים הקרובות ויבחנו את השינויים במספרם של חברי הקהילה הגאה בארה"ב. אלה עשויים להצביע מבחינה חברתית ותרבותית דווקא על שינוי באקלים החברתי שעוזר לאנשי הקהילה לצאת מהארון.

סקר קודם: 3.4% מגדירים עצמם להט"ב

הנתונים עולים בקנה אחד עם ראיון טלפוני שערך מכון גאלופ בקרב 121,000 אמריקנים ופורסם לפני מספר חודשים, לפיו רק 3.4 אחוזים מהאמריקנים הבוגרים מגדירים עצמם כהומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים (להט"ב).

מהסקר הקודם עלה, כי 4.6 מהשחורים האמריקנים מגדירים עצמם כלהט"ב, 4.3 מהאסייתיים, 4 מההיספאנים ורק 3.2 אחוזים מהלבנים. בנוסף, בעוד 3.6 אחוז מהנשים הגדירו עצמן כלסביות, רק 3.3 אחוזים מהגברים ציינו כי הם הומואים. אותו חוסר התאמה מתעצם בקרב גילאי 18-29: בעוד 8.3 אחוז מהנשים העידו על עצמן כלסביות, רק 4.6 מהגברים. עוד עולה, כי רק 1.9% בקרב בני 65 ומעלה הגדירו עצמם כלהט"ב. עורכי הסקר לא התייחסו לכאלה שסירבו לענות על השאלה: "האם את\ה הומו, לסבית,ביסקסואל או טרנסג'נדר"?.

בניגוד למחקרים קטנים יותר שנערכו בעבר, מכון גאלופ גילה כי לרמת השכלה ומצב סוציו-אקונומי נמוכים קשר ישיר לזהות מינית ונטייה מגדרית. לפי הנתונים, אמריקנים בעלי השכלה נמוכה ומצב כלכלי נמוך היו בעלי סיכוי גדול יותר להגדיר עצמם כלהט"ב.