סרגיי בורצב, שר מדיניות הנוער וחבר הפרלמנט של מחוז סמרה ברוסיה, התפטר מתפקידו לאחר שאלכסנדר חינשטיין, חבר הפרלמנט הרוסי, טען כי הוא נמצא במערכת יחסים זוגית ארוכה עם העוזר שלו, אנדריי זולוטוכין. 

בהודעה ארוכה שפרסם חינשטיין בטלגרם הוא כתב כי החליט להוציא את בורצב מהארון כדי "להגן על ערכי המשפחה המסורתית" ועל מנת "לפרק את הלובי הגאה המשפיע על רוסים צעירים". חינשטיין צירף להודעה מסמכים המוכיחים לדבריו כי בורצב יצא לחופשה בת שבוע יחד עם זולוטוכין לרגל יום הולדתו של העוזר, וכי השניים לנו יחד באותו חדר. יחד עם המסמכים פרסם חינשטיין מספר תמונות של השניים המעידות לכאורה על קשר רומנטי. 

"חייו הפרטיים של אדם הם עניינו שלו ולא הייתי כותב את זה אילו היינו מדברים על כל אחד בעל תפקיד רשמי אחר, אך לא לגבי השר אשר אחראי ישירות על הטמעת מדיניות נוער באזור המאכלס מיליונים", כתב חינשטיין. "זה הרגע שבו זה נהיה ברור מאיפה מגיעים למחלקה של בורצב כל האקטיביסטים הגאים, תועמלני הלהט"ב והמורים שמנהלים עמודי סושיאל להט"בים". עוד הוסיף חינשטיין כי "הפקדת תיק מדיניות הנוער בידי אנשים כמו בורצב היא לא רק מסוכנת אלא גם פלילית", ואף הודיע כי הוא הגיש "בקשות רלוונטיות" בנושא לגופי אכיפת החוק המקומיים וגם למושל מחוז סמרה. 

צילום מסך מתוך Telegramבתגובה להודעה של חינשטיין בורצב הגיש את התפטרותו, אך דחה את הטענות שעלו נגדו. "בזמן שאני לא מסכים ואף דוחה לחלוטין את הטענות שהושמעו, אני חושב שזו טעות להטיל צל על מדיניות הנוער של המחוז", כתב בורצב ברשת החברתית הרוסית VKontakte. 

ההאשמות נגד בורצב מגיעות לאחר שבית המשפט העליון ברוסיה פסק בנובמבר האחרון כי "תנועת הלהט"ב הבינלאומית" היא תנועה "קיצונית" ואסר את פעילותה במדינה, זאת לצד הגדרה מעורפלת למדי של מהי בדיוק אותה תנועה, שלא באמת קיימת במציאות. הדבר מאפשר לרשויות לרדוף אחרי כל אדם, עסק או ארגון המקושר לסגנון חיים גאה, כפי שנעשה במדינה מאז אותה פסיקה. 

בחודש שעבר נעצרו ברוסיה שני מנהלים של בר גאה בעיר אורנבורג, שנמצאת במחוז השכן לסמרה. מנהלת הבר והמנהל האמנותי של המקום הפכו בכך לאנשים הראשונים ברוסיה שעומדים לדין פלילי באשמת "קיצוניות" להט"בית. הם הואשמו ב"קידום מערכות יחסים לא מסורתיות" ו"ארגון פעילויות למען ארגון קיצוני", ואם יימצאו אשמים הם עלולים לקבל עונש של עד 10 שנות מאסר.