הצגת הילדים הגאה "המסע המופלא של קשת" שהתקיימה אתמול (שלישי) במתנ"ס אולגה בחדרה הפכה לעימות אלים שכולל דחיפות וצעקות בין פעילים אנטי להט"ביים שהגיעו למחות כנגד תכני ההצגה לבין הנוכחים באירוע. 

עוד טרם האירוע, חילקו פעילים של ארגון "בוחרים במשפחה" עלונים ברחבי העיר שעליהם נכתב: "שמרו על ילדיכם מהטרדה מגדרית. ספריית אולגה מקיימת הצגה שמטרתה לחשוף את ילדינו לתכנים פוגעניים ומזעזעים שגורמים לבלבול וטשטוש הזהות המגדרית שלהם".  

העלונים שחולקו נגד ההצגה (צילום: ללא)
העלונים שחולקו נגד ההצגה|צילום: ללא

בעקבות ההודעה שהופצה לתושבים רבים מהעיר, הגיעו כ-8 בני ישיבות ועמדו בכניסה, הפריעו לאנשים להיכנס וחילקו לילדים עלונים שהם הדפיסו. "היה אדם חובש כיפה שבמשך כל ההצגה צפה וצילם וחיכה לשמוע משהו שלא יסתדר לו, וברגע שהוא שמע אותי מדברת על משפחות של 'אמא ואמא' הוא פשוט איבד את זה וצעק שיש רק אמא ואבא ואין דבר כזה אמא ואמא", מספרת השחקנית ומפיקת ההצגה סיוון קושצ'י.

"ניסו להרגיע אותו ולהוציא אותו החוצה אבל התחילו דחיפות בינו לבין סבא בקהל ואור, מנהל תחום הקהילה הגאה בחדרה, התערב וניסה להפריד ומצא את עצמו על הרצפה ואז נכנסו עוד בריונים שחיכו בחוץ. הקהל, שהיו בו בעיקר ילדים קטנים והורים, היה מבוהל ומפוחד, ילדים התחילו לבכות ולא הבינו מה קרה, מזל שהייתה משטרה בחוץ הם נכנסו והוציאו אותם החוצה".

"חלק מהקהל הלך וחלק נשאר. אמרתי לילדים שאנחנו לא ניתן לאף אחד להרוס לנו את ההצגה ואת החגיגה. ההורים והילדים שנשארו הודו לי וחיזקו אותי שלא נשברתי והפסקתי את ההצגה באמצע ושזה ל כך נחוץ בעיר הזו. האם אמרו שהדברים האלו קורים אצלם כל הזמן וטוב שהגענו". 

סיוון קושצ'י  (צילום: פרטי)
סיוון קושצ'י |צילום: פרטי

"האירוע האלים בחדרה רק מחדד שוב את חשיבות הספר וההצגה. כל עוד יש שנאה, הומופוביה ואלימות, נמשיך להפיץ אהבה וגאווה. לא ניכנע להפחדות ובריונות של גורמים קיצוניים ומשיחיים שמבקשים להחזיר את ישראל לתקופת המקרא", מדגיש רועי יולדוס-רייס, מחבר הספר עליו מבוססת ההצגה. "עד היום נתקלנו בעיקר בתגובות אוהדות שראו את חשיבות ההצגה והמסר מאחוריה. זו הפעם הראשונה שאנו עדים להתארגנות כזו וניסיון אלים לפגוע במשתתפים". 

הספר "יום של גאווה" נכתב על ידי יולדוס-רייס מתוך החוויה האישית שלו כהומו וכאב גאה ויצא לאור בשנת 2020 . בשנת 2022 הפיקה סיוון קושצ'י מ"תיאטרון קשת' את "המסע המופלא של קשת", הצגה בעיבוד ובימוי של רונה ספורטה, המבוססת על הספר. "עם הולדתם של אלפי ילדים למשפחות גאות מכל הסוגים, נולד צורך אמיתי להנגיש את נושא הגאווה לילדים, חבריהם ולא פחות להוריהם", מספר יולדוס-רייס. "מטרת הספר וההצגה היא לעודד שיח בגובה העיניים סביב נושאי הגאווה, שוויון וקבלת האחר". 

רועי יולדוס-רייס (צילום: פרטי)
רועי יולדוס-רייס|צילום: פרטי

"זו פעם ראשונה שאני חווה תגובה כזו, אני כבר שנתיים רצה עם ההצגה בכל הארץ ומעולם לא הייתה קבוצה כזו מאורגנת שהפגינה נגד ההצגה וחילקה פליירים עם מידע מסית וחשוך מבלי בכלל להבין מה התוכן של ההצגה", אומרת קושצ'י.

"מצער ומדאיג להיתקל ברמה כזו של שנאה ובורות בשנת 2024", מוסיף יולדוס-רייס. "הייתי ממליץ לאותם מתפרעים לראות איך הם יכולים לתרום לחברה ולהפיץ אהבה, במקום לפזר עלונים והודעות סמס רוויות שנאה. יחד עם זאת, אני לא מופתע. בהתחשב בעובדה שיש חברי כנסת, רבנים ומנהיגים שמקפידים להפיץ שנאה והומופוביה בשם השם, מקרה האלימות הבא הוא רק עניין של זמן. אנחנו כאן ולא הולכים לשום מקום".

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "האגודה מגנה את המתקפה נגד אירוע גאווה בחדרה שנועד לעודד את קבלת השונה ואהבת האחר. לאחרונה יש עלייה במתקפות ואיומים כנגד אירועי הגאווה ברחבי הארץ, מטעם גורמים מאורגנים היטב ומסיתים. פעם אחר פעם אנו רואים את ההבדל בין קהילה שנלחמת, תורמת למדינה ונאבקת על שוויון, לבין גורמים חשוכים שנוקטים באלימות וקוראים תיגר על הערכים הליברלים. אנו מזמינים ומזמינות את הציבור לתמוך באירועי הגאווה המקומיים, להפיץ את האור ולהיאבק על זכותנו להישמע ולהיראות בכל מקום".