שני גברים נעצרו והואשמו כי סיפקו סמים שהובילו למותה בטרם עת של הסופרת והפעילה החברתית הטרנסג'נדרית ססיליה ג'נטילי בתחילת פברואר בגיל 52. כתב האישום שהוגש אתמול (שני) נגד הגברים, מייקל קוילאן ואנטוניו ונטי, חשף לראשונה את סיבת מותה של הפעילה החברתית הבולטת. 

ג'נטילי נמצאה מוטלת ללא רוח חיים בביתה ב-6 בפברואר לאחר שנטלה מנת יתר של הרואין עם פנטניל, וכעת מואשמים ונטי וקוילאן כי סיפקו לג'נטילי את הסמים, כך על פי הודעת מינהל אכיפת הסמים האמריקאי. קוילאן מואשם בנוסף גם בהחזקת נשק שלא כדין, והשניים שוהים במעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. אם יורשעו, שניהם צפויים לעונש מקסימלי של מאסר עולם. 

"הודעות טקסט, נתוני סלולרי וראיות אחרות חשפו כי ונטי מכר תערובת הרואין ופנטניל לג'נטילי ב-5 בפברואר, לאחר שקוילאן סיפק לו את הסמים הקטלניים", נכתב בהודעה. "במהלך חיפוש בדירתו של קוילאן בברוקלין נמצאו מאות שקיות של פנטניל, אקדח ותחמושת". 

טקס הלוויה של ססיליה ג'נטילי בקתדרלת פטריק הקדוש, ניו יורק (צילום: Stephanie Keith, GettyImages)
טקס הלוויה של ססיליה ג'נטילי בקתדרלת פטריק הקדוש, ניו יורק|צילום: Stephanie Keith, GettyImages

"ססיליה ג'נטילי, פעילה בולטת ומנהיגה של קהילת הטרנס בניו יורק, הורעלה באופן טרגי בביתה בברוקלין", אמר עורך הדין האמריקאי בראון פיס. "העבריינים שמכרו לכאורה את מנת הסמים הקטלנית נעצרו. פנטניל הוא משבר בריאות הציבור. משרדנו לא יחסוך מאמץ במרדף אחר צדק עבור רבים שאיבדו את יקיריהם בגלל הסם הקטלני הזה". 

ניצב משטרת ניו יורק, אדוארד א. קבאן, אמר כי כתב האישום שהוגש נגד שני הגברים מעביר מסר לכל מי שמרוויח מהרעלת אנשים בסמים אסורים. "ישנם חוקרים מסורים בכמה סוכנויות שפועלים ללא לאות כדי לשבש את התעשייה המבישה הזו, על ידי איתור המקור של החומרים הלא חוקיים הללו", הוא אמר. "זה הכרחי שנמשיך להטיל אחריות על המפיצים על מעשיהם המרושעים". 

פרנק טרנטינו, סוכן מיוחד של מינהל אכיפת הסמים בניו יורק, התייחס לנוכחות של הסם הקטלני פנטניל במנת הסם שנמכרה לג'נטילי. "מדובר בסם קטלני שסוחרים מערבבים במוצר שלהם, והדבר מהווה 70% ממקרי המוות הקשורים לסמים ברחבי הארץ", אמר. "ככל שיותר אנשים יודעים על הסכנות כך ניתן להציל יותר חיים. מותה של גברת ג'נטילי הוא תזכורת לסכנות שיש לסמים אסורים על כל הקהילות, כולל קהילת הלהט"ב". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Cecilia Gentili‎‏ (@‏‎ceciliagentili72‎‏)‎‏

ג'נטילי, ילידת ארגנטינה, הגיעה בגיל 17 לארצות הברית במטרה לחיות חיים בטוחים יותר בתור אישה טרנסג'נדרית. בתחילת דרכה במדינה היא התפרנסה מעבודת מין והתדרדרה לשימוש בסמים עד שנכלאה בשנת 2009. בשנת 2019 היא הקימה את עמותת Trans Equity Consulting, שהוקדשה כולה לקידום נשים טרנסג'נדריות לא-לבנות. לאורך חייה הפכה ג'נטילי לפעילה בולטת בקהילה הטרנסג'נדרית והפכה לדוברת של עובדות מין, מהגרים ונשים טרנסיות. 

בהמשך חייה היא אף הופיעה בסדרת הדרמה של ריאן מרפי "פוזה", שם גילמה את מיס אורלנדו, וכיכבה בהצגת יחיד המבוססת על חייה, "דיו אדום", שהייתה אמורה לעלות לבמה שוב החודש. היא גם כתבה את הספר Faltas: Letters to Everyone in My Home Town Who Isn't My Rapist ("מכתבים לכל האנשים בעיר הולדתי שהם לא האנס שלי"), בו הקדישה מכתבים לאנשים שעיצבו את ילדותה. על הספר הזה, שראה אור בשנת 2022, זכתה ג'נטילי בשנה שעברה בפרס ישראל פישמן של סטונוול לספרי עיון לא בדיוניים, פרסים הממומנים על ידי "השולחן העגול של הקשת" של "איגוד הספריות האמריקאי". 

רבים בקהילה הגאה ספדו לה עם לכתה, ביניהם כוכבי "פוזה" בילי פורטר, אנג'ליקה רוס ומיכאלה רודריגז, כמו גם פעילי להט"ב בולטים כמו מנכ"לית הליגה ההומו-לסבית נגד השמצה שרה קייט אליס ועו"ד האיחוד האמריקאי לחירויות האזרח צ'ייס סטרנג'יו.